سامسونگ و گوگل رهبران آینده لنز های هوشمند
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر طی سال های اخیر اخبار تکنولوژی را پیگیری کرده باشید، شاید بارها با مطالبی درباره تکنولوژی ها و گجت هایی که بر روی بدن انسان قابل استفاده است برخورده باشید. تکنولوژی هایی همانند، خالکوبی ها، استیکر ها و یا لنز های چشمی هوشمند. مدتی پیش استفاده از تکنولوژی های این چنینی به نظر برگرفته از داستان های تخیلی می آمد، ولی حقیقت موضوع از آن چیزی که فکر میکنیم به ما نزدیک تر است،

اگر نظریه برخی تحلیل گران را باور کنیم به نظر میرسد که کمپانی هایی در دنیا هستند که به متحول کردن تکنولوژی لنز های هوشمند نزدیک اند. شاید جای تعجب نداشته باشد که کمپانی های گوگل و سامسونگ در صدر جدول تکنولوژی های این چنینی قرار دارند.

هر دو کمپانی سالهاست که در حال پایه گزاری تکنولوژی لنز های چشمی هوشمند هستند و سامسونگ که در بازار تولید زیرتراشه ها، صفحه نمایش ها و اجزای الکترونیکی شناخته شده است، بیشتر از دیگر کمپانی ها به این تکنولوژی علاقه نشان داده است.

intro 1650330847 - سامسونگ و گوگل رهبران آینده لنز های هوشمند

نام سونی نیز که از پیشتازان تکنولوژی های تصویر برداری است، در گزارشات وبسایت Global Market Vision به عنوان یکی از کمپانی های فعال در زمینه لنز های هوشمند دیده شده است. گوگل در این بین تیم تحقیقاتی لنز های هوشمند مخصوص به خود را دارد و از کمپانی های Sensimed AGو PEGL نیز نام برده شده است.

تحت نظر این کمپانی ها، علوم زیستی در پی راه های متعددی است که بتوان با استفاده از تکنولوژی، وضعیت سلامتی انسان ها را بهبود بخشید و یا به طور غیر مستقیم زندگی افراد را بهبود داد.

چرا گوشی های اندروید بیش از حد داغ می شوند؟ روش های جلوگیری از آن چیست؟
> > >

یکی از قابل توجه ترین تکنولوژی ها در این زمینه، لنز های هوشمندی هستند که میتوانند میزان قند خون شخص را تحت بررسی قرار دهند.البته در حال حاضر هیچ محصول قابل ارائه به بازاری دیده نشده است.

به گزارش تحلیل گران مجله Global Market Vision بازاری جدید از لنزهای هوشمند، طی 5 سال آینده پدیدار خواهد شد و طی مدت کوتاهی رشدی انفجاری خواهد داشت و نام تمامی کمپانی های اشاره شده بر سردر این بازارها دیده خواهد شد. این دیدگاه تحلیل گران کمی بیش از حد مثبت اندیش به نظر میرسد چرا که در حال حاضر اطلاعات عمومی بسیار محدود و نمونه های بسیار کمی در این زمینه دیده شده است.

شاید در ابتدا تفکر درباره این موضوع که دسته بندی گجت های پوشیدنی تا سال 2029 تا این حد متحول شود کمی دور از ذهن باشد، اما بدون شک افرادی بودند که چندین سال پیش درباره بازار گوشی های هوشمند نظری مشابه را داشتند و امروز شاهد هستیم که تا چه حد تکنولوژی دستگاه های سیار پیش رفته است.

smart contact lens boom 1650330847 - سامسونگ و گوگل رهبران آینده لنز های هوشمند

البته مقایسه کردن لنزهای هوشمند با گوشی های هوشمند کمی دشوار است و شاید بهتر باشد آن ها را با ساعت های هوشمند مقایسه کنیم، که در سال های اخیر با وعده ها و محدودیت های بسیاری همراه بوده اند.

طی دو سال اول معرفی و عرضه ساعت های هوشمند بسیاری از افراد هدف و دلیل وجود چنین دستگاه هایی را به خوبی درک نمیکردند، و با عرضه ساعت های هوشمند توسط شرکت اپل بود که بسیاری از افراد به این نتیجه رسیدند که ساعت های هوشمند درواقع یک گوشی هوشمند کوچک بر روی مچ افراد نیستند و بیشتر نقش یک کلینیک تشخیصی (بیماری) شخصی را دارند.

سونی از مانیتور ها و هدست های گیمینگ برند Inzone رونمایی کرد
> > >

لنز های هوشمند نیز با چنین چالش هایی روبرو هستند با این تفاوت که این تکنولوژی بر روی تخم چشم افراد نصب خواهد شد. دشواری های استفاده از چنین تکنولوژی و همچنین سناریوهای استفاده خاصی که برای آن وجود خواهد داشت، بسیاری از افراد را از استفاده از آن ها دلسرد خواهد کرد و بدون شک مخالفانی نیز خواهد داشت.

یکی از استفاده هایی که ممکن است این تکنولوژی را جذاب تر کند قابلیت اتصال افراد از طریق آن به متاورس است. حال باید دید چه تحولاتی در انتظار لنز های هوشمند در سال های آتی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *