• 25 فروردین 1403
دلتاکرون
زمان مطالعه: 3 دقیقه

در بسیاری از کشورها، با برداشته شدن محدودیت ها و احیای آزادی ها، این احساس عمومی وجود دارد که همه گیری تمام شده است. با این حال، هنوز این نگرانی قابل توجه وجود دارد که یک نوع جدید خطرناک (دلتاکرون) ظاهر شود.

این اتفاق زمانی افتاد که Omicron آمد، اما ما با آن یکی خوش شانس بودیم. مشخص شد که Omicron قابل انتقال تر است، اما خوشبختانه در اکثر کشورهایی که غالب است باعث افزایش بیماری شدید نشده است.

اما این حالت تضمین نشده بود. سویه های جدید به‌طور تصادفی ظاهر می‌شوند و انواع جدید این امکان را دارند که خطرناک‌تر از سویه قبلی باشند. و یکی سویه دیگر به تازگی یافت شده است، و در حال حاضر با نام دلتاکرون شناخته می شود. همانطور که احتمالاً می توانید حدس بزنید، این ترکیبی از دو سویه دلتا و اومیکرون است، دو نوع غالب اخیر.

داستان دلتاکرون در اواسط فوریه آغاز شد، زمانی که دانشمندان انستیتو پاستور در پاریس یک توالی ژنتیکی از ویروس کرونا را آپلود کردند که بسیار متفاوت از توالی های قبلی به نظر می رسید. نمونه ویروس از یک مرد مسن در شمال فرانسه گرفته شده بود و عجیب به نظر می رسید. بیشتر توالی ژنتیکی آن مانند دلتا بود که تا اواخر سال گذشته در سراسر جهان غالب بود، اما بخشی از توالی که پروتئین اسپایک ویروس را رمزگذاری می‌کند – بخش کلیدی ساختار خارجی آن است که از آن برای ورود به داخل سلول‌ها استفاده می‌کند – از اومیکرون آمده است.

آزمایش PCR جدید می تواند تمام انواع کووید-19 را در یک نمونه بیمار مثبت شناسایی کند
> > >

تا ماه مارس، سه توالی ژنتیکی هیبریدی دلتاکرون دیگر، این بار در ایالات متحده گزارش شده بود. اکنون بیش از 60 مورد در فرانسه، هلند، دانمارک، ایالات متحده و بریتانیا ثبت شده است.

با این حال ممکن است دلتاکرون های مختلفی وجود داشته باشد. دانشمندان انستیتو پاستور گفته اند توالی های دلتاکرون گزارش شده در بریتانیا و ایالات متحده تفاوت های خاصی با مواردی که در سایر کشورها یافت می شود دارند. آنها گفته اند که ممکن است لازم باشد یک عدد به این اشکال مختلف دلتاکرون اضافه شود تا مشخص شود کدام سویه است.

90149963 - دلتاکرون: آنچه دانشمندان تاکنون در مورد این ویروس جدید هیبریدی می دانند

نحوه تشکیل این هیبریدها

اگر دو ویروس مختلف یک سلول را آلوده کنند، برای ویروس ها غیرعادی نیست که قسمت هایی از خودشان را با هم ترکیب کنند. این “بازترکیبی” نامیده می شود، زیرا یک ویروس بخش هایی از توالی ژنتیکی خود را با بخش هایی از ویروس مرتبط دیگر ترکیب می کند و کپی هایی از خود را جمع می کند. به نظر می رسد که در طی تکثیر ویروسی به طور تصادفی در فردی که هم زمان به اومیکرون و دلتا مبتلا بوده اتفاق افتاده باشد.

با این حال، هنگامی که انتقال قدرت از یک نوع ویروسی به نوع دیگر وجود دارد – با رایج شدن یک نوع کمتر و دیگری بیشتر، به این معنی که هر دو در جمعیت در گردش هستند و فرصتی وجود دارد که آنها به طور همزمان افراد را آلوده کنند – احتمال وقوع مجدد ترکیب افزایش می یابد. هنگامی که Omicron ظاهر شد تا دلتا را به عنوان غالب ترین شکل در سراسر جهان کنار بزند، این وضعیت پیش آمد.

اشتراک گذاری تصویر کارت واکسینه کووید 19 یک مشکل امنیتی است
> > >

نوترکیب معمولاً ویروس جدیدی را ایجاد می‌کند که زنده نیست، زیرا اختلاط ژن‌های مختلف می‌تواند در توانایی ویروس برای ساخت پروتئین‌های مورد نیاز برای زنده ماندن اختلال ایجاد کند. اما گاهی اوقات یکی زنده می ماند و به نظر می رسد این همان چیزی است که در مورد دلتاکرون اتفاق افتاده است.

در واقع، از آنجایی که به نظر می‌رسد هیبریدهای دلتاکرون موجود در ایالات متحده/انگلیس با آنهایی که در سرزمین اصلی اروپا یافت می‌شوند متفاوت هستند، ممکن است این اتفاق چندین بار به طور جداگانه رخ داده باشد.

 

یک تکه از نوع قدیمی؟

در حال حاضر سخت است که بگوییم دلتاکرون از چه نظر به والدین خود شباهت دارد. Delta و Omicron ویروس های کاملاً متفاوتی هستند. آنها در نحوه آلوده کردن سلول ها و نحوه فرار از ایمنی متفاوت هستند. ما هنوز به اندازه کافی در مورد دلتاکرون نمی دانیم تا بتوانیم بگوییم چقدر متفاوت است.

از آنجایی که این ویروس در چندین کشور مختلف یافت شده است، این احتمال وجود دارد که دلتاکرون گسترش یابد. با این حال، Omicron خودش به تنهایی به گسترش در اروپا ادامه می دهد، بنابراین هنوز هم سویه ای است که باید در حال حاضر با دقت آن را رصد کنیم.

زمان نشان خواهد داد که آیا دلتاکرون جایگزین Omicron خواهد شد و آیا دلتاکرون در فرار از ایمنی بهتر است و آیا باعث بیماری شدیدتر می شود یا خیر. در حال حاضر موارد دلتاکرون برای نتیجه گیری در مورد این مسائل بسیار کم است. آنچه ما نیاز داریم آزمایشاتی برای تعیین خواص دلتاکرون است – دانشمندان این فرآیند را آغاز کرده اند و توانسته اند سلول ها را با آن آلوده کنند، بنابراین امیدواریم به موقع به پاسخ هایی مطمئن برسیم.

آزمایش واکسن های بدون سوزن کووید 19 توسط آکسفورد
> > >

در این بین، ما باید شدیدا مراقب آن باشیم. این واقعیت که دلتاکرون احتمالاً در سراسر مرزها گسترش یافته است، بر نیاز به نظارت مداوم ژنومی برای بررسی نحوه تغییر و حرکت ویروس تأکید می کند. از آنجایی که ویروس کرونا به طور گسترده در حال گسترش است و تعداد زیادی از مردم را مبتلا می کند، احتمال دارد که سویه های بیشتری از جمله از طریق ترکیب مجدد ظاهر شود.

با این حال، می‌توانیم تا حدودی مطمئن باشیم که سویه های قبلی با انواع دیگر، و همچنین حفاظت توسط واکسیناسیون، در صورتی که دلتاکرون شروع به سلطه خود کند، از بیماری‌های شدید محافظت می‌کند. ما می دانیم که واکسن هایی که بر اساس سویه اصلی ویروس ووهان ساخته شده اند، با انواع جدیدتر از بیماری های شدید نیز سازگاری نسبی دارند. زمان نشان خواهد داد که آیا دلتا و اومیکرون یک کودک وحشی برای ما به وجود آورده اند که نگران آن باشیم، یا خیر.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *