• 10 خرداد 1403
1612628443 mars new year - سال جدید مریخ روز 7 فوریه آغاز می شود
زمان مطالعه: 2 دقیقه

خیلی از افراد روی زمین اول ژانویه را به عنوان سال جدید میلادی جشن میگیرند، اما آیا این موضوع برای مریخ و ساکنانش نیز یکسان است؟

به وجود کمپانی هایی مثل ناسا، اسپیس اکس و دیگر کمپانی ها که در راه سفر و زندگی انسان بر روی مریخ در تلاش هستند، و پتانسیل آینده انسان بر روی سیاره سرخ، تعطیلات و روزهای خاص مریخ کاملا با زمین متفاوت خواهد بود. برای مثال سال جدید بر روی مریخ از 7 فوریه شروع می شود. یک سال بر روی مریخ 687 روز زمین طول میکشد و دلیل آن نیز بزرگتر بودن مدار آن به دور خورشید نسبت به زمین است. به دلیل کندتر بودن چرخش مریخ به دور خورشید هر انسانی که در آینده بر روی مریخ به دنیا بیاید، روزهای تولد بسیار کمتری خواهد داشت. به گفته ESA شما باید سن خود را تقسیم بر 1.88 کرده تا سن خود بر روی مریخ را بدست آورید.

نکته جالب دیگر درباره مریخ، با اینکه بر روی زمین سال 2021 میلادی است، بر روی مریخ درحال حاضر سال 36 است. شمارش سال مریخ از سال 1955 آغاز شد و به توجه به سرعت چرخش آن به دور خورشید فقط 36 سال مریخی از آن زمان گذشته است. سال اول مریخ با یکی از بزرگترین طوفانهای خاک سطح مریخ در نیمه دوم سال همراه بود که به “طوفان مهیب خاک سال 1956” معروف است. موضوع دیگری که ساکنان مریخ با آن روبرو خواهند بود، روزهای مریخ است که به سل یا Sol معروف است که اشاره به اسطوره خورشید رم دارد.

دو تصویر جدید ناسا از دره Valles Marineris در سطح مریخ
> > >

هر روز مریخ حدود 24 ساعت و 39 دقیقه طور دارد. شاید در نگاه اول تفاوت کمی بنظر برسد ولی این تفاوت به راحتی بر روی مریخ حس خواهد شد. امسال سال هیجان انگیزی برای مریخ خواهد بود زیرا سه فضاپیما از سه کشور مختلف بر روی زمین به این سیاره پرواز خواهند کرد. این فضاپیماها از سوی ناسا، چین و امارات متحده عرب پرتاب خواهند شد. در بین اینها ماموریت ناسا بیش از دو ماموریت دیگر اهمیت دارد، زیرا ناسا قصد دارد اولین هلیکوپتر ساخت انسان را بر آسمان این سیاره به پرواز در بیاورد، و موفقیت این ماموریت میتواند آینده پرواز انسان بر سطح مریخ را رقم بزند.

نکته جالب آخر اینکه اگر جشن سال جدید مریخ را امسال از دست دادید، سال آینده با توجه به تفاوت سرعت حرکت دو سیاره، در تاریخ 26 دسامبر سال 2022 اتفاق می افتد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *