1624819683 mars water - آیا در مریخ بیش از آنچه دانشمندان تصور می کردند آب وجود دارد؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه
داده ها نشان داد که دریاچه های زیر سطحی مریخ واقعا وجود دارند. این داده ها از یک فضاپیمای ESA به نام Mars Express تهیه شده است. این فضاپیما سیگنال های راداری را در سطح سیاره سرخ شلیک کرد و اطلاعات جمع آوری شده نشان داد که قطب جنوب این سیاره دارای دریاچه های زیر سطح مایع است.
به تازگی مقاله جدیدی توسط دانشمندان از آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا منتشر شده است. در این مقاله یافتن ده ها بازتاب رادار مشابه در اطراف قطب جنوب توصیف شده است. محققان مجموعه گسترده تری از داده های جمع آوری شده توسط Mars Express را تجزیه و تحلیل کردند. با این حال، یک کشف که داده ها نشان داده اند گیج کننده است. دانشمندان می گویند بسیاری از بازتاب های راداری که نشان دهنده آب در زیر سطح هستند در مناطقی قرار دارند که باید خیلی سرد باشند تا آب در حالت مایع باقی بماند.
جفری پلاوت، دانشمند JPL می گوید که اینکه آیا سیگنال ها آب مایع هستند یا نه یک رمز و راز است، اما دانشمندان می دانند که به نظر می رسد این سیگنال ها بسیار گسترده تر از آنچه که در مطالعه اولیه یافت شده است باشند. پلات می گوید یا آب مایع در زیر قطب جنوب مریخ مشترک است، یا سیگنال ها چیز دیگری را نشان می دهند. در اصل، سیگنال های راداری که به عنوان آب زیرسطحی تفسیر می شوند، در منطقه ای از مریخ یافت می شوند که به عنوان سپرده های لایه قطبی جنوب شناخته می شوند.
نام این منطقه از لایه های متناوب یخ آب، یخ خشک و گرد و غبار گرفته شده است که در طی میلیون ها سال در آنجا مستقر شده است. این منطقه خاص مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است زیرا آنها معتقدند این لایه ها سابقه ای از تغییر شیب در محور مریخ با گذشت زمان را نشان می دهند. محققان امواج رادیویی را در سطح سیاره تابش می کنند، که به آنها اجازه می دهد زیر لایه های یخی را مشاهده کنند و نقشه آنها را با جزئیات ترسیم کنند.
امواج رادیویی هنگام عبور از مواد موجود در سطح زیرین، انرژی خود را از دست می دهند و به عنوان سیگنال ضعیف شده به فضاپیما بازتاب می شوند. با این حال، در برخی موارد، سیگنالهایی که از منطقه مشکوک به داشتن آب زیرزمینی هستند، از آنچه در سطح زمین هستند، قوی تر هستند. این سیگنالها به معنای وجود آب مایع تفسیر شده است چراکه ثابت شده است که آب منعکس کننده امواج رادیویی است. پلات می گوید این نقشه برداری دانشمندان را چند قدم به درک میزان و علت بازتاب اسرارآمیز رادار نزدیک می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *