• 31 اردیبهشت 1403
اینتل Arc
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پردازنده های گرافیکی پرهیاهوی Arc Alchemist شرکت اینتل با تاخیر مجدد مواجه شده اند. این پردازنده ها ابتدا برای عرضه طی سال 2021 در نظر گرفته شده بودند، که پس از مدتی به ربع دوم سال 2022 موکول شد و سپس بار دیگر به تابستان 2022 تغییر کرد.

حال گزارشاتی منبی بر تاخیر عرضه این پردازنده ها تا ماه آگوست سال جاری منتشر شده است.به گزارش Igor’s Lab بازه عرضه جدید احتمالا در بین روز های پایانی ماه ژوئن و روزهای ابتدای ماه آگوست قرار خواهد گرفت.

تاخیر در چنین مرحله ای از توسعه بدون شک مربوط به سخت افزار نیست و به چالش های نرم افزاری مرتبط است.این موضوع برکسی پنهان نیست که موفقیت و یا شکست این پردازنده های گرافیکی تا حد زیادی به کیفیت درایور های عرضه شده با آن بستگی دارد.

از طرفی شرکت اینتل بدون شک این تصمیم را به راحتی نگرفته است، چراکه اگر عرضه این پردازنده ها تا ماه آگوست به طول انجامد، اینتل زمان بسیار کوتاهی برای محکم کردن جای پای خود در بازار کارت های گرافیکی خواهد داشت، چرا که نسل بعدی پردازنده های انویدیا و AMD اواخر سال جاری عرضه خواهند شد.

اطلاعات در دست نشان می دهد که پردازنده های گرافیکی سری آرک الکمیست اینتل در مقابله با کارت های گرافیکی نسل حاضر با چالش روبرو شده است، و بدون شک توان رقابت با کارت های Ada lovelace  شرکت انویدیا و RDNA 3 شرکت AMD  به خصوص مدل های رده بالا نخواهد داشت.

البته اگر اینتل به صورت تهاجمی وارد این بازار شود، ممکن است قیمت ها بسیار رقابتی شوند و این رقابت بسیار جذاب خواهد بود.

کارت گرافیک AMD Radeon RX 6700 XT احتمالا از RTX 3060 Ti ضعیف تر است
> > >

2022 03 30 20 09 57 low res scale 4 00x Custom - عرضه پردازنده های گرافیکی اینتل Arc با تاخیر مجدد روبرو شد

احتمال میرود که این تاخیر در عرضه فقط مربوط به نرم افزار نباشد و منشا آن پشتیبانی بازار، توسعه کارت ها توسط شرکت های همکار اینتل، توسعه بازی و یکپارچه سازی بازی ها با این پردازنده ها و ملاحظات تجاری باشد.

اما همانطور که اشاره کردیم، توسعه درایور های مناسب و کارآمد نقش حیاتی در موفقیت این پردازنده ها خواهد داشت. سرعت یک کارت گرافیکی زمانی که کاربر به دلیل مشکلات نرم افزاری با stutter، Crash و Artifact سر و کله می زند، اهمیت نخواهد داشت.

حتی شرکت های AMD  و Nvidia با تمام تجارب خود از این چالش ها در امان نیستند و امروزه نیز مشکلاتی در درایور های آن ها مشاهده می شود که صبر برخی کاربران را لبریز کرده است.

شرکت اینتل نیز در عرضه درایورو بروز رسانی سابقه درخشانی ندارد و اگر قصد ورود به بازار گمینگ را دارد باید درایور های مناسب و به خوبی توسعه داده شده را از روز اول آماده به عرضه داشته باشد.

هفته گذشته شرکت اینتل اقدام به اکتساب شرکت Siru Innovation کرده است، که یک شرکت فنلاندی حرفه ای درگرافیک و توسعه نرم افزار است. این اکتساب نشانه ای از مصمم بودن اینتل در اطمینان از عرضه اکوسیستم نرم افزاری مناسب در حین عرضه محصولات جدیدش است.

به هر حال امیدوار هستیم که اینتل به خوبی در این زمینه عمل کند. بازار کارت های گرافیکی به یک بازیکن سوم نیاز دارد تا تعادل نبرد بین دو غول بی رقیب کارت های گرافیکی را به چالش بکشد.

تاخیر عرضه تا یک یا دو ماه ارزشش را خواهد داشت، چرا که عرضه محصول این چنینی با چالش و مشکلات بزرگT اینتل را در زیر ذربین شبکه های اجتماعی قرار داد و به سرعت به اتقادات دامن خواهد زد. این روز ها بازگشت از چنین موقعیتی برای کمپانی ها بزرگ بسیار دشوار شده است.

شرکت EVGA به همکاری خود با انویدیا پایان می دهد
> > >

در ادامه برای آشنایی بیشتر با این پردازنده ها به مطلب رونمایی رسمی از پردازنده های گرافیکی اینتل Arc بر روی وبسایت ما مراجعه فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *