Farfarout دورترین جسم در منظومه شمسی

Farfarout اولین بار در ژانویه 2018 با استفاده از تلسکوپ سوبارو کشف شد، تلسکوپی 8 متری که در بالای یک آتشفشان خاموش در هاوایی واقع شده است. از آن زمان تاکنون، اسکات شپارد و همکارانش، این جسم را با استفاده از انواع تلسکوپ ها در سراسر جهان ردیابی کردند تا از مدار آن مطلع شوند. آنها  تأیید کرده اند که دورترین جسمی است که تاکنون در منظومه شمسی یافت نشده است فارفاراوت است.

این تیم از آن زمان دریافت که Farfarout در 132 واحد نجومی (AU) نسبت به خورشید قرار دارد. واحد اندازه گیری AU به عنوان فاصله از مرکز زمین تا مرکز خورشید، یعنی حدود 91.757 میلیون مایل تعریف شده است. برای مقایسه ، سیاره کوتوله پلوتو تنها 34 واحد AU از خورشید فاصله دارد.

Farfarout را نباید با Farout اشتباه گرفت ، فاراوت یکی دیگر از اجسام کشف شده توسط Sheppard و همکارانش است که اتفاقا آن هم در سال 2018 یافت شد. فاراوت به اندازه فاصله Farfarout از خورشید دور نیست.

Farfarout دورترین جسم در منظومه شمسی
Farfarout یک دوره مداری طولانی دارد و بسیار آرام در آسمان حرکت می کند. بنابراین، تکمیل یک مدار دور خورشید آن، 1000 سال کامل زمینی طول می کشد. به همین دلیل مدتها  طول کشید تا با رصد آن، به فاصله و مدار این جسم پی ببریم.
دانشمندان بر این باورند که فارفاراوت ممکن است در یک برهه خاص زمانی بسیار به نپتون نزدیکت بوده یا از مکانی در مرکز منظومه شمسی ما نشأت گرفته باشد.
مشاهدات در مورد Farfarout ادامه خواهد یافت و دانشمندان با کسب دانش بیشتر در مورد این شی، تلاش خواهند کرد تا نام مناسبی به آن بدهند (گرچه شخصاً نمی دانم Farfarout چه مشکلی دارد).
بقا، هدف استراتژیک جدید هوآوی پس از سقوط
بیشتر

بنیامین اسدی

بنیامین اسدی

دبیر تکنولوژی و علوم فضایی

→ خواندن مطلب قبلی

احتمال بازگشت بسته بندی عجیب سی پی یو های اینتل

خواندن مطلب بعدی ←

کاهش زمان پردازش کامپیوتر های کوانتومی از چند هفته به چند روز

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *