1626883492 virus trap resize md - خنثی سازی ویروس ها با فناوری جدید Virus Trap و استفاده از DNA Origami
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک بیانیه مطبوعاتی نشان می دهد، محققان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) یک روش درمانی جدید ایجاد کرده اند که عفونت های ویروسی را به دام می اندازد و آنها را بی خطر می کند.
محققان با استفاده از روش “DNA اوریگامی” کپسول های نانو ساخته شده از مواد ژنتیکی ساخته اند که می تواند با گرفتن ویروس ها، آنها را خنثی کند.
تیم پشت این فناوری جدید سالهاست که با برنامه نویسی DNA آزمایش می کنند. روش DNA اریگامی آنها اساساً برنامه ریزی می کند تا DNA به شکل صفحات سه بعدی و مثلثی در اشکال خاص از قبل برنامه ریزی شده جمع شود.
آنها برای آخرین کار خود “اشیا n نانو توخالی” ساخته اند که ویروس ها را با کمک مولکول های متصل به ویروس به دام می اندازد و از آلوده شدن سلول های دیگر جلوگیری می کند.
تله های کوچک ویروسی به شکلی به نام icosahedron ساخته شده اند که از 20 سطح مثلثی تشکیل شده اند. داخل تله ها با مولکولهایی پوشیده شده است که به ویروسها متصل می شوند و به دستگاهها کمک می کنند تا ویروس را به دام بیندازند.
هندریک دیتز، نویسنده مقاله، گفت:
“حتی یک نیم پوسته ساده در اندازه مناسب، کاهش قابل توجهی در فعالیت ویروس را نشان می دهد.”
وی ادامه داد: اگر پنج محل اتصال برای ویروس در داخل خود قرار دهیم، به عنوان مثال آنتی بادی های مناسب، می توانیم ویروس را تا 80 درصد مسدود كنیم، اگر بیشتر ترکیب کنیم، به انسداد کامل دست خواهیم یافت.
 
دام ویروس همچنین می تواند برای درمان های هدفمند استفاده شود
این تیم دام های آنها را در کشت سلول های آزمایشگاهی با سرم موش، سلول های انسانی و ویروس ها آزمایش کرد و دریافت که آنها می توانند سلول های ویروسی را با موفقیت قبل از اینکه بر روی سلول های انسانی قفل شوند، به دام بیندازند.
ساختارهای ریز برای مدت 24 ساعت در سرم ثابت مانده و دو نوع ویروس، هپاتیت B و ویروس های مرتبط با آدنو (AAV) را گرفتند و از آلوده شدن سلول های انسانی در سرم جلوگیری می کنند.
در حالی که این تله های ویروسی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه پتانسیل زیادی را نشان می دهند، دیتز همچنین توضیح داد که از همان فناوری می توان به عنوان وسیله حمل و نقل مواد درمانی در بدن استفاده کرد. می توان برای آنها برنامه ریزی کرد که به عنوان مثال دارو را حمل کنند و یک بار آن را در تومور رها کنند.
به همین ترتیب، در مارس سال جاری، محققان آزمایشگاه های Bionaut اعلام کردند که آنها در حال تولید ربات های تزریقی بسیار کوچکی هستند که با استفاده از حرکت مته در جریان خون جریان می یابند. این ماشین های کوچک در حال تولید هستند تا بتوانند درمان های هدفمند را مستقیماً به تومورها تحویل دهند و به این ترتیب اجازه می دهد داروهای قوی برای سایر قسمت های بدن کمتر مضر باشند.
در مرحله بعدی، محققان TUM قصد دارند دام های ویروسی خود را در بدن موش ها آزمایش کنند. آنها بر این باورند که ساختار اریگامی DNA آنها سرانجام به انسان قابل تزریق خواهد بود و به این ترتیب امکان درمان های ویژه ای وجود دارد که سلول های ویروس را به دام می اندازد قبل از اینکه سلولهای انسانی را آلوده کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *