• 25 فروردین 1403
1625932008 jupiter aurora 1280x720 1 - راز اشعه های اکس ساطع شده در مشتری بعد از 40 سال کشف شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

گروهی از محققان راز امواج اشعه اکس مشتری را که هر چند دقیقه یکبار ساطع می شود کشف کرده اند. به گفته این تیم اشعه های اکس بخشی از شفق سیاره غول پیکر است.

این شفق ها که تشکیل شده از نور های مرئی و نامرئی هستند، بر اثر تماس ذرات شارژ شده با اتمسفر سیاره مشتری ایجاد می شوند. این شفق ها در زمین نیز اتفاق می افتند و به نام نور شمالی معروف هستند، با این تفاوت که در مشتری این شفق ها بسیار قوی تر از زمین می باشند. مشتری به هر شفق صدها گیگاوات انرژی از خود ساطع می کند. برای درک بهتر این موضوع اضافه میکنیم که این مقدار انرژی برای برق رسانی به کل تاریخ بشریت برای مدت کوتاهی کافی است.

این تحقیقات جدید با استفاده از داده های جمع شده توسط ماهواره جونو (Juno) ناسا که در حال گردش در مدار مشتری است، و با بررسی اندازه گیری های صورت گرفته از اشعه اکس ساطع شده از مشتری توسط رصدخانه ESA XMM-Newton در مدار زمین صورت پذیرفته است. این تیم کشف کرده است که امواج اشعه اکس بر اثر لرزش ممتدد خط های میدان مغناطیسی مشتری ایجاد شده اند. این لرزش ها باعث ایجاد امواج پلاسما شده که منجر به ارسال ذرات شارژ شده به سمت میدان مغناطیسی شده تا اینکه این ذرات به اتمسفر سیاره برخورد می کنند. پس از این برخورد موجی از اشعه اکس ساطع می شود. به گفته این تیم، این اشعه های ساطع شده از شفق مشتری مدتهاست که توسط محققان و ستاره شناسان رصد شده است، اما تا به امروز دلیل آن مشخص نبوده است.

کشف مومیایی باردار مصری توسط باستان شناسان
> > >

قبل از این مطالعات محققان فقط میدانستند که این اشعه ها بر اثر برخورد ذرات شارژ شده به اتمسفر ایجاد می شود، اما دلیل آن مشخص نبود. با توجه به اینکه این شفق ها در زمین نیز رخ میدهد، این اولین باری است که محققان برای اشعه های اکس سیاره مشتری توضیحی ارائه داده اند. محققان بر این باورند که پروسه ایجاد شفق در زمین و مشتری به یک صورت می باشد و ممکن است این رخداد در جای جای کهکشان در حال اتفاق باشد. شفق های اشعه اکس مشتری به طور مکرر اتفاق می افتد در حالی که در زمین هر 27 دقیقه یک بار رخ میدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *