زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاید نام بازی جنگجویان سامورایی یا Samurai Warriors برای بسیاری ناآشنا باشد. این بازی به همراه عنوان های سلسله جنگجویان (Dynasty Warriors) از سری بازی های مشهور به Musou کمپانی ژاپنی Koei هستند. این بازی ها که معمولا در ژانر Hack’n’Slash هستند به خاطر برخی عناصر گیم پلی خاص به یک ژانر منحصر به فرد تبدیل شده اند. در این سری بازی ها بازیکن معمولا در نقش یک جنگجوی قدرتمند ایفای نقش می کند و در هر نبرد با هزاران هزار سرباز دیگر و افسران مختلف نبرد می کنند. این بازی ها با اینکه بسیار مشهور نیستند، ولی طرفداران و دنبال کنندگان خود را دارند. به شکلی که حتی بازی مشهوری مثل زلدا (Zelda)  نیز یک نسخه مخصوص از سری بازی musou با نام Hyrule Warriors Legends عرضه کرده است.

البته سال های گذشته این بازی ها به خصوص عناوین Dynasty Warriors با موج سنگینی از امتیازات منفی و بازخورد های این چنین مواجه بودند. به دلیل مشکلات بزرگ فنی و یا یکنواخت بودن فرمول های گیم پلی بازی ها و یا تغییر بیش از حد این فرمول ها به حدی که برای طرفداران قابل شناسایی نیست. از طرفی کمپانی Koei طی سال های اخیر به سمت زیرپردازش های متعدد و فروختن تعداد زیادی بسته های الحاقی که قبل ها بخشی از بازی اصلی بودند روی آورده است و بسیاری را خشمگین کرده است. 

 با این حال تمام این موضوع ها باعث نشده که طرفدارن پروپاقرص سری بازی های musou از آن دلسرد شوند. به خصوص طرفداران Samurai Warriors که این سال ها با بهبود این بازی مواجه بودند و با عرضه هر نسخه نسبت به نسخه قبل بهتر شده است. اخیرا تیم بازی های جنگجویان سامورایی فرمول جدیدی  را برای ساخت این بازی ها در نظر گرفتند. اگر از طرفداران بازی های musou هستید، بی شک اطلاع دارید که این بازی ها از واقع تاریخی در گذشته کشور های ژاپن و چین الهام گرفته شده است، البته امروزه میتوان گفت که فقط 10% یا 20% داستان بازی ها بر اساس وقایع بوده و بقیه آن به صورت کاملا تخیلی نوشته شده است.

 ولی مشکلی که این سری بازی در گذشته داشتند، این بود که داستان بازی سعی داشت تا بر روی بازه زمانی بسیار وسیعی دلالت کند، و اتفاقات بسیار زیادی را پوشش دهد و در عین حال تعداد زیادی شخصیت مختلف برای این بازی ها معرفی و عرضه می شد (بیشتر از 60 الی 80 شخصیت مختلف) همین موضوع باعث می شد سازندگان مجبور به پوشش دادن حجم عظیمی از کار روبرو باشند. پوشش دادن چندین خط داستانی مختلف، طراحی تعداد بسیار زیادی از مدل ها، پیاده سازی و بالانس شخصیت های مختلف با کیت ها، ابزار ها، سلاح ها و قابلیت های متعدد باعث می شد که همه این عناصر نصفه و نیمه به نظر برسند و بازیکن ها به شخصیت ها،  داستان و اتفاقاتی که می افتاد اهمیت ندهند و از  طرفی باعث می شد که بخش های مختلف بازی که عنصر اصلی سرگرم کنندگی یک بازی کامپیوتری است کاملا ضعیف و بدون قدرت جذب عمل کند.

بازی Metro Exodus برای کنسول های نسل جدید عرضه شد
> > >

سازندگان سری بازی های Samurai Warriors  با عرضه بازی Spirit of Sanada در سال 2016  قدم متفاوتی برداشت. این استودیو به جای تمرکز بر روی این مجموعه عظیم، محتویات بازی را متمزکر کرده و توجه خود را به یک دوره معطوف کرد. داستان این بازی درباره فقط یکی از خاندان های دوره Edo در ژاپن بود و گیم پلی آن نیز توجه خود را به توسعه و پیشبرد این شخصیت ها متمرکز کرده بود، به همین دلیل بعد از سال ها بازی Samurai Warriors با تحسین بسیاری از منتقدان و بازیکن ها مواجه شد، زیرا   آن بخش های متمرکزی که تیم سازنده به آن توجه کرده بودند، بسیار بهتر توسعه پیدا کرده بود و سرگرم کننده تر و جذاب تر برای بازیکن ها بود.

حال بازی جنگجویان سامورایی 5 نیز از همین مسیر پیروی خواهد کرد. داستان این بازی متمرکز بر بخش کوچکی از وقایع تاریخی اشاره شده در بازی های قبلی دارد و تعداد شخصیت های موجود بازی به زیر 40 شخصیت کاهش یافته است. داستان این بازی هول وقایع زندگی نبوناگا اودا (Oda Nobunaga) و میتسوهید آکچی (Akechi Mitsuhide) از شخصیت های معروف تاریخ ژاپن، که به خیانت و قتل نبوناگا منجر شد، اتفاق می افتد و تمرکز بازی بر روی داستان زندگی و دوستی این دو شخص که در نهایت به پایان تلخی منجر می شود می باشد.

از طرفی از لحاظ گرافیکی و طراحی هنری این بازی جلوه کاملا متفاوتی نسبت به عناوین قبلی دارد و ممکن است بازیکن ها را یاد گرافیک سری بازی های Borderlands بیاندازد با اینکه تفاوت های بسیار مشهودی در آن ها دیده می شود. این تغییرات و وعده های داده شده از طرف تیم سازنده بازی یعنی Omega Force و Koei Tecmo منجر به ایجاد موج جدیدی از هایپ بین طرفداران شده و حتی بازیکن هایی که با این سری آشنا نیستند را نیز به سمت خود جذب کرده است. درواقع این بازی را میتواند نوعی ریبوت در نظر گرفته که قصد دارد مسیر تکامل و موفقیت سری بازی جنگجویان را از سر بگیرد.

بازی 5 Samurai Warriors در تاریخ24  ژوئن (3 تیر( سال جاری برای پلفترم های PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One و Microsoft Windows عرضه خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.