1619439344 ag carinae - تصویر جدید هابل از درخشان ترین ستاره راه شیری
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

تلسکوپ هابل (Hubble) بیش از 30 سال است که مدار جوی زمین در گردش است و عکس های بی نظیری از اجسام آسمانی معلق در فضا گرفته است. برای جشن سالگرد 31 سالگی این تلسکوپ ستاره شناسان آن را به سمت ستاره AG Carinae هدف گرفته اند.

به گزارش مجله خبری هاسترتک، این ستاره درخشان ترین ستاره شناخته شده در کهکشان راه شیری است. با درخشش هزار خورشید و اندازه هفتاد برابر خورشید، این ستاره با نرخ سرسام آوری در حال سوزاندن سوخت است. وقتی ستاره ای تا این حد انرژی مصرف میکند میتواند به ضرر ستاره تمام شود، و اندازه ستاره را مانند یک بالن هوای گرم گسترش داده و لایه های بیرونی آن برخی مواد را در فضای اطراف آزاد کند. هاله درخشان گازی که دور این ستاره دیده می شود طی یک یا چند فوران عظیم که حدود ده هزار سال پیش اتفاق افتاده، شکل گرفته است. به گفته ناسا ستاره AG Carinae بسیار کمیاب است و فقط حدود پنجاه عدد از آن در راه شیری دیده است.

به بیان ناسا این ستاره در یک جنگ بی پایان بین گرانش و تابش به سر می برد که ممکن است موجب نابودی آن شود. پوسته گاز و غبار در حال انقباض اطراف این ستاره حدود 5 سال نوری عرض دارد، که با فاصله خورشید ما تا نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی با نام Proxima Centauri برابری می کند، و مقدار موادی که این پوسته گاز و غبار را تشکیل می دهد ده برابر جرم خورشید است.

ستاره هایی با این اندازه و روشنایی  برخلاف ستاره هایی مثل خورشید که می توانند تا ده میلیون سال عمر کنند، معمولا فقط چند میلیون سال عمر میکنند،. در حال حاضر ستاره AG Carinae حدود چند میلیون سال عمر دارد و در فاصله 20 هزار سال نوری از ما در فضا معلق است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *