• 3 اردیبهشت 1403
کشف استفاده های جدید برای استارلینک توسط محققان و دلایل مخالفت ایلان ماسک با آن
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 


 استارلینک ایلان ماسک یک پروژه فوق العاده جاه طلبانه است. هدف این پروژه، ارائه اینترنت پرسرعت از طریق شبکه ماهواره‌ای به هر گوشه جهان است. این موضوع خبر خوبی برای مردم مناطق روستایی یا کشورهای در حال توسعه است. به خصوص در مکان هایی که نصب زیرساخت اینترنت فیبر نوری پرسرعت ممکن است هزینه بالایی داشته باشد.

آمار ها نشان داده تا سال 2017، بیش از 20 میلیون آمریکایی به اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته اند.  این کاربران یا مجبور هستند به یک اتصال Dial-up بسیار کند بسنده کنند یا به طور کل بدون دسترسی به اینترنت سر کنند.

اهداف اصلی استارلینک

starlink table - کشف استفاده جدید برای استارلینک توسط محققان

استارلینک علاوه بر اینکه به آمریکایی های روستایی و سایر افراد محروم در سراسر جهان دسترسی به سرعت اینترنت مدرن ارائه کرده است، در موقعیت های دیگر نیز مفید است. در اوایل سال جاری، این شرکت “استارلینک RV” را معرفی کرد که یک ترمینال قابل حمل در سفر است. اگرچه در ابتدا مشتری حق استفاده از آن در حین حمل و نقل را نداشت، اما پس از مدت کوتاهی این نسخه از استارلینک مجوز جدیدی از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا دریافت کرد و اکنون می‌تواند در یک وسیله نقلیه در حال حرکت نیز استفاده شود.

پس از آن، این شرکت خدمات دیگری را برای صاحبان قایق‌های تفریحی و قایق‌هایی که نیاز به اینترنت در حین حرکت دارند راه‌اندازی کرد. اسپیس اکس صاحب این پروژه همچنین اعلام کرده است که به زودی می‌توانید این سرویس را در هواپیما ها نیز استفاده کنید. اگرچه هزینه نصب آن در جت شخصی و هزینه های اشتراک آن حتی یک میلیونر را وحشت زده می کند.

با وجود تمام این قابلیت ها به نظر میرسد که محققان، حوزه مفید دیگری را برای استفاده از استارلینک کشف کرده اند.ابتدا  اسپیس اکس، که مدیریت ماهواره‌های استارلینک را در دست دارد به این ایده علاقه نشان داد، اما رئیس این شرکت، ایلان ماسک به سرعت به همکاری خود با این محققان پایان داد.

مصاحبه ایلان ماسک با TED، به صورت کامل، همراه زیرنویس فارسی
> > >

استفاده جدید از استارلینک

starlink dishy and box - کشف استفاده جدید برای استارلینک توسط محققان

دیش و جعبه استارلینک

شبکه ماهواره ای استارلینک  می تواند به عنوان یک سیستم GPS مورد استفاده قرار گیرد. این ایده برای اولین بار چند سال پیش در اسپیس اکس مطرح شد و ظاهراً هیئت مدیره این کمپانی از این ایده استقبال کرده بودند. اما طبق گزارش MIT Technology Review، ایلان ماسک طرز فکر متفاوتی نسبت به این موضوع داشته است.

ثروتمندترین مرد جهان به سرعت این ایده را رد کرده و با اشاره به تعداد سیستم های ارتباطی مدار پایین زمین که ورشکسته شده اند، درخواست کرده که استارلینک از هدف اصلی خود منحرف نشود. علیرغم امتناع ماسک، محققان تصمیم گرفتند پروژه خود را ادامه دهند.محققان دانشگاه تگزاس آمریکا معتقدند که با مهندسی معکوس سیستم های ارتباطی شبکه ماهواره ای، راهی برای تبدیل استارلینک به یک سیستم ناوبری ماهواره ای پیدا کرده اند.

سیستم طراحی شده توسط این محقان به هیچ وجه ماهواره ها را هک یا هایجک نمی کند. در عوض  از اطلاعات در دسترس عموم برای تعیین محل قرارگیری گیرنده در فواصل زمانی معین استفاده می کند. جزئیات حرکات هر ماهواره استارلینک به طور مداوم توسط اسپیس اکس منتشر می شود تا از برخورد با دیگر ماهواره ها جلوگیری کند و محققان از این اطلاعات استفاده کرده اند.

پس از آن موضوع  نحوه اتصال گیرنده استارلینک به ماهواره ها مطرح می شود. گیرنده  استارلینک یک نوع سیگنال تکرار شونده (synchronization sequence)  را که هر ماهواره در یک بازه زمانی منظم ارسال می کند، دریافت می کند. سپس از این سیگنال برای تعیین موقعیت خود نسبت به ماهواره ها استفاده می کند. دقت این سیستم تا 30 متر یا حدود یک سوم اندازه یک زمین فوتبال است. برای اینکه این سیستم به اندازه GPS دقیق باشد و مکان گیرنده‌ها را تا یک متر محدود کند، اسپیس اکس باید همکاری خود را با محققان از سر بگیرد و داده‌های بیشتری را ارائه دهد.

فرود موفقیت آمیز Starship شرکت اسپیس ایکس و سپس انفجار آن روی زمین
> > >

ماهواره GPS در اختیار تلاش های جنگی

gnss gps hero - کشف استفاده جدید برای استارلینک توسط محققان

طرح سه بعدی از ماهواره های GPS

به گفته Aerospace Association ماهواره GPS توسط افراد خوش فکری اختراع نشده است، که نگران مسیر یابی شما در حین رانندگی باشند. شبکه GPS در واقع توسط ارتش ایالات متحده طراحی شده است. زیرا دانستن مکان چیزی یا شخصی با دقت بالا، در حین درگیری و جنگ بسیار مفید است. در حالی که عموم مردم اکنون ممکن است از مزایایایت شبکه بهره مند شوند، وزارت دفاع ایالات متحده هنوز سهم بزرگی در فناوری و کاربردهای آن دارد.

GPS در جنگ های امروزی به اندازه جنگ های پایان دهه 50 ، زمانی که طرح مفهومی این شبکه پیاده سازی شد، پر استفاده است.  به همین دلیل روسیه دائماً در تلاش است تا این سیستم را در اوکراین مسدود کند. با این حال، ایجاد اختلال در سیگنال های ماهواره ای دشوار و غیرقابل اعتماد است. به همین دلیل اگر ایالات متحده بخواهد مستقیماً با یک قدرت جهانی دیگر درگیر شود، احتمال زیادی وجود دارد که ابزاری مانند ماهواره های GPS در اوایل نبرد مورد هدف قرار بگیرند.

حال این موضوع چه ارتباطی به مبحث استارلینک دارد؟ اولاً، این سیستم ثابت کرده است که در طول درگیری روسیه و اوکراین در برابر پارازیت بسیار مقاوم است. و ثانیاً، اگر برای سیستم‌های ماهواره‌ای دولت ایالات متحده اتفاقی بیفتد، شبکه بسیار گسترده Starlink می تواند به عنوان یک پشتیبان ایده‌آل برای حفظ ارتباطات و خدماتی مانند GPS عمل کند. این بخشی از دلیلی است که دولت ایالات متحده بودجه مطالعه دانشگاه تگزاس را تامین کرده است و شاید بخشی (یا تمامی) نگرانی ایلان ماسک از همین موضوع است.

هزینه های بالای جنگ اوکراین برای استارلینک

13f97be91d8284e9e1b69309c1baa1a8 - کشف استفاده جدید برای استارلینک توسط محققان

دیش استارلینک در دست سربازان اوکراینی

نگرانی ایلان ماسک در مورد سودآوری استارلینک فقط به برنامه های GPS محدود نمی شود. مدتی پیش، پس از آنکه ماسک با استناد به هزینه های راه اندازی و نگه داری، موضوع لغو سرویس استارلینک در اوکراین را مطرح کرد، مورد انتقاد در سطح بین المللی قرار گرفت. ماسک در ابتدای حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه،  بلافاصله گیرنده های استارلینک را به این کشور جنگ زده ارسال کرد. این اقدام مورد تحسین قرار گرفت و تا حدی توسط مجموع کشورهای حامی تلاش های جنگی اوکراین مورد حمایت قرار گرفت. دولت ایالات متحده هزینه تعداد زیادی از گیرنده ها را پرداخت کرد و تا کنون حدود 30 درصد از هزینه های مورد نیاز برای ادامه خدمات را پرداخت کرده است.

معایب بزرگ اینترنت ماهواره ای استارلینک
> > >

این در حالی است که بسیاری از زیرساخت‌های کشور اوکراین، از جمله سرویس اینترنت کابلی توسط اقدامات روسیه نابود شده است. استارلینک برای تلاش‌های جنگی اوکراین ارزشمند است. ارتباطات، بخش مهمی از جنگ مدرن است و بدون از بین بردن تمام 20000 پایانه یا مسدود کردن سیگنال های ماهواره ای، امکان متوقف کردن استارلینک واقعا وجود ندارد. تمام اوکراینی‌ها باید ارتباطات خود را حفظ کنند و این یک موضوع حیاتی است.

با این حال، ماسک زمانی که پس از اعلام شدن یک طرح صلح بین اوکراین و روسیه، در توییتر خود خبر از منحل کردن سرویس استارلینک در این کشو داد با مخالفت های بسیاری روبرو شد. این میلیاردر ادعا کرد که هر ترمینال استارلینک در اوکراین حدود صد برابر بیشتر از یک ترمینال استاندارد هزینه دارد. این هزینه ها به دلیل حملات سایبری مداوم از  سوی روسیه و فشاری که در طول یک جنگ بر سیستم های ارتباطی وارد می شد، افزایش یافته است. در نهایت، ماسک پس از مدت کوتاهی تصمیم خود را عوض کرد و سرویس استارلینک در حال حاضر در اوکراین فعال است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *