1623471686 antarctica main uns 1280x720 1 - یخ های جزیره پاین در قطب جنوب با سرعت در حال ذوب شدن است
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ویدئویی که به تازگی از جزیره پاین (Pine) در قطب جنوب منتشر شده نشان میدهد، تاقچه یخی این جزیره سریع تر از تخمین های زده شده در حال ذوب شدن هستند. محققان هشدار داده اند که اگر این روند ادامه یابد این یخچال طبیعی زودتر از انتظار از بین خواهد رفت.

به گزارش هاسترتک، اطلاعیه منتشر شده در مورد جزیره پاین توسط دانشگاه واشنگتن منتشر شده است. این محققان ویدئویی از این یخچال طبیعی منتشر کرده کرد که ذوب شدن یخ های جزیره را در بازه زمانی ژانویه 2015 تا مارس 2020 نشان می دهد. این ویدئو از تصاویر گرفته شده توسط ماهواره Copernicus Sentinel-1 تهیه شده است. این تصاویر در دو سال اول هر 12 روز یکبار و از سال دوم به بعد هر 6 روز یکبار از جزیره یخی گرفته شده است.

طی سالهای گذشته محققان مختلف به طور پیاپی نسبت به ذوب شدن یخ های جزیره پاین هشدار داده اند. درسال 2014 نیز محققان دانشگاه واشنگتن اعلام کردند که در صورت ذوب شدن یخ های این بخش از قطب جنوب، سطح دریاهای دنیا تا چندین سانتیمتر بالا خواهد آمد. در آن زمان با استفاده از ابزار و داده های موجود، سریع ترین زمان پیش بینی شده برای سقوط این یخچال 200 سال بود، که ممکن است تا بیش از 1000 سال نیز به طول انجامد.

بر اساس جدید ترین تحقیقات ذوب شدن این یخچال طبیعی منجر به بالا آمدن سطح آب اقیانوس های سرتاسر دنیا تا بیش از 4.5 سانتیمتر خواهد شد. از طرفی ذوب شدن این یخچال و جدا شدن آن از صفحه یخی ناحیه غربی قطب جنوب میتواند این افزایش سطح آب اقیانوس را چندین برابر کند. البته این محققان اضافه کرده اند که این افزایش نرخ دوب شدن یخ ها در حال حاضر در حد فاجعه آمیز نیست. اما اگر این روند همینطور ادامه پیدا کند میتواند منجز به شکسته شدن کلی بقیه یخ های این ناحیه شود و نباید فراموش کرد که این افزایش سرعت، تخمین های زده شده در مورد ذوب شدن کلی این صفحه یخی را از 100 سال به 10 الی 20 سال کاهش داده است.

نرم افزار های ناسا که برای کاوش در فضا توسعه داده شده اند در دسترس عموم قرار دارد
> > >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *