1626545527 1 - تلسکوپ فضایی هابل توسط ناسا با موفقیت تعمیر و به فعالیت عادی بازگشت
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تلسکوپ فضایی هابل با موفقیت به سخت افزار پشتیبان خود تغییر یافته است، به نظر می رسد راه حل بالقوه مخاطره آمیز ناسا ظاهراً طبق برنامه کار می کند. هابل – که 31 سال از فعالیت آن می گذرد و نگاه اجمالی بی سابقه ای از کهکشانهای دور را به دانشمندان ارائه می دهد – به طور غیر منتظره ای در ماه ژوئن خاموش شد، و کامپیوتر محموله مسئول مدیریت تلسکوپ به حالت ایمن محافظ خود تغییر حالت داد.
این برای جلوگیری از آسیب دیدن تلسکوپ و فضاپیمایی که به آن متصل است، طراحی شده است. در آن زمان ناسا گفت هابل ایمن بود و خطری نداشت، اما همچنین هیچ کاری علمی انجام نمی داد و تا زمان بازیابی رایانه بارگیری انجام نمی شد. تلاش ها برای روشن کردن مجدد آن با شکست مواجه شد. ناسا با استفاده از حافظه پشتیبان موجود در فضاپیما، ظن اینكه تراشه های قدیمی تر تخریب شده اند را تجربه كرد، اما این نیز موفق نشد. در نتیجه، پس از بررسی ایمنی و فرآیند در اوایل هفته جاری، رفع مشکلاتی جدی تر در روز پنجشنبه، 15 ژوئیه انجام شد.
1626545532 2 - تلسکوپ فضایی هابل توسط ناسا با موفقیت تعمیر و به فعالیت عادی بازگشت
امروز، ناسا می گوید، وضعیت هابل  ثابت شده است. “این سوئیچ شامل آنلاین کردن واحد کنترل قدرت پشتیبان (PCU) و واحد پشتیبان فرماندهی واحد / قالب داده علوم (CU / SDF) در سمت دیگر واحد علوم ابزار و مدیریت و مدیریت داده ها (SI C&DH)” بود،
آژانس در بیانیه ای گفت:
“PCU قدرت را به اجزای SI C&DH توزیع می کند، و CU / SDF دستورات و داده ها را ارسال و قالب بندی می کند. علاوه بر این، سایر قطعات سخت افزاری موجود در هابل به رابط های جایگزین آنها منتقل شدند تا به این قسمت پشتیبان SI C&DH متصل شوند. پس از اتمام این مراحل، نرم افزار کامپیوتر مجددا بارگیری شد و هابل به حالت عملیاتی عادی رسید. “

این یک تلاش چشمگیر و گواهی موفقیت برای نه تنها تیم حاضر در زمین است که امروز هابل را مدیریت می کند، بلکه مهندسانی را که از طریق مأموریت بیش از سه دهه خود بر روی این پروژه کار کرده اند، می باشد. به عنوان مثال رایانه هابل بر اساس طرحی از ناسا در دهه 1970 ساخته شده است، که دارای مشخصاتی که در مقایسه با سیستم های مدرن امروزی، باستان گرایانه به نظر می رسد. برخی از سخت افزارهای موجود در خود تلسکوپ به طور فیزیکی در سال 2009 جایگزین شدند، زمانی که یک مأموریت شاتل فضایی آخرین تعمیرات شخصی را انجام داد و از جمله موارد دیگر، رایانه معیوب را خاموش کرد.

تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن, پروژه بعدی ناسا
> > >

کمی طول می کشد تا هابل مشاهدات علمی خود را از سر بگیرد، زیرا هم آزمایش های سخت افزار پشتیبان ادامه دارد و هم تلسکوپ بک آپ گیری می شود.

1626545601 nasa hubble space telescope 1 - تلسکوپ فضایی هابل توسط ناسا با موفقیت تعمیر و به فعالیت عادی بازگشت

ناسا می گوید: “تیم هابل اکنون سخت افزارها را کنترل می کند تا مطمئن شود همه چیز به درستی کار می کند.” “این تیم همچنین فرایند بازیابی ابزارهای علمی را از تنظیمات حالت ایمن خود آغاز کرده است. انتظار می رود این فعالیت بیش از یک روز طول بکشد زیرا تیم اقدامات مختلفی را انجام می دهد و از دمای پایدار دستگاه ها اطمینان می یابد. سپس تیم قبل از شروع مجدد فعالیت های عادی علمی، مقداری کالیبراسیون اولیه ابزارها را انجام خواهد داد. ”

برآوردهای قبلی حاکی از آن بود که – با فرض اینکه دیگر هیچ مشکل سخت افزاری غیرقابل حل وجود نداشته باشد – هابل می تواند تا 2030 به کار خود ادامه دهد. در حال حاضر کار بر روی تعویض واقعی فاکتورها در حال انجام است، و تلسکوپ فضایی جیمز وب در آخرین مراحل آماده سازی برای پرتاب در اواخر سال 2021 است. این تلسکوپ از قدرت بیشتری نسبت به هابل برخوردار خواهد بود و نسبت به طول موج های الکترومغناطیسی مختلف برای یک منظره متناوب از جهان مجهز است، هرچند قبل از اینکه بتواند با سهم کلی علمی هابل رقابت کند، راهی طولانی در پیش دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *