اپل m1 ultra
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی مک استودیو در جریان رویداد «Peek Performance» اپل نشان می‌دهد که رونمایی از مک پرو 2022 هنوز در راه است و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که چیزی قدرتمندتر از M1 Ultra به عنوان بخشی از خانواده خود باشد. اولین شواهد از وجود یک سیلیکون قدرتمند به صورت آنلاین مشاهده شد و نشان داد که ورک استیشن می تواند از دو مورد از این چیپست های M1 Ultra برای ایجاد یک راه حل واحد اما فوق العاده قدرتمند استفاده کند.

Two M1 Ultra chipsets fused together on the 2022 Mac Pro - Mac Pro 2022 می تواند از دو M1 Ultra Fused با هم برای ساخت یک سیلیکون واحد استفاده کند
چیپست M1 Ultra اپل

ترکیب دو چیپست فوق‌العاده M1 می‌تواند به این معنی باشد که مک پرو 2022 می‌تواند به پردازنده مرکزی 40 هسته‌ای و بیشتر مجهز شود.

Majin Bu در توییتر تصویری را منتشر کرده است که نشان می دهد پلی وجود خواهد داشت که به اتصال دو چیپست M1 Ultra برای تشکیل یک سیلیکون سفارشی اپل کمک می کند. در مورد نام رسمی این چیپست، اطلاعی در درسترس نیست، اگرچه او نام رمز چیپست ناشناس را Redfern ذکر می کند. اپل در طی «Peek Performance» خود نشان داد که از فرآیندی به نام UltraFusion برای ایجاد M1 Ultra استفاده کرده است.

M1 Ultra با استفاده از دو چیپست M1 Max، همان چیپستی برای تامین قدرت پردازش مدل‌های بازطراحی شده مک‌بوک پرو 2021، از 114 میلیارد ترانزیستور به همراه یک CPU 20 هسته‌ای و GPU 64 هسته‌ای استفاده می‌کند، است. با استفاده از همین فرآیند و پل نشان داده شده در توییت زیر، این امکان وجود دارد که با استفاده از دو قالب M1 Ultra، یک چیپست جدید تشکیل شود که می تواند یک CPU 40هسته ای و یک GPU 128 هسته ای را به نمایش بگذارد.

معنای واقعی پشت نام تجاری اپل چیست؟
> > >
tweet - Mac Pro 2022 می تواند از دو M1 Ultra Fused با هم برای ساخت یک سیلیکون واحد استفاده کند
توئیت Majin Bu درباره چیپست جدید اپل

در واقع، طبق پیش‌بینی قبلی مارک گورمن از بلومبرگ، مک پرو 2022 اپل دارای یک چیپست بدون نام با مشخصات دقیق خواهد بود. با فرض اینکه این اتفاق بیفتد، باید منتظر نتایج پیشگامانه تک هسته‌ای و چند هسته‌ای، همراه با معیارهای بازده انرژی باشیم که قبلاً هرگز از سیلیکونی که این سطوح از عملکرد را ارائه می‌کند دیده نشده بود.

نتایج بنچمارک قبلی نشان داده است که M1 Ultra فقط کسری کندتر از یک CPU ایستگاه کاری 64 هسته‌ای است، بنابراین ما فقط می‌توانیم تصور کنیم که دو قطعه M1 Ultra وقتی با هم ترکیب می‌شوند چه چیزی خلق می شود. با فرآیند UltraFusion، ما فکر میکنیم که کل پشتیبانی رم یکپارچه به 256 گیگابایت افزایش یابد، زیرا این قابلیت در حال حاضر در M1 Ultra به 128 گیگابایت محدود شده است. علاوه بر این، پهنای باند حافظه به طور بالقوه می تواند به 1.6 ترابایت بر ثانیه افزایش یابد، در مقابل 800 گیگابایت بر ثانیه در سریع ترین چیپست اپل.

روند ترکیب دو چیپست M1 Ultra به طور طبیعی اندازه قالب آن را نیز افزایش می دهد. یک M1 Ultra تنها هشت برابر بزرگتر از M1 است در حالی که دارای هفت برابر تعداد ترانزیستور است. با فرض اینکه SoC جدید دقیقاً همان مشخصات دو تراشه M1 Ultra را حفظ کند، قالب نهایی می تواند 16 برابر بزرگتر از M1 باشد در حالی که تعداد ترانزیستورهای آن 288 میلیارد یا 14 برابر بیشتر از تعداد ترانزیستورهای M1 است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *