1628256635 microsoft edge security 1280x720 1 - مایکروسافت قصد دارد یکی از بزرگترین قابلیت های جاوا اسکریپت را از مرورگر خود حذف کند
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی است که بسیاری آن را دوست دارند و در عین حال به همان اندازه در بین کاربران منفور است. جاوا اسکریپت زبانی پیچیده و بسیار قوی است که بسیاری از تجربه های امروزه اینترنت بدون آن و فقط با HTML و CSS میسر نبود. در عین حال این زبان منشا بسیاری از باگ ها و رخنه های امنیتی نیز می باشد. مایکروسافت به تازگی در حال بررسی طرحی به نام “Super Duper Secure Mode” یا حالت فوق العالده امن می باشد. این طرح یکی از قابلیت های مهم جاوا اسکریپت در مرورگر مایکروسافت را حذف خواهد کرد. قابلیتی که کمپانی های دیگر برای افزایش سرعت مرورگر های خود در قبال کاهش امنیت استفاده می کنند.

جاوا اسکریپت یک زبان اجرایی است. به این معنی که کامپیوتر و یا مرورگر های وب، هر خط کد آن را خوانده و آن ها را قبل از خواندن خط قبلی اجرا می کند. البته این یک تعریف بسیار ساده است، اما باید واضح باشد که این امر تا چه حد می تواند باعث کند شدن پروسه شود.

برای مقابله با این چالش جاوا اسکریپت از کامپایلری به نام JIT یا Just-in-Time استفاده می کند که این روز ها یک قابلیت استاندارد محسوب می شود و در بیشتر موتور های جاوا اسکریپت مرورگر ها مانند موتور V8 کرومیوم استفاده می شود. این کامپایلر کد های جاوا اسکریپت را درست قبل از استفاده شدن آن ها کامپایل می کند و باعث افزایش سرعت عمل آن می شود. متاسفانه باگ های موجود در JIT در عین حال به دلیل اصلی رخنه های امنیتی در موتور کرومیوم ربط داده شده است.

افسانه هایی در مورد فناوری که باید فراموش کرد
> > >

حال مایکروسافت قصد دارد تا با ارائه راه حلی JIT را از موتور V8 در مروگر Edge این کمپانی حذف کند. برخلاف باور ها، توسعه دهندگان مایکروسافت به این نتیجه رسیدند که نبود JIT، تاثیر چشم گیری در میزان کارکرد و سرعت موتور های جاوا اسکریپت ندارد. در حال حاضر طرح Super Duper Secure Mode در مراحل اولیه تحقیق و توسعه قرار دارد و بدون شک بعد ها نام بهتری برای آن انتخاب خواهد شد. توسعه دهندگان امیدوار هستند با حذف JIT بتوانند راه حال های امنیتی بهتری ارائه دهند که با استفاده از این کامپایلر میسر نبود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *