• 10 خرداد 1403
1613464170 skynews asteroid meteor dinosaurs 5273395 1440x720 - محققان بر این باورند منبع شهاب سنگ منقرض کننده دایناسور ها را کشف کرده اند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دانشمندان بر این باورند که یک قدم به درک شهاب سنگی که میلیون ها سال پیش دایناسور ها را منقرض کرده است و منبع این سنگ فضایی نزدیک تر شده اند.

شهاب سنگ معروف به Chicxulub جایی بر روی زمین که امروزه به عنوان بخش شرقی مکزیکوی جدید شناخته می شود برخورد کرد. این برخورد حفره ای به طول صدها کیلومتر و عمق 19 کیلومتر بر روی سطح زمین ایجاد کرد و در مدت کوتاهی سه چهارم گیاهان و جانوارن روی زمین را از بین برد. این اتفاق حدود 66 میلیون سال پیش رخ داده است.

حال محققان دانشگاه هاروارد آمریکا بر این باورند که منبع این سنگ وحشتناک را کشف کرده اند. به گفته این محققان، جاذبه قوی سیاره عظیم مشتری سنگ های فضایی را از لبه خارجی و یخی منظومه شمسی به داخل می کشد و آنها را به سمت داخل منظومه پرتاب می کند. این سنگ ها سپس به دور خورشید کمانه کرده و قدرت جاذبه خورشید این سنگ ها را به موشک های فضایی تبدیل میکند، که باعث پرواز این تکه ها به بخش های مختلف منظومه ما میشود و در نهایت شانس برخورد با زمین را افزایش می دهد.

1613464273 kuiper belt and oort cloud in context pillars - محققان بر این باورند منبع شهاب سنگ منقرض کننده دایناسور ها را کشف کرده اند

یکی از دانشجویان هاروارد به نام امیر سیراج توضیح می دهد، سیاره عظیم مشتری سنگ های فضایی که عمر بسیار طولانی دارند را به سمت مرکز منظومه شمسی و خورشید پرتاب میکند. این سنگ ها حدود 200 سال طول میکنشد تا به طور خورشید مدار بزنند، و در نهایت به بخشی خارجی منظومه شمسی به نام ابر Oort میرسند. این ابر در فاصله ای بین 2000 تا 100.000 واحد نجومی از خورشید قرار دارند. هر واحد نجومی میانگین فاصله بین خورشید و زمین و یا 150 میلیون کیلومتر است.

افزایش میزان گازهای متان بر روی مریخ ممکن است نشانه حیات فرازمینی باشد
> > >

سیراج در ادامه بیان کرد، شکسته شدن سنگ های فضایی توسط خورشید که به Sungrazing مروف است بدین شکل اتفاق می افتد که، سمتی از سنگ فضایی که به خورشید نزدیک تر است نیروی کشش جاذبه قوی تری را دریافت میکند، نسبت به سمتی که از خورشید دور تر است، که در نتیجه باعث فرستادن موج نیروی قدرتمندی بر روی این اشیای فضایی شده و در نهایت باعث خرد شدن سنگ های فضایی به تکه های کوچک تر می شود. وقتی این سنگ ها از ابر Oort خارج می شوند و به سمت داخل منظومه شمسی بر میگردند احتمال پرواز برخی از این تکه ها به سمت زمین زیاد است.

1613464159 skynews asteroid meteor earth 5273393 - محققان بر این باورند منبع شهاب سنگ منقرض کننده دایناسور ها را کشف کرده اند

ستاره شناس دیگری که بر روی این تحقیقات کار کرده است به نام آوی لئوب (Avi Leob) میگوید، تحقیقات ما چهارچوب این رخداد را توضیح میدهد، و ما بر این باور هستیم که شکسته شدن سنگ های فضایی که به خورشید نزدیک می شوند، میتواند احتمال رخدادی که منجر به انقراض دایناسور شده را افزایش دهد. این تحقیق که در مجله Nature's Scientific Reports منتشر شده است نشان می دهد، بررسی های جدید احتمال برخورد سنگ های فضایی به زمین، که مدت هاست در فضا در حال حرکت هستند تا 10 برابر افزایش می دهد. همچنین مواد arbonaceous chondrite که اثار آن در شهاب سنگ منقرض کننده دایناسور دیده شده است، در بخشی هایی از سنگ های معلق در ابر Oort مشاهده شده که احتمال درست بودن این تحقیقات را افزایش میدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *