• 25 فروردین 1403
حافظه SSD 68 گیگابایتی تلسکوپ فضایی جیمز وب
زمان مطالعه: 2 دقیقه

با فعال شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) و گرفتن برخی تصاویر دیدنی، شایدکنجکاو باشید که دقیقا چگونه این تصاویر را ذخیره می کند. در کمال تعجب، به گفته IEEE Spectrum این تلسکوپ حافظه SSD کوچکی با گنجایش 68 گیگابایت با خود حمل می کند که برای مدیریت تصاویر یک روی جیمز وب کافی است و نه بیشتر.

در حالی که ممکن است این میزان حافظه برای یک ماهواره 10 میلیارد دلاری به طرز مضحکی کوچک به نظر برسد، دلایل متعددی وجود دارد که ناسا این سیستم را انتخاب کرده است.

برای شروع، JWST یک میلیون مایل از زمین فاصله دارد، جایی که توسط تشعشعات فضایی بمباران می شود و در دمای کمتر از 50 درجه بالاتر از صفر مطلق (370- درجه فارنهایت) کار می کند. بنابراین SSD، مانند تمام قطعات دیگر، باید در برابر تشعشعات مقاوم شده باشد و از یک فرآیند طاقت فرسا دریافت گواهینامه جان سالم به در ببرد.

اگرچه این حافظه به سرعت SSD های مصرف کنندگان معمولی نیست، اما همچنان هم می توان آن را از طریق سیستم فرمان و مدیریت داده (ICDH) 48 مگابیت بر ثانیه ای تلسکوپ طی 120 دقیقه  پر کرد. در عین حال، JWST می تواند داده ها را با سرعت 28 مگابیت بر ثانیه از طریق اتصالKa-band با سرعت 25.9 گیگاهرتز به شبکه فضای عمیق (Deep space network) به زمین ارسال کند.

medium 2022 07 14 4cd1fa95b4 - حافظه SSD 68 گیگابایتی تلسکوپ فضایی جیمز وب

این بدان معناست که, در حالی که داده‌های بسیار بیشتری نسبت به هابل جمع‌آوری می‌کند (57 گیگابایت در مقایسه با 1 تا 2 گیگابایت در روز)، می‌تواند همه آن داده‌ها را در حدود 4.5 ساعت به زمین انتقال دهد.

چرا فضانوردان مریخ باید در کیسه های خواب مکنده استراحت کنند؟
> > >

تلسکوپ فضایی جیمز وب این کار را طی دو پنجره تماس 4 ساعته در روز انجام می دهد که هر کدام اجازه انتقال 28.6 گیگابایت داده علمی را می دهد. به عبارت دیگر، تنها به فضای ذخیره سازی کافی برای جمع آوری تصاویر به ارزش یک روز نیاز دارد و نیازی به نگه داشتن آنها در خود تلسکوپ نیست.

ناسا تخمین می زند که در پایان عمر 10 ساله JWST به دلیل فرسودگی و تشعشع تنها 60 گیگابایت فضای ذخیره سازی در دسترس خواهد بود، و 3 درصد از درایو برای ذخیره سازی داده های مهندسی و تله متری استفاده می شود.

این باعث می شود برای JWST حاشیه بسیار کمی باقی بماند، و ما را کنجکاو می کند که آیا تلسکوپ فضایی جیمز وب، عمر طولانی هابل را خواهد داشت که پس از 32 سال همچنان با قدرت پیش میرود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *