• 3 اردیبهشت 1403
ایستگاه فضایی جف بزوس یک قدم نزدیک تر به واقعیت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ایستگاه فضایی جف بزوس ممکن است بیش از حد بلندپروازانه به نظر برسد، اما اکنون که در حال پیشرفت است، به چیزی بیش از یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده است.

مدیر عامل شرکت هوافضای بلو اریجین (Blue Origin) مدتی است که به سفرهای فضایی تجاری می پردازد. این شرکت پس از انجام 22 ماموریت فضایی، موفق شد است که 31 نفر را، که برخی از آنها اولین نمایندگان کشورهایشان بودند، به فضا بفرستد و حال غیرنظامیان و افراد عادی نیز می توانند جای خود را برای این نوع سفر در وب سایت رسمی Blue Origin رزرو کنند.

در سال 2021، بزوس با همکاری سیرا اسپیس (Sierra Space) ساخت یک ایستگاه فضایی تجاری به نام اربیتال ریف (Orbital Reef) را آغاز کرد.

maxresdefault 1 - ایستگاه فضایی جف بزوس یک قدم نزدیک تر به واقعیت

این پروژه بزرگ با هدف ایجاد یک “پارک تجاری با کاربری مختلط در فضا”  به هر کسی، از شرکت‌های رسانه‌ای و کارآفرینان گرفته تا سرمایه‌گذاران و مخترعان خدمت رسانی خواهد کرد.

این موضوع درهای اربیتال ریف را بروی بسیاری از کاربردی های متحول کننده می گشاید اما با این حال، مقیاس این برنامه پیامدهای بزرگتری نسبت به فرستادن گردشگران به فضا دارد. بنابراین جف بزوس برای تحقق آن سال ها پیش تر برنامه ریزی کرده است.

مسئله این است که بزوس در نمایش خودستایانه ثروتش شهرت دارد و برخی ممکن است این سوال را داشته باشند که اربیتال ریف چگونه متفاوت خواهد بود؟

reef blog v2 - ایستگاه فضایی جف بزوس یک قدم نزدیک تر به واقعیت

ایستگاه فضایی جف بزوس به زودی از فاز یک طرح مفهومی خارج خواهد شد، زیرا ناسا به تازگی موافقت خود را با آن اعلام کرده است.

این نقشه مریخ امکان تعامل و کاوش بر روی سیاره سرخ را به شما می دهد
> > >

ناسا از قبل شرکت های بلو اریجین و سیرا اسپیس را در میان کاندیداهای برتر برای جایگزینی ایستگاه فضایی بین‌المللی در نظر گرفته بود و اکنون، به برنامه‌های جسورانه ایستگاه فضایی بزوس ایمان بیشتری دارد.

طی یک بیانیه مطبوعاتی، سیرا اسپیس اعلام کرد که اربیتال ریف از بررسی های “تعریف سیستم” ناسا سربلند بیرون آمده و از نظر این سازمان به مقدار کافی “امکان پذیر و دست یافتنی” برای ورود به فاز طراحی تلقی شده است.

تام وایس، مدیرعامل سیرا اسپیس می گوید، این موضوع اربیتال ریف را در آستانه عمیق ترین انقلاب صنعتی در تاریخ بشریت قرار می دهد.

render5 - ایستگاه فضایی جف بزوس یک قدم نزدیک تر به واقعیت

به گفته وایس اربیتال ریف تنها به گردشگری فضایی اختصاص ندارد، زیرا کارخانه‌ها و خدمات ریزگرانشی (micorgravity) این ایستگاه پتانسیل ایجاد انقلاب در هر صنعتی را دارند.

این شرکت ادعا می‌کند که با اربیتال ریف هر کسی می‌تواند فرصتی برای داشتن آدرس خاص خود در فضا داشته باشد. البته باید دید که توان مالی اشخاص تا چه حد در این موضوع نقش دارد.

زمانی که ایستگاه فضایی بزوس برای اولین بار معرفی شد، بازه زمانی آماده شدن آن مشخص نبود و بر اساس تخمین ها ممکن است تا سال 2030  نیز آماده نشود.این در حالی است که سیرا اسپیس انتظار دارد که اربیتال ریف تا سال 2027 عملیاتی شود. با این حال امیدواریم طراحی نهایی این ایستگاه فضایی به اندازه موشک های بلو اریجین مضحک نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *