ناسا در تلاش است تا عملیات تلسکوپ فضایی هابل را بازیابی کند

اخیراً تلسکوپ فضایی هابل در مدار با مشکلات قابل توجهی روبرو شده است و این تلسکوپ پس از خرابی رایانه موجود در آن در حالت SAFE قرار گرفت. ناسا تأیید کرده است که عملیات Restore کامپیوتر روی تلسکوپ هابل در حال انجام است. تیم های عملیاتی در حال انجام آزمایشات و جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر سیستم هستند.
در حالی که رایانه دچار مشکل شود، ابزارهای علمی در حالت ایمن باقی می مانند. ناسا می گوید سلامت خود تلسکوپ و ابزارهای علمی همچنان خوب است. خرابی رایانه در روز یکشنبه، 13 ژوئن اتفاق افتاد. اپراتور های ماموریت سعی کردند کامپیوتر را از روز دوشنبه، 14 ژوئن دوباره راه اندازی کنند.
تیم عملیاتی تلاش کردند کامپیوتر را به یک ماژول حافظه پشتیبان تغییر مسیر دهند، اما دستور شروع ماژول پشتیبان کامل نشد. بنابراین ناسا بررسی های بیشتری را بر روی هر دو ماژول انجام داد و روز پنجشنبه هفته گذشته، آنها توانستند اطلاعات تشخیصی را هنگام تلاش برای به حالت آنلاین آوردن ماژول های حافظه به دست آورند. با این حال، این تلاش ها نیز ناموفق بود.
این کامپیوتر، یک رایانه استاندارد ناسا Spacecraft Computer-1 است که در دهه 80 ساخته شده است. هدف رایانه کنترل و هماهنگی ابزارهای علمی و نظارت بر آنها برای سلامتی و ایمنی است. تلسکوپ فضایی هابل دارای یک رایانه مشابه و زاپاس، همراه با سخت افزار همراه در آن است که در صورت بروز مشکل می تواند روشن شود، می باشد.
ناسا می گوید هر دو رایانه اصلی و ثانویه می توانند از هر چهار ماژول حافظه مستقل که هر کدام دارای 64 کیلوبیت حافظه CMOS هستند استفاده کنند. رایانه Payload فقط قادر است از یک ماژول حافظه واحد بصورت عملیاتی همزمان استفاده کند. سه ماژول دیگر به عنوان پشتیبان وجود دارند. تلاش محققان و کنترل کنندگان ماموریت در ناسا برای تعمیر هابل است. این تلسکوپ یک ابزار مهم علمی است، اما به زودی توسط تلسکوپ فضایی قدرتمندتر جیمز وب از دور خارج خواهد شد.
هلیکوپتر انجنوئیتی (Ingenuity) یا مهارت به زودی برای پرواز بر سطح مریخ آماده می شود
بیشتر

بنیامین اسدی

بنیامین اسدی

دبیر تکنولوژی و علوم فضایی

→ خواندن مطلب قبلی

ساخت تار عظیم توسط هزاران عنکبوت در استرالیا

خواندن مطلب بعدی ←

بازی Metro Exodus برای کنسول های نسل جدید عرضه شد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *