• 6 اردیبهشت 1403
تکنولوژی بلوتوث LE Audio برای هدفون های بی سیم آماده بهره برداری است
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نسل بعدی تکنولوژی انتقال صوت بی سیم آماده شده است، تکنولوژی ای که وعده آینده ای کم مصرف تر به همراه تجربیات صوتی بهتر و ترفند های جدید نیز می دهد.

کمپانی Bluetooth SIG اعلام کرد کار بر روی پیشنویس مشخصات فنی برای تکنولوژی بلوتوث LE Audio را تکمیل کرده است و محصولاتی که این تکنولوژی جدید را پیشتیبانی می کنند طی ماه های پیش رو روانه بازار خواهند شد.این یک نقطه عطف بزرگ با توجه به مزایای ملموسی است که به ارمغان می آورد، از جمله چهار مزیت اصلی.

LE مخفف Low Energy است و به معنای رادیو بلوتوث LE جدید است که کاملا تمرکز بر روی کاهش مصرف انرژی دارد و در عین حال ویژگی‌های جدیدی را اضافه می‌کند که با انواع “کلاسیک” بلوتوث های موجود امکان‌پذیر نیست.

اولین مزیت اصلی بلوتوث LE Audio یک کدک صوتی جدید به نام LC3 است که مخفف عبارت Low Complexity Communications Codec است. در مقایسه با کدک SBC (محدوده نرخ بیت 240 تا 345 کیلوبیت بر ثانیه) ارائه شده توسط بلوتوث کلاسیک، کد LC3 این محدوده را تا 160 کیلوبیت در ثانیه کاهش می یابد.

plantronics backbeat pro 2 08 - تکنولوژی بلوتوث LE Audio برای هدفون های بی سیم آماده بهره برداری است

اما با وجود نرخ بیت پایین تر، Bluetooth SIG ادعا می کند که کدک صوتی LC3 تجربه گوش دادن به موسیقی را با کیفیت بهتری در همان میزان بیت یا حتی با نرخ بیت پایین تر در مقایسه با کدک SBC، ارائه می دهد.

طبق صفحه رسمی سوالات متداول این تیم، کدک LC3 می تواند کیفیت صوتی بهتری از SBC در کمتر از نیمی از نرخ بیت (نصف مصرف برق) ارائه دهد. با اینکه کدک صوتی LC3 برای اجرای بلوتوث LE Audio الزامی است، کدک های دیگری می توانند توسط فروشندگان مستقل اضافه شوند.یک نمایش صوتی از این مزیت در اینجا موجود است.

هدفون های وایرلس B&O Beoplay EQ با تکنولوژی نویزگیری فعال در راه هستند
> > >

مزایای این تکنولوژی برای مصرف کننده

0x0 - تکنولوژی بلوتوث LE Audio برای هدفون های بی سیم آماده بهره برداری است

از آنجایی که بلوتوث LE Audio در مدیریت از دست دادن بسته داده (Packet Loss) نیز بسیار بهتر است، کاربران با دور شدن از دستگاه متصل، وقفه های کمتری را تجربه خواهند کرد.

مزیت بعدی بلوتوث LE Audio، صدای چند جریانی (Multi-stream) است. به بیان ساده، این ویژگی به یک دستگاه صوتی منبع – برای مثال یک تلفن یا پخش‌کننده موسیقی – اجازه می‌دهد تا جریان‌های صوتی همگام‌سازی شده مستقل را به چندین دستگاه صوتی (بخوانید: هدفون و بلندگوهای بلوتوثی) منتقل کند. Bluetooth SIG می‌گوید این ویژگی همچنین سوئیچ بین چندین دستگاه متصل را برای کاربران یکپارچه تر می کند.

 قابلیت بعدی پشتیبانی از پخش صدا (Audio Broadcasting) می باشد،  که به لطف ویژگی جدیدی به نام Auracast است. فرآیند اتصال به یک شبکه Wi-Fi را تصور کنید، اما به جای اتصال به یک جریان شبکه اینترنتی، دستگاه شما شروع به پخش صدا از دستگاه منبع می کند.

کافیست از طریق بلوتوث LE Audio به یک شبکه صوتی موجود وارد شوید، یک کد را اسکن کنید، و می‌توانید به اتاقی پر از افرادی بپیوندید که از یک سخنرانی یا کنسرت لذت می‌برند به صورت همگام، در سکوت کامل، و بدون مشکل جفت‌سازی بلوتوث.

در نهایت، بلوتوث LE Audio همچنین به لطف مصرف انرژی کم و قابلیت‌های چند جریانی، از دستگاه‌های سمعک پشتیبانی می‌کند. واضح ترین مزیت این است که ابزارهایی مانند تلفن و تلویزیون را برای افراد دارای ناتوانی شنوایی در دسترس تر می کند. و برای رفع هرگونه شک و تردید، سازندگان تجهیزات صوتی می‌توانند دستگاه‌هایی بسازند که هم از Audio کلاسیک و هم از LE Audio پشتیبانی می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *