• 3 اردیبهشت 1403
صفحه نمایش بسط یافتنی و انعطاف پذیر LG، شگفتی آینده صفحه نمایش ها
زمان مطالعه: 2 دقیقه

LG Display به تازگی اولین صفحه نمایش انعطاف پذیر و قابل کشش با وضوح تصویر بالادر جهان را به نمایش گذاشته است.

با اینکه شرکت ال جی (LG) رویا های خود را برای گوشی های هوشمند کنار گذاشته است، اما همچنان به عنوان یکی از رهبران تکنولوژی صفحه نمایش در دنیا تلقی می شود. یکی از شرکت های زیر مجموعه ال جی به نام LG Display در واقع ارائه دهنده صفحه نمایش به برخی از بزرگترین برند های جهان مانند اپل و سونی است. اگر از مصرف کنندگان محصولات عرف هستید که مجهز به صفحه نمایش OLED است، احتمال زیاد این صفحه نمایش یا توسط ال جی تولید شده و یا سامسونگ.

ال جی در کنار سامسونگ معمولا یکی از خبرسازترین کمپانی ها در زمینه نوآوری های صفحه نمایش است. در این بین صفحه نمایش های تا شونده و صفحه نمایش های شفاف خود نمایی می کنند. مدتی قبل نیز LG بار دیگر با عرضه بزرگترین تلویزیون OLED جهان با سایر 97 اینچ و نام تجاری LG OLED EX خبر ساز شد.

با اینکه ال جی نتوانست طرح مفهومی صفحه نمایش های تاشونده خود را به دلیل تعطیل کردن تمامی خط تولید های گوشی به تحقق برساند، اما همچنان در تلاش است که رهبری خود را در  توسعه طرح های مفهومی  حفظ کند.

ال جی ادعا دارد که این طرح مفهومی، اولین صفحه نمایش دنیا با قابلیت کشش 20 درصد و تراکم پیکسل 100 پیکسل بر اینچ است.

تکنولوژی ساخت صفحه نمایش

OSM 9302 scaled - صفحه نمایش انعطاف پذیر و قابل کشش LG، شگفتی آینده صفحه نمایش ها

این صفحه نمایش انعطاف پذیر 12 اینچ اندازه دارد که با کشاندن آن تا 14 اینچ افزایش پیدا می کند. صفحه نمایش بسط یافتنی ال جی دارای فرمی آزاد است، به این معنی که میتواند آن را بدون ترس از خسارت زدن یا اعوجاج تا کرد و چرخاند. ال جی در توصیف تکنولوژی که در طراحی این صفحه نمایش استفاده شده است کمی مبهم  عمل کرده است.

لپتاپ های سری 2022 ال جی Gram با تکنولوژی LG Glance عرضه شدند
> > >

در وبلاگ رسمی ال جی از مواد تشکیل دهنده این صفحه نمایش به عنوان  “لایه فیلم مانند با انعطاف بسیار بالا” یاد شده است. این مواد در واقع همان مواد سیلیکون مانندی است که در ساخت لنز چشم استفاده می شود.

موضوعی که موجب جذابیت بیشتر این صفحه نمایش می شود، عدم استفاده از پنل OLED است. به گفته ال جی، صفحه نمایش انعطاف پذیر از ارایه های نور میکرو LED به عنوان منبع نور استفاده می کند که دارای گام پیکسل کمتر از 40 میکرومتر است.

همچنین این پنل از سیستم سیمی فنری به شکل حرف انگلیسی S استفاده می کند که به آن اجازه می دهد تا انعطاف پذیر و با دوام باشد. میزان تراکنش پیکسل 100 پیکسل بر اینچ شاید برای صفحه نمایش گوشی بسیار پایین باشد، اما برای برخی دیگر گجت ها مثل لپ تاپ و یا مانیتور ها بسیار مناسب است.

ال جی باور دارد که صفحه نمایش های بسط یافتنی، درهای جدیدی را برای استفاده از صفحه نمایش ها می گشاید. فرم کشش پذیر و تاشو آن ایم امکان می دهد تا به اشیاء غیر متعارف اعم از لباس، پوست، مبلمان و اتومبیل متصل شود. در حالی که این شرکت از ارائه یک بازه زمانی برای عرضه این صفحه نمایش خودداری کرده است اما اتنظار دارد که این نوع تکنولوژی در آینده به یک مین استریم تبدیل شود.و قصد دارد این پروژه را بدون تاخیر زیادی به پایان برساند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *