• 25 فروردین 1403
1627830020 metallic water resize md - موفقیت دانشمندان برای تبدیل آب به فلز رسانا
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
این یک واقعیت مشهور است که آب مقطر و خالص الکتریسیته را هدایت نمی کند و بنابراین ،یک عایق تقریباً کامل است. این به این دلیل است که حاوی مولکولهای H2O است که از طریق پیوندهای هیدروژنی به هم متصل هستند.
برای اینکه چنین آبی بتواند الکتریسیته را هدایت کند ،باید چیزی (مثل نمک) را که رسانا است ،به آن اضافه کنید ،یا در این مورد ،یک نوار رسانایی با الکترونهای آزادانه در حال حرکت تولید کنید. این بدان معناست که آب باید به حدی تحت فشار قرار گیرد که مدارهای الکترونهای خارجی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند ،چیزی که تنها در هسته سیاره های بزرگ مانند مشتری امکان پذیر است.
در حال حاضر ،محققان روش جدیدی را برای تولید محلول آبی با خواص فلزی و رسانایی برای اولین بار تصور کرده اند. آنها این آزمایشات را در BESSY II ،منبع تابش سنکروترون نسل سوم که نور اشعه ایکس بسیار روشن تولید می کند ،انجام دادند و با قرار ندادن فلز در آب بلکه با ریختن کمی آب بر روی فلز ،از انفجار احتمالی جلوگیری کردند.
دکتر روبرت سایدل ،سرپرست آزمایش ها در BESSY II ،در بیانیه ای گزارش داد:
“شما می توانید انتقال فاز به آب فلزی را با چشم غیر مسلح ببینید! قطره سدیم-پتاسیم نقره ای خود را با درخششی طلایی پوشانده است که بسیار چشمگیر است. مطالعه ما نه تنها نشان می دهد که آب فلزی می تواند بر روی زمین تولید شود ،بلکه ویژگی های طیف سنجی مرتبط با درخشش فلزی طلایی آن را نیز مشخص می کند.”
لایه نازک آب فلزی به رنگ طلا برای چند ثانیه قابل مشاهده است و محققان را قادر می سازد تا با تجزیه و تحلیل طیف سنجی ثابت کنند که این آب واقعاً در حالت فلزی است. ایجاد چنین حالتی درست در اینجا روی زمین واقعاً چشمگیر است ،زیرا قبلاً تصور می شد که این اتفاق فقط در اعماق سیارات بزرگ رخ می دهد.
آنچه هنوز نامشخص است کاربردهای بالقوه چنین فناوری است. برای چه مواردی می توان از آن استفاده کرد و از کجا می توانیم از آن سود ببریم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *