• 3 اردیبهشت 1403
نقشه مریخ
زمان مطالعه: 3 دقیقه

در ماه های اخیر مطالب زیادی درباره مریخ و کاوش در این سیاره خبر ساز می شنویم. اخبار درباره نقاط مختلف، تپه ها، صخره ها و دره های متعدد این سیاره زیاد است و این موضوع گاهی باعث سردرگمی می شود. این نقاط در کجای سیاره قرار دارند؟ چقدر بین آن ها فاصله است؟ شمایل کلی این سیاره به چه شکل است؟

خوشبختانه به لطف آزمایشگاه  پیشرانه جت ناسا (JPL) پاسخ به این سوال ها آسان تر شده است. این سازمان به تازگی اقدام به طراحی یک نقشه تعاملی کرده است که به کاربران امکان میدهد سیاره مریخ را به صورت مجازی بررسی کنند.  نقشه مریخ به لطف محققان دانشگاه Caltech با استفاده از داده های ماموریت های متعدد ناسا بر روی سیاره سرخ تهیه شده است. در طراحی نقشه مریخ  از 110 هزار تصویر گرفته شده توسط مدارگرد MRO استفاده شده است. MRO که در سال 2005 به مدار مریخ پرواز کرده است، تا به حال مجموعه عظیمی از تصاویر خیره کننده از سطح مریخ را به زمین ارسال کرده است. MRO برای گرفتن تصاویر به سه دوربین بسیار قوی مجهز شده است که شامل دوربین با کیفیت HiRISE برای گرفتن تصاویر با وضوح بالا و دوربین زاویه عریض MARCI می شود. 

اما برای تهیه نقشه مریخ از تصاویر دوربین سوم این مدارگرد با نام CTX استفاده شده است. این دوربین سیاه و سفید دارای رزولوشن 20 فوت ( 6 متر) است. هر یک از 110 هزار تصویر استفاده شده در طراحی این نقشه تعاملی حدود 25 متر مربع در هر پیکسل را پوشش می دهند. این کیفیت برای نشان دادن بسیاری از جزئیات سطح سیاره کافیست.حال شما نیز میتوانید سطح این سیاره را جستجو کنید و تصاویری که این مدارگرد در چندین سال گرفته است مشاهده کنید. 

جزییاتی جذاب بر روی نقشه

details to investigate on the map 1680814570 - این نقشه مریخ امکان تعامل و کاوش بر روی سیاره سرخ را به شما می دهد

اگر به وب سایت نقشه مریخ مراجعه کنید، در صفحه نخست نگاهی اجمالی و کلی به سیاره خواهید داشت. سپس با استفاده از دکمه های پایین صفحه می توانید بر روی برخی از مهمترین نقاط روی مریخ بزرگنمایی کنید، مانند دره جزرو (Jezero) که کاوشگر مقاومت (Perseverance) ناسا در حال کاوش آن است. و یا دره گیل (Gale) که کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) در آن محل فرود آمد. همچنین لینکی برای بررسی نقاط کاوشگر های از کار افتاده مثل Spirit و Opportunity وجود دارد.

یکی دیگر از نقاط جالب توجه که می توانید در نقشه مریخ بررسی کنید آتشفشان Olympus Mons است که بلندترین کوه شناخته شده در منظومه شمسی است. قله این کوه 2.5 برابر قله اورست ارتفاع دارد. یکی دیگر مکان هایی که ارزش دیدن دارد سیستم تنگه های Valles Marineris است که حدود 4000 کیلومتر طول دارد و عمق آن در برخی نقاط به 6.4 کیلومتر نیز می رسد. به غیر از این موارد شما می توانید آزاده به جستجوی سطح مریخ بپردازید و از 5.7 تریلیون پیکسل  لذت ببرید. محققان برای طراحی این نقشه 6 سال زمان صرف کرده اند و برای مصارف علمی و بازدید عمومی طراحی شده است. به گفته جی دیکسون از آزمایشگاه ناسا که رهبری طراحی این نقشه را بر عهده داشته، هدف طراحی این نقشه از بین بردن موانع برای افرادی است که قصد کاوش بر روی مریخ را دارند. 

اقدامی عظیم و پیچیده 

how the map was made 1680814570 - این نقشه مریخ امکان تعامل و کاوش بر روی سیاره سرخ را به شما می دهد

دوربین CTX مدارگرد MRO برای ارائه نگاهی اجمالی به فضای مریخ طراحی شده است. محققان میتوانند با استفاده از آن تصمیم بگیرند که دوربین با کیفیت تر مدارگرد یعنی HiRISE از کدام مناطق تصاویری دقیق تر بگیرد. به همین دلیل تصاویر منتشر شده توسط CTX به ندرت به دید عموم گذاشته شده اند. این موضوع به این معنی نیست که تصویر آن جذاب و قابل توجه نیستند. دوربین CTX تقریبا از تمام سطح مریخ عکس گرفته است. به همین دلیل منبع مناسبی برای طراحی یک نقشه با جزییات است. 

البته طراحی چنین نقشه ای از این تصاویر به صورت دستی تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل تیم توسعه این نقشه از دانشگاه کلتک، الگوریتمی تهیه کرده اند که تصاویر را شناسایی و جفت کرده و به صورت موزاییک در کنار هم قرار می دهد. سپس محققان توانسته اند بقیه تصاویری را که الگوریتم از پس آن ها بر نیامده در داخل این موزاییک جاسازی کنند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *