1619019484 iss ss 1280x720 1 - روسیه در پی ساخت ایستگاه فضایی تا سال 2025
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سازمان فضایی روسیه Roscosmos اعلام کرده که به زودی برنامه ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کرده و ایستگاه فضایی خود را به دور جو زمین پرتاب خواهد کرد. دمیتری روگزین (Dmitry Rogozin) مدیر Roscosmos اعلام کرد که در حال حاضر اولین اقدامات برای ساخت ماژول های این ایستگاه فضایی شروع شده است.

ترک برنامه ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) توسط روسیه، کمی توجه افراد را به خود جلب کرده است. زیرا این برنامه جزو معدود برنامه هایی است که روسیه و آمریکا بر روی آن به توافق رسیده و به همکاری پرداخته اند. ساخت ماژول های این ایستگاه فضایی توسط سازمان فضایی روسی Energia در حال انجام است، و پیش بینی شده تا سال 2025 این ایستگاه فضایی اماده پرتاب به جو زمین باشد.

روسیه از ابتدای پرتاب ایستگاه فضایی بین المللی در سال 1998 جزو برنامه های آن بوده است و در واقع پروژه این ایستگاه با همکاری روسیه، امریکا، کانادا، ژاپن و ESA پیاده سازی شد. معاون نخست وزیر روسیه Yuri Borisov چندی پیش اعلام کرد، که روسیه مدتی است که قصد ترک برنامه ایستگاه ISS را دارد و دلیل آن را عمر ایستگاه فضایی بین المللی تا سال 2025 اعلام کرده است. روسیه همچنین اعلام کرده که با همکاری چین اقدام به ارسال یک ایستگاه فضایی به مدار ماه خواهد کرد و به احتمال زیاد بعد ها عضوی از برنامه ساخت پایگاه فضایی بر روی ماه توسط چین خواهد بود. جالب است بدانید در حال حاضر آمریکا قانونی دارد که این کشور را از همکاری های فضایی با چین منع می کند.

تصویر جدید هابل از درخشان ترین ستاره راه شیری
> > >

با اینکه روسیه از ترک برنامه ISS صحبت کرده ولی همچنین تاکید کرده که این تصمیم به طور قطع گرفته نشده است. Roscosmos اعلام کرد این تصمیم به زودی گرفته خواهد شد و پس از آن روسیه در صدد خواهد بود که برنامه ها و شرایط همکاری با دیگر شرکای ممکن را پس از سال 2024 مورد بررسی قرار دهد.

ترک برنامه ایستگاه فضایی بین المللی توسط روسیه از طریقی خبر خوشی برای آمریکا است. زیرا از این پس آمریکا برای ارسال فضانوردان خود به ایستگاه فضایی نیازی نیست که از فضاپیما و راکت های روسی استفاده کند و میتواند از دیگر سازمان ها مثل SpaceX کمک بگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *