• 31 اردیبهشت 1403
1623080813 2021 06 07 20 13 19 samsung shows off stretchable oled screen in prototype heart rate monitor the min - ساخت صفحه نمایش OLED قابل کشش با قابلیت نمایش ضربان قلب در نسخه اولیه توسط سامسونگ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدتی است که نمایشگرهای منحنی در اختیار ماست، اما در مورد صفحه های کششی چطور؟ سامسونگ می گوید که در حال ساخت صفحه نمایش پیشرفته ای است “که می تواند از هر جهت مانند نوارهای لاستیکی کشیده شود” و اولین کاربردها برای این ماده می تواند در ساخت فناوری های پزشکی انعطاف پذیر باشد.

محققان این شرکت اخیراً یک صفحه نمایش OLED ایجاد کرده اند که می تواند تا 30 درصد کشیده شود در حالی که بدون مشکل کار می کند. به عنوان اثبات کارایی این طرح مفهومی، مهندسان این نمایشگر را در یک مانیتور قابل تنظیم برای ضربان قلب قرار می دهند که می تواند مانند یک باند روی پوست بچسبد.

یانگ جون یون از سامسونگ در مورد نمونه اولیه گفت: “نقطه قوت این فناوری این است که به شما امکان می دهد داده های بیومتریک خود را برای مدت طولانی هنگام خواب یا ورزش اندازه گیری کنید، زیرا این نمایشگر به نظر می رسد که بخشی از پوست شما است. “همچنین می توانید داده های بیومتریک خود را بدون نیاز به انتقال آن به دستگاه خارجی، بلافاصله روی صفحه بررسی کنید.”

نمایشگر ساده بوده و دارای پیکسل های واضح است اما تا 30 درصد قابل کشش است.
1623080861 2021 06 07 20 13 37 samsung shows off stretchable oled screen in prototype heart rate monitor the min - ساخت صفحه نمایش OLED قابل کشش با قابلیت نمایش ضربان قلب در نسخه اولیه توسط سامسونگ
به گفته مهندسان سامسونگ، با اینکه این صفحه نمایش نسخه ابتدایی است اما بعد از 1000 بار کشش باز هم به صورت عادی کار می کند. طراحی دستگاه اندازه گیری ضربان قلب، کاملاً چسبیده بر روی پوست بیمار، به او امکان می دهد تا سیگنال 2.4 برابر قوی تر از یک سنسور معمولی را دریافت کند.اگرچه این فناوری فقط در مراحل اولیه توسعه است، سامسونگ پیشنهاد می کند که می تواند برای پشتیبانی از مجموعه ای از سیستم های نظارت بر سلامت در آینده مورد استفاده قرار گیرد. یون می گوید: “این فناوری همچنین می تواند برای استفاده در محصولات بهداشتی پوشیدنی برای بزرگسالان، کودکان و نوزادان و همچنین بیماران مبتلا به بیماری های خاص گسترش یابد.”
تبلت های سامسونگ گلکسی Tab S7 FE هفته آینده عرضه خواهند شد
> > >

جزئیات این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.

این صفحه نمایش می تواند کشیده شود زیرا از یک ماده انعطاف پذیر مخصوص طراحی شده به نام الاستومر (elastomer) ساخته شده است. این الاستومر برای مقاومت در برابر حرارت الکترونیک یکپارچه توسط مهندسان سامسونگ تحت آزمون قرار گرفته است و دارای ساختار خاص “جزیره” شبیه شبکه است.

این نمایشگر به دلیل ساختار “جزیره ای” شبیه شبکه ای از جزایر با ساختار سخت و اتصال به هم، توسط کانالهای انعطاف پذیر کار می کند.
1623080866 2021 06 07 20 13 49 samsung shows off stretchable oled screen in prototype heart rate monitor the min - ساخت صفحه نمایش OLED قابل کشش با قابلیت نمایش ضربان قلب در نسخه اولیه توسط سامسونگ
جزایر الاستومر با پیکسل های OLED جداگانه کاشته می شوند و نسبت به کانال های اطراف سفت ترند، در حالی که از الکترودهای انعطاف پذیر برای انتقال برق استفاده می شود. این ساختار دو بخشی اجازه می دهد “فضاها و الکترودهای سیم کشی بین پیکسل ها کشیده و کوچک شوند بدون اینکه پیکسل های OLED خود تغییر شکل دهند.”انتظار نداشته باشید به این زودی ها یک Samsung Galaxy قابل کشش جدید ببینید (اگرچه این ایده کاملاً با نظریه های فعلی جهان در حال انطباق متناسب است) ، زیرا صفحه نمایش های ساخته شده از این فناوری بسیار ساده هستند و برای موارد دیگری به غیر از مانیتورهای ساده قابل استفاده نیستند. اما در آینده، فناوری هایی مانند این می توانند ابزارهای پوشیدنی ایجاد کنند که از سختی و راحتی بیشتری برخوردار هستند.

اگر شما می خواهید اطلاعات بیشتری را در مورد صفحه نمایش های قابل انعطاف بخوانید ، IEEE Spectrum از سال گذشته گزارش خوبی در مورد این موضوع ارائه داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *