• 3 اردیبهشت 1403
محققان دانشگاه کیوتو در حال آموزش نحوه خنده به هوش مصنوعی هستند
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هوش مصنوعی می تواند وظایف غیرقابل تصور پیچیده ای را انجام دهد. از پیش‌بینی الگوهای پیچ خوردن پروتئین ها و نوشتن شعر گرفته تا شکست دادن بهترین ذهن‌های روی کره زمین در بازی‌هایی مانند شطرنج، به ظاهر احتمالات بی‌پایان است.

با این وجود، هوش مصنوعی حتی در ابتدایی‌ترین کارها نیز می‌تواند به‌شدت شکست بخورد و احساس بیگانگی کند، همگی به این دلیل که فاقد ظرافت رفتار انسانی است.

اما به گزارش Frontiers، دانشمندان دانشگاه کیوتو در تلاش هستند تا با تمرکز بر تلاش‌های خود بر روی آموزش هوش مصنوعی که چگونه در هنگام صحبت با انسان بخندد، بر این مانع غلبه کنند. این تیم چیزی را ایجاد کردند که آنها آن را مدل خنده مشترک می نامند که به یک برنامه هوش مصنوعی اجازه می دهد خنده انسان را تشخیص دهد و سپس در آن لحظه مشترک به خنده بپیوندد.

introduction - محققان دانشگاه کیوتو در حال آموزش نحوه خنده به هوش مصنوعی هستند

برنامه‌های هوش مصنوعی فاقد تفاوت‌های ظریف مکالمات انسانی مانند جناس و جوک‌های پنهان هستند، اما آموزش آن‌ها برای تسلط بر تمام این ظرافت‌ها با استفاده از پردازش زبان طبیعی کار ساده‌ای نیست. علاوه بر این، طیف گسترده ای از انواع خنده وجود دارد، از خنده های دلسوزانه گرفته تا خرناس های هیستریک و قهقهه، که هر کدام برای نوع خاصی از گفتگو و مناسبت مناسب است.

برای غلبه بر چالش ها، دانشمندان رویکردی به نام پیش بینی خنده مشترک ابداع کردند. به طور خلاصه، یک سیستم هوش مصنوعی زمانی که تشخیص دهد که انسانی که در حال گپ زدن با آن است در طول مکالمه می خندد، با خنده های همدلانه پاسخ می دهد.

پتنت دوربین عجیب و منحصر به فرد Vivo
> > >

از بین سه مدل آزمایش شده، خنده مشترک بهترین نتایج را در دستیابی به لحن طبیعی تر و خودمانی داشته است. جالب اینجاست که این سیستم با استفاده از نشانه‌هایی در گفتگو آموزش داده شده است، که افراد از آن ها در طول گردهمایی‌های اجتماعی برای شکستن یخ در هنگام دوستیابی سریع استفاده می‌کنند.

زبان استفاده شده در این آزمایش ژاپنی است و سیستم خنده مشترک با استفاده از ربات انسان نمایی به نام اریکا (Erica) توسعه داده شد. اریکا یک اندروید است که به دلیل ظاهر به اصطلاح زیبا و روش‌های بازیگری‌اش که نقش اصلی یک فیلم علمی تخیلی ۷۰ میلیون دلاری را برای او به ارمغان آورد، خبرساز شد. به عنوان بخشی از آخرین تحقیقات، اریکا با یک سوژه انسانی بر سر میز گفتگو نشست و سناریوی دوستیابی سریع را تقلید کرد که تمام مکالمات تقریباً 10 تا 15 دقیقه طول کشیدند.

erica robot movie 01 - محققان دانشگاه کیوتو در حال آموزش نحوه خنده به هوش مصنوعی هستند

طی این مکالمات تمامی صحبت ها یادداشت به همراه خنده ها یادداشت شد  و سپس به سیستمی برای ایجاد یک مدل سفارشی وارد شد. این مدل با تشخیص خنده شروع می شود و سپس به قسمت پیش بینی خنده مشترک می رود و اینجاست که سیستم تصمیم می گیرد که بخندد یا نه. اگر پاسخ مثبت باشد، مدل هوش مصنوعی در مرحله بعد تصمیم می گیرد که کدام نوع خنده را از بین خنده های شاد و لبخند های دوستانه اجتماعی انتخاب کند. این مقاله تحقیقاتی که در مجله “Frontiers in Robotics and AI” منتشر شده است، نتیجه می گیرد که “درک خنده مشترک تحت تاثیر سناریو و نوع خنده مورد استفاده قرار می گیرد و بر اهمیت خنده های همدلانه درست تاکید می کند.”

چرا گوشی های اندروید بیش از حد داغ می شوند؟ روش های جلوگیری از آن چیست؟
> > >

تیم تحقیقاتی اکنون امیدوار است که چارچوب زیربنایی با استفاده از زبان‌های بیشتر به جز زبان ژاپنی و با مجموعه داده‌های نمونه بزرگ‌تر برای بهبود تعاملات ربات و انسان آزمایش شود. این تحقیق امیدوارکننده است، اما دکتر کوجی اینوئه (Koji Inoue )، استاد دانشگاه کیوتو هنوز معتقد است که ممکن است یک یا دو دهه دیگر طول بکشد تا “در نهایت بتوانیم با یک ربات یک گفتگوی معمولی داشته باشیم، همانطور که با یک دوست صحبت می کنیم.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *