• 10 خرداد 1403
کامپیوترهای کوانتومی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دانشمندان تخمین می‌زنند که کامپیوترهای کوانتومی با ظرفیت 13 میلیون کیوبیت می‌توانند رمزگذاری محافظ بیت‌کوین را ظرف یک روز بشکنند.

امروزه، امنیت شبکه بیت کوین، با استفاده از یک الگوریتم رمزنگاری به نام SHA-256، برای رایانه‌ هایی که ما در اختیار داریم شکستن آن، غیرقابل انجام خواهد بود. اما محاسبات کوانتومی ممکن است ظرف یک دهه آینده این وضعیت را تغییر دهد. اکنون دانشمندان تخمین می‌زنند که رایانه‌های کوانتومی احتمالاً به اندازه‌ای قدرتمند می‌شوند که در دهه آینده امنیت محافظت از بیت‌کوین را بشکنند. New Scientist اولین بار در مورد این مطالعه گزارش داد.

بیت کوین مبتنی بر یک بلاک چین است، که اساساً دفتر کل مالک چیزی است که توسط الگوریتم SHA-256 محافظت می شود. اگر می‌توانید کلیدی را که در طول تراکنش‌های بیت‌کوین آشکار می‌شود، بشکنید، می‌توانید مالکیت یک بیت‌کوین را تغییر دهید. گروهی از دانشمندان به رهبری مارک وبر توضیح می دهند که به هر تراکنش بیت کوین یک کلید رمزنگاری اختصاص داده می شود که برای مدت زمان محدودی آسیب پذیر است که ممکن است از 10 دقیقه تا یک ساعت و حتی تا یک روز متغیر باشد.

L77Li35T IBM 4 - کامپیوترهای کوانتومی می توانند امنیت بیت کوین را تا دهه 2030 بشکنند

محققان تخمین می زنند که یک کامپیوتر کوانتومی با 1.9 میلیارد کیوبیت برای شکستن رمزگذاری بیت کوین فقط به 10 دقیقه زمان نیاز دارد. برای مدیریت این شاهکار در یک ساعت، ماشینی با 317 میلیون کیوبیت مورد نیاز است. با این حال، اگر یک روز کامل برای امتحان کردن امنیت داشته باشید، سیستمی که فقط 13 میلیون کیوبیت دارد قادر به انجام این کار خواهد بود.

IBM در مسیر تولید چیپ های 2 نانومتری
> > >

در حال حاضر، قوی ترین کامپیوتر کوانتومی که توسط IBM ساخته شده است، دارای ۱۲۷ کیوبیت است. بدیهی است که ما با ماشین‌هایی که 13 میلیون کیوبیت قدرت داشته باشند، فاصله زیادی داریم، و یک ماشین 317 میلیون کیوبیتی، شرط بسیار بهتری برای هک عملی بیت‌کوین‌ها است، همانطور که همه چیز وجود دارد. دانشمندان بر این باورند که با سرعت پیشرفت‌هایی که اکنون می‌بینیم، کامپیوترهای کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند «به‌طور بالقوه زودتر از یک دهه» محقق نخواهند شد و ما باید تا دهه 2030 برای آنها صبر کنیم.

هر D-Day فاجعه‌بار پیش‌بینی‌شده برای بیت‌کوین یک هدف متحرک است. دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که شبکه بیت‌کوین می‌تواند این تهدید را با اجرای یک انشعاب نرم بر روی یک روش رمزگذاری که کوانتومی است، خنثی کند، اما ممکن است نگرانی‌های جدی در مورد مقیاس‌گذاری مرتبط با سوئیچ وجود داشته باشد. در طرف دیگر رقابت، پیشرفت در محاسبات کوانتومی می تواند به راحتی پیشرفت در جهت هک امنیت بیت کوین را تسریع بخشد. به عنوان مثال، محققان به پتانسیل کامپیوترهای کوانتومی مبتنی بر یون به دام افتاده اشاره می کنند.

محبوبیت حملات غیرمستقیم در حال افزایش است
با جذب اعداد هنگفت مورد بحث دانشمندان، به علاوه تفکر در مورد مفاهیم برتری کامپیوترهای کوانتومی و مزیت کوانتومی، به راحتی می توان فراموش کرد که چشم انداز اخبار فناوری کنونی مملو از اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال و صرافی های مختلف است که هک شده اند. در غیر این صورت، چگونه این اتفاق با چنین رمزگذاری قوی افتاده است؟

همانطور که هک کریپتو Wormhole اخیرا اتفاق افتاد، هر سیستم ایمن فقط به اندازه ضعیف ترین نقطه خود ایمن است. اوایل امروز گزارش دادیم که Wormhole، یکی از محبوب‌ترین پل‌هایی که بلاک چین‌های اتریوم و سولانا را به هم متصل می‌کند، 320 میلیون دلار به هکرها نشت داده است. پروتکل‌های بلاک چین مانند Wormhole برای تراکنش‌های ارز متقابل و اهداف دیگر برای سیستم ضروری هستند، اما در ماه‌های اخیر به یک هدف محبوب برای هکرها تبدیل شده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *