1280px Ankylozaur Ankylosaurus   JuraPark Baltow 1 1280x720 - گونه جدید دایناسور زرهی در چین کشف شد
زمان مطالعه: 4 دقیقه
New Armored Dinosaur Asia Reconstruction - گونه جدید دایناسور زرهی در چین کشف شد
این اولین دایناسور زرهی است که در تمام آسیا یافت شده است و به درک ما از زمان و مکان پیدایش این حیوانات کمک می کند. اعتبار: ©Yu Chen

 

گونه جدیدی از دایناسور های زره ​​پوش از چین کشف شده است. این اولین فسیل باقی مانده از این گروه است که در آسیا یافت شده است و به درک چگونگی تکامل و گسترش این دایناسورها در سراسر جهان می افزاید.

دایناسور زرهی برخی از شناخته شده ترین دایناسورها هستند، از جمله حیوانات معروفی مانند استگوزاروس و آنکیلوزاروس.

در واقع، یکی از اولین دایناسورهایی که نامگذاری شد، یک دایناسور زرهی بود، گونه ای از آنکیلوسور که در غرب ساسک کشف شد و به هیلائوسوروس معروف است.

این یافته جدید مربوط به حیوانی است که مدت ها قبل از هر یک از این گونه های شناخته شده زندگی می کرده است و به دانشمندان کمک می کند تا بفهمند که دایناسورهای زره ​​پوش برای اولین بار چه زمانی و کجا ظاهر شدند قبل از اینکه به سرعت در بقیه جهان مستقر شوند.

پروفسور پل بارت، محقق دایناسور در موزه که بر روی دایناسورهای گیاهخوار تمرکز دارد، به همراه همکاران چینی خود به توصیف گونه جدید کمک کرد.

این فسیل شامل یک اسکلت کاملاً سالم است که شامل تکه‌هایی از جمجمه، مهره‌ها، بخش‌هایی از اندام‌ها و مقدار زیادی زره ​​می‌شود. این اولین نمونه از دایناسورهای زرهی از کل آسیا است که حفظ شده است.

زره بلافاصله به ما می‌گوید که عضوی از همان گروه دایناسورها است که استگوسورها و آنکیلوسورها هستند، اما سن دایناسور به ما می‌گوید که عضوی اولیه است که درست خارج از هر یک از این دو گروه قرار دارد، و بنابراین به جد مشترک هر دوی آنها نزدیک است.»

کشف ردپای دایناسور توسط دختر 4 ساله در کشور ولز
> > >

مقاله توصیف و نامگذاری Yuxisaurus kopchicki در مجله eLife منتشر شده است.

New Armored Dinosaur Asia Skeleton - گونه جدید دایناسور زرهی در چین کشف شد
علاوه بر استخوان های این حیوان، تعداد زیادی زره ​​نیز کشف شده است. اعتبار: ©Xi Yao

منشا دایناسور زرهی

در طول دوره ژوراسیک و در دوره کرتاسه، تعداد زیادی از دایناسورهای گیاهخوار تکامل یافتند تا در صفحات استخوانی دفاعی خارق العاده، میخچه ها و تیغ های استخوانی پوشانده شوند.

این دایناسورها از یک طرف به استگوسورها و از طرف دیگر به آنکیلوسورها تقسیم می شوند. استگوسورهای معروف‌تر، با برآمدگی صفحاتشان که در امتداد پشت و دم‌های میخ‌دار قرار داشتند، حیوانات بزرگ و حجیم بودند، در حالی که انکیلوسورهای حجیم عموماً با سپرهای استخوانی تخت پوشیده شده بودند.

تصور می‌شود که استگوسورها و انکیلوسورها با هم از یک اجداد مشترک تکامل یافته‌اند و بنابراین گروهی را تشکیل می‌دهند که به نام تیرئوفوران‌ها به معنای «سپردار» شناخته می‌شوند. اما مدتهاست که سؤالاتی در مورد زمان و مکان تکامل این گروه وجود دارد.

 

پل توضیح می دهد:

همکاران من در چین این دایناسور زرهی جدید را در یوننئان، جنوب غربی چین، در صخره های دوران ژوراسیک اولیه که بین 192 تا 174 میلیون سال پیش قدمت دارند، کشف کردند. زمانی که حیوان را در یک تحلیل تکاملی قرار دادیم، به اصل و نسب مشترک استگوسورها و انکیلوسورها نزدیک شد.

این کمک می کند تا تایید کنیم که دایناسورهای زره ​​پوش اولیه در این زمان در این منطقه زندگی می کردند. ما اطلاعات کمی در مورد تاریخ اولیه دایناسورهای گیاهخوار در چین داریم، بنابراین از نظر منطقه ای این یک کشف واقعا مهم است.

 

New Armored Dinosaur Asia Excavation - گونه جدید دایناسور زرهی در چین کشف شد
این بخش از چین سرشار از فسیل دایناسورها است، اما تا حد زیادی تحت سلطه ساروپودها و خویشاوندان آنها بوده است. اعتبار: ©Shundong Bi

 

در گذشته، دایناسور های تیرئوفوران عمدتاً با سنگ‌هایی مرتبط بوده‌اند که مربوط به دوره‌های ژوراسیک پسین و کرتاسه (163 تا 66 میلیون سال پیش) در آمریکای شمالی و اروپا هستند. این تنوع باورنکردنی از گونه‌ها را آشکار کرده است، اما مدت‌هاست که مشخص شده است که منشأ آنها باید بسیار به عقب‌تر برود.

محققان فسیل دایناسور پرنده مانندی را نشسته بر روی تخم های فسیل شده کشف کرده اند
> > >

این کمبود تاریخی یافته‌ها از قاره‌های جنوبی منجر به این شده است که برخی معتقدند این گروه باید در شمال تکامل یافته باشد. اما یافته‌های اخیر این عقیده را مخدوش می‌کند، زیرا هم اولین آنکیلوسور و هم استگوزار شناخته شده در همان سازند صخره‌ای در مراکش کشف شده‌اند و قدمت آن به حدود 165 میلیون سال پیش می‌رسد.

 

پاول توضیح می‌دهد:

دایناسورهای زره‌دار اولیه وجود دارند که بیشتر در جنوب پیدا می‌شوند. دو حیوان مربوط به حدود 200 میلیون سال پیش از ونزوئلا و آفریقای جنوبی وجود دارند که زره ندارند، اما ممکن است اولین اعضای گروه باشند که نشان می‌دهند قبل از تکامل زره چه شکلی بودند.

اگر این حیوانات در این گروه بودند، احتمالاً دایناسورهای زره ​​پوش از قاره های جنوبی سرچشمه گرفته اند، اما این ایده بحث برانگیز است. اگر آنها در این گروه قرار نگیرند، پس منشا در نیمکره شمالی لنگر انداخته است. در حال حاضر، ما راهی برای انتخاب بین این جایگزین ها نداریم.

New Armored Dinosaur Asia - گونه جدید دایناسور زرهی در چین کشف شد
یافته جدید کمک می کند تا آنچه را که در مورد این قسمت از جهان در ژوراسیک اولیه حدود 192 تا 174 میلیون سال پیش می دانیم، تکمیل کنیم. اعتبار: ©Yu Chen

 

یک دایناسور جهان وطنی

این کشف جدید اولین عضو شناخته شده این گروه نیست، بلکه تعدادی از گونه های دیگر از سراسر جهان است، مانند گونه هایی در آلمان و بریتانیا. کاری که این کشف انجام می دهد این است که به پرکردن تصویر این منطقه در چین در این لحظه از زمان و چگونگی تکامل این حیوانات کمک می کند.

این نوع در چین فسیل‌های دایناسورهای دیگری را نشان داده است، اما تا کنون تحت سلطه ساروپودهای بزرگ و گردن دراز و خویشاوندان اولیه آنها است. این یافته جدید به تنوع سایر گیاهخواران می افزاید که باید در آن زمان در اکوسیستم نیز وجود داشته باشند.

کشف فسیل 310 میلیون ساله از مغز یک خرچنگ نعل اسبی
> > >

این واقعیت که تاریخ Yuxisaurus به ژوراسیک اولیه می رسد نیز جالب توجه است. این حیوان با سایر دایناسورهای زره ​​پوش اولیه متفاوت است زیرا بدنه ای فشرده تر و آرایش متمایز صفحات زرهی دارد که پشت آن را می پوشاند. این نشان می دهد که این حیوانات اولیه زودتر از آنچه دانشمندان قبلاً تصور می کردند، روی شکل بدن و محیط زیست خود آزمایش می کردند.

پل توضیح می دهد:

دایناسور های زرهی در آغاز دوره ژوراسیک ظاهر شدند و در طی چند میلیون سال در حال تبدیل شدن به انواع مختلف بودند.” “علاوه بر آن، آنها در اوایل تاریخ خود به توزیع جهانی دست یافتند. مجموعه ای از اعضای واقعاً اولیه استگوسورها و انکیلوسورها که کمی دیرتر در سراسر جهان پخش شده اند، پیدا شده اند، بنابراین آنها باید بتوانند در سراسر و بین قاره ها حرکت کنند.تا همین اواخر، ما فرض می‌کردیم که تمام تکامل دایناسورهای زرهی در شمال اتفاق افتاده است، اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که این درست نبوده است.

مرجع: “یک دایناسور زرهی شاخه دار جدید از ژوراسیک در جنوب غربی چین” توسط شی یائو، پل ام بارت، لی یانگ، زینگ ژو و شاندونگ بی، 15 مارس 2022، eLife.
DOI: 10.7554/eLife.75248

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *