• 10 خرداد 1403
1628522520 dune 1920 resize md - ناسا افراد واجد شرایط را برای اقامت در محیط شبیه سازی شده مریخ استخدام می کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر دوست دارید زندگی در مریخ را تجربه کنید، اکنون این شانس شماست. ناسا به دنبال داوطلبانی است که به مدت یک سال در زیستگاه شبیه سازی شده مریخ در مرکز فضایی جانسون در هوستون، تگزاس بمانند. ناسا اعلام کرد که برنامه ها به مدت شش هفته باز هستند و ماموریت در پاییز 2022 آغاز می شود.
با توجه به اینکه فضا در دسترس شرکت های خصوصی است که توسط میلیاردرها تأسیس شده اند، اکنون کشورها به دنبال ایجاد شهرک هایی در سیارات مجاور مانند مریخ هستند. با ارسال چندین مریخ نورد به سیاره سرخ، آژانس فضایی آمریکا، ناسا، اکنون چشم به ماموریت انسانی در چارچوب برنامه آرتمیس خود دارد. این برنامه با کاوش در ماه تا مریخ، قصد دارد تا سال 2024 یک مرد و یک زن را روی کره ماه بگذارد و یک ماموریت خدمه را تا سال 2030 به مریخ بفرستد.
آماده سازی برای ماموریت های ماه در حال انجام است اما ماموریت مریخ نیز عقب نمی افتد. ناسا در تلاش برای تعیین تأثیر مأموریت مریخ بر فضانوردان، زیستگاه مریخ را در مرکز فضایی جانسون خود به صورت سه بعدی چاپ کرده است. این شرکت قصد دارد یک آزمایش شبیه سازی شده به نام Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) در پاییز آینده انجام دهد.
در حال حاضر، ناسا برنامه هایی را برای داوطلبانی باز کرده است که مایلند در این ماموریت شبیه سازی شده یا آنالوگ، همانطور که از نظر علمی به آن اشاره می شود، شرکت کنند. این مأموریت شامل چهار خدمه است که در یک ماژول 1700 فوت مربعی زندگی می کنند و به عنوان یک زیستگاه بسته عمل می کنند. این ماژول که Mars Dune Alpha نامیده می شود، در حال حاضر به صورت سه بعدی چاپ می شود و شامل چهار اتاق خدمه خصوصی، ایستگاه های کاری اختصاصی، یک ایستگاه پزشکی، سالن های مشترک، و یک ایستگاه پرورش غذا.
این زیستگاه چالش های ماموریت مریخ مانند خرابی تجهیزات، تأخیر در ارتباطات و سایر عوامل استرس زای محیطی را شبیه سازی می کند. این مأموریت همچنین شامل انجام تحقیقات علمی و شبیه سازی راهپیمایی فضایی همراه با استفاده از واقعیت مجازی و کنترل های رباتیک است. تمام فعالیتهای انجام شده در داخل ماژول به اعتبار سیستم ها و توسعه راه حل ها می انجامد. گریس داگلاس، دانشمند ارشد تحقیقات فناوری غذایی پیشرفته ناسا، گفت: “شبیه سازی روی زمین به ما کمک می کند تا با چالش های جسمی و روحی که فضانوردان قبل از رفتن با آنها روبرو می شوند، آشنا شویم و با آنها مقابله کنیم.”
انتخاب داوطلبانه برای ماموریت نیز از همان معیارهایی استفاده می کند که ناسا برای انتخاب فضانوردان خود استفاده می کند. برای این برنامه، ناسا به دنبال شهروندان آمریکایی یا مقیم دائمی بین سنین 55- 30 سال و دارای مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی، ریاضیات یا علوم، همراه با دو سال تجربه کار حرفه ای یا 1000 ساعت خلبانی است.
ناسا قصد دارد سه ماموریت مشابه را طی چند سال آینده انجام دهد. با شواهد اخیر که نشان می دهد مریخ ممکن است زودتر از زندگی پشتیبانی کرده باشد، مسابقه برای رسیدن به سیاره سرخ در حال تشدید است و ظرف چند سال به آن می رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *