• 31 اردیبهشت 1403
1625322270 hubble space insert 1440x720 - ناسا و رونمایی از تصویر خوشه ستاره ای NGC 330
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
ناسا به طور منظم تصاویر قابل توجه فضایی را از مجموعه های خود به اشتراک می گذارد و اغلب مواردی را انتخاب می کند که به نظر می رسد از یک موضوع کلی برای این فصل پیروی می کنند، مانند تصویر بزرگ “کدو تنبل” که در هالووین سال گذشته به اشتراک گذاشته است. این بار، آژانس فضایی برای تعطیلات آخر هفته تعطیلات روز استقلال یک تصویر فضایی “میهن پرستانه” قرمز، سفید و آبی دارد.
آخرین تصویر از NGC 330 است، یک خوشه ستاره ای باز در ابر کوچک ماژلانی واقع در فاصله 180000 سال نوری از زمین. بلنکت ستاره ها در صورت فلکی توکانا یافت می شود که در آن ها به صورت خوشه های مختلف در سراسر آسمان پخش شده اند. لازم به ذکر است، ناسا می گوید که این ستاره ها همه در یک اندازه هستند و تصویری منحصر به فرد ارائه می دهند.
تلسکوپ فضایی هابل با استفاده از دوربین Wide Field 3 خود توانست این بخش از آسمان را مشاهده کند. به گفته ناس، دو مشاهده “بسیار متفاوت” برای تشکیل این تصویر در کنار هم جمع شده اند. نتیجه نهایی یک عکس بزرگ از ستارگان است که روی بوم سیاه چند رنگ به نظر می رسد، از جمله بسیاری از آنها با رنگ آبی در تضاد با برخی از ستاره های سفید و لکه قرمز است.
ناسا اشاره می کند که این خوشه های ستاره ای همه از همان گاز اولیه و ابر غبار تشکیل شده اند و همه آنها را در همان سن تشکیل می دهند. به همین ترتیب، ستاره شناسان می توانند از این “آزمایشگاه های طبیعی” برای بررسی تکامل و شکل گیری ستاره ها استفاده کنند. به این ترتیب ناسا دو مجموعه داده را از دو تحقیق مختلف در منطقه بدست آورد.
احتمالاً متوجه شده اید که الگوی X شکل از مرکز این ستاره ها بیرون می آید. ناسا توضیح می دهد که این ویژگی منحصر به فرد، که تقریباً مانند نور کریسمس به ستاره ها می بخشد، نتیجه عکس ساخته شده توسط هابل است، به ویژه چهار پره ای که آینه ثانویه آن را پشتیبانی می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *