محدودیت های ماینینگ کارت های RTX 3060 با درایور جدید انویدیا برداشته می شود

محدودیت هایی که از سوی انویدیا به کارت های گرافیکی RTX 3060 برای میانینگ تحمیل شده بود، با نصب نسخه بتای درایور جدید انویدیا برداشته می شود، هنوز مشخص نیست که موضوع به علت باگ صورت گرفته و یا انویدیا از عمد این کار را کرده است.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک، طی ماه فوریه گذشته، Nvidia طی دو بیانیه متفاوت ماینینگ و رمز ارز ها را مورد هدف قرار دارد. در بیانیه اول انویدیا اعلام کرد که قصد تولید کارت های گرافیکی مخصوص ماینینگ با نام CMP دارد. بعد از آن نیز اعلام کرد که با محدود کردن قابلیت ماینینگ کارت های گرافیکی RTX 3060 قصد دارد، میزان فروش این کارت ها را برای ماینینگ محدود کند و ماینر های کمتری به سوی این کارت ها سوق داده شوند.

دلیل این اقدام ها از سوی انویدیا کمبود کارت های گرافیکی موجود در بازار به علت استفاده آن برای مایینینگ است. این اواخر که بازار رمز ارز ها بسیار داغ شده است، بسیاری از ماینر ها تعداد زیادی از کارت های گرافیکی موجود در بازار را خریداری میکنند، و این موضوع باعث شده که مشتریان هدف کارتهای گرافیکی این رده، یعنی گیمر ها و طراحان از خرید این کارت ها بی بهره بمانند. این درحالی است که شرکت های سخت افزاری دنیا با کمبود چیپ های سیلیکونی مواجه هستند، و این کمبود موجب افزایش قیمت سرسام آور کارت های گرافیکی شده. جدا از این موضوع افراد زیادی نیز با خرید تعداد بالایی از کارت های گرافیکی و فروش آن تا سه برابر قیمت در بازار سیاه به مشکلات دامن زده اند.

تبدیل کافی نت خالی از مشتری به مرکز ماینینگ برای ادامه امرار معاش
بیشتر

انویدیا در اقدامی با محدود کردن نرخ hash کارت های گرافیکی RTX 3060 به صورت نرم افزاری، در صدد بود میزان قدرت این کارت ها، را در ماینینگ رمز ارز ایتریوم بسیار پایین بیاورد. ولی به تازگی گزارش شده است که با نصب نسخه بتای  470.05 درایور انویدیا، این محدودیت به طور خودکار از بین میرود. قبل از این کاربران مجبور بودند برای دور زدن این محدودیت به تنظیمات بایوس مراجعه کنند و یا دستکاری هایی در درایور های انویدیا انجام دهند.

همانطور که اعلام شد هنوز مشخص نیست که آیا این موضوع به صورت عمد اتفاق افتاده و یا یک اشتباه از سوی انویدیا است، ولی از آنجایی که این موضوع مربوط به درایور نسخه بتا می باشد، فقط تعداد محدودی از کاربران تحت تاثیر آن قرار گرفته اند. اضافه کردن این محدودیت به کارت های RTX 3060 درست بعد از معرفی کارت های گرافیکی CMP بسیاری را به شک انداخته است. آیا انویدیا برای نفع گیمر ها و طراحان این محدودیت را اعمال کرده است، و یا فقط برای راغب کردن مشتریان به خرید کارت های گرافیکی CMP دست به این عمل زده است؟

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

گوشی هوشمند بعدی نوکیا احتمالا با دوربین 108 مگاپیکسل روز 8 آوریل عرضه می شود

خواندن مطلب بعدی ←

لپتاپ های ایسوس مدل ZenBook 13 OLED وارد بازار شدند

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *