1621766055 curiosity climb - ناسا تصویری از کاوشگر کنجکاوی گرفته شده از مدار مریخ منتشر کرد
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ناسا به تازگی تصویری از کاوشگر کنجکاوی گرفته شده توسط مدارگرد اکتشاف مریخ (MRO) منتشر کرده است که این کاوشگر را در حال بالا رفتن از یک رخنمون سنگی با نام Mont Mercou نشان می دهد.

کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) مدتیست که در حال پیمایش این منطقه سنگی است، که نامش را از رشته کوهی در فرانسه گرفته است و احتمال میرود که مطقه انتهایی آن سرشار از سولفات باشد. MRO این تصویر را روز 18 آوریل در فاصله 269 کیلومتری از سطح مریخ گرفته است. ابزار تصویر برداری که بر روی MRO قرار دارد توانایی گرفتن عکس های با کیفیت از اجسامی به کوچکی یک میز آشپزخانه را از مدار مریخ دارد. کاوشگر کنجکاوی که تقریبا به اندازه یک اتومبیل است، در این تصویر بسیار با کیفیت نشان داده است.

کاوشگر کنجکاوی از سال 2014 در حال بالا رفتن از کوهستان Sharp استT که بلندترین نقطه در دره Gale محسوب می شود. ماموریت این ماشین یافتن اثراتی از زندگی میکروبی در گذشته دور دست مریخ است. کنجکاوی در اوایل ماه مارس به بالارفتن از Mont Mercou پرداخته و به گفته ناسا، این کاوشگر در دو سال اول ماموریت خود این موضوع را تایید کرده است که زمانی در دره Gale، دریاچه ای وجود داشته، که شرایط و مواد شیمیایی لازم را برای پیدایش حیات ایجاد می کند. کنجاوی همچنین در طول ماموریت خود موفق به کشف مواد ارگانیک و کشف دلیل نوسان میزان گاز متان در اتمسفر سیاره سرخ شده است. ناسا امیدوار است که این کاوشگر تا پایان عمر خود چند ماموریت دیگر را به پایان برساند و به کشفیات جدید برسد، همچنین احتمال می دهد که میزان زیادی سولفات در پشت Mont Mercou وجود داشته باشد و کنجکاوی این مواد را به طور دقیق بررسی و آزمایش خواهد کرد.

دانشمندان دورترین کهکشان را کشف کردند، کهکشان HD1 ممکن است خانه قدیمی ترین ستاره های جهان باشد.
> > >

ناسا تا مدتی قبل تنها آژانسی بود که موفق به فرود کاوشگر بر روی مریخ شده بود، اما این موضوع طی ماه جاری با فرود کاوشگر چینی تیان وی-1 تغییر کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *