1623244974 sun 1280x720 1 - فوران عظیم خورشید سرنخ هایی را نشان می دهد که می تواند اسرار علمی را حل کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خورشید یک فوران چند مرحله ای را تجربه کرده است که ناسا می گوید سرنخ های جدیدی را کشف کرده است که می تواند به دانشمندان کمک کند تا برخی از رمز و رازهای دیرینه در مورد آنچه باعث این نوع فوران قدرتمند و غیر قابل پیش بینی است را حل کند. ناسا در تلاش است تا فیزیک بنیادی را کشف کند تا به دانشمندان در پیش بینی بهتر فوران هایی از این دست در آینده کمک کند. ناسا می خواهد بتواند این نوع فوران را پیش بینی کند زیرا می تواند منجر به ایجاد شرایط خطرناک آب و هوایی در زمین شود.

این انفجار شامل اجزای سه نوع مختلف فوران خورشیدی است که به طور جداگانه رخ می دهد. ناسا خاطرنشان می کند این اولین بار است که چنین رویدادی گزارش می شود. وجود هر سه نوع رویداد فوران در یک رویداد واحد باعث شده دانشمندان آنچه ناسا آن را “سنگ روزتا خورشیدی” توصیف می کند، باشند. این رویداد به محققان این امکان را داد تا ضمن کشف مکانیزم اساسی که احتمالاً هر سه نوع فوران را توضیح می دهد، آنچه را که در مورد هر نوع فوران می دانند ترجمه کنند و انواع دیگر را درک کنند.

امیلی میسون، دانشمند ناسا، محقق و نویسنده گزارش اصلی مطالعه جدید، می گوید این رویداد “حلقه گمشده” است. میسون می گوید دانشمندان می توانند همه این جنبه های انواع مختلف فوران را در یک بسته واحد مشاهده کنند. میسون همچنین خاطر نشان می کند که این رویداد نشان می دهد که فوران ها توسط همان مکانیسم اما در مقیاس های مختلف ایجاد می شوند. فوران های خورشیدی به طور معمول سه شکل دارند، از جمله پرتاب جرم تاجی، جت یا فوران جزئی.

اگر خورشید به مدت یک روز خاموش شود
> > >

انفجارهای جرمی تاجی و جت ها فوران های انفجاری است که انرژی و ذرات را به فضا پرتاب می کند، اما به نظر می رسد بسیار متفاوت هستند. جت ها به صورت ستون های باریک از مواد خورشیدی فوران می کنند در حالی که بیرون انداختن جرم تاجی حباب های انرژی عظیمی را تشکیل می دهد که در حالی که توسط میدان مغناطیسی خورشید تحت فشار قرار گرفته و منبسط می شوند. فوران های جزئی از سطح شروع می شوند اما انرژی کافی برای خروج از خورشید تولید نمی کنند، بنابراین بیشتر مواد به سطح خورشید سقوط می کنند.

ناسا آخرین فوران را با رصدخانه داینامیک خورشیدی و رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر مشاهده کرد. دانشمندان قصد دارند فوران Rosetta و سایر موارد را برای تعیین مکانیسم اصلی ایجاد کننده این نوع وقایع، مدل کنند. کشف به موقع می تواند به دانشمندان کمک کند پیش بینی کنند که فوران های بزرگ می توانند زمین و مریخ را چند ساعت قبل تهدید کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *