طوفان های خورشیدی چگونه زمین را تحت تاثیر قرار می دهند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

گاهی اوقات فراموش کردن این موضوع که خورشید واقعاً چقدر غول‌پیکر و قدرتمند است ساده است، به‌خصوص وقتی که به آن نگاه میکنیم فقط یک گوی کوچک در آسمان دیده می شود.

با این حال، اتفاقات زیادی در این ستاره رخ  می دهد که عواقبش در کل منظومه شمسی دیده می شود. این اتفاقات  منظومه شمسی را به شکل امروزی آن حفظ می کند و بسیاری از حمایت های مورد نیاز برای حفظ حیات در سیاره ما نشات گرفته از همین رخداد هاست. بنابراین، منطقی است که رویدادهای قدرتمندی که روی خورشید اتفاق می‌افتند بتوانند زمین را تحت تأثیر قرار دهند.

یکی از این رویدادها به عنوان طوفان های خورشیدی و شراره های خورشیدی شناخته می شود. اینه طوفان ها انواعی از فعالیت های ستاره ای هستند که از میدان مغناطیسی آن سرچشمه می گیرند.

Solar Flare 1 - طوفان های خورشیدی چگونه زمین را تحت تاثیر قرار می دهند

این پدیده ها بزرگترین رویدادهای انفجاری در کل منظومه شمسی هستند. و هنگامی که یک طوفان یا شراره‌ ی خورشیدی اتفاق می افتد، آزاد شدن انرژی مغناطیسی باعث می شود که تشعشعات در فضا منفجر شود و به طور بالقوه با سیارات از جمله زمین تماس پیدا کند. از آنجایی که این طوفان ها بسیار  قدرتمند هستند، این پتانسیل را دارند که به روش های شگفت انگیزی بر زمین تأثیر بگذارند.

خوشبختانه، زمین ما به خوبی از خئد در برابر بیشتر طوفان‌های خورشیدی و شراره‌هایی که از خورشید منشا می‌گیرند محافظت می کند. به گزارش مجله Live Science، میدان مغناطیسی زمین و جو آن، ما را از این نوع فعالیت های خورشیدی در امان نگه می دارند.

ستاره لرزه چیست؟ و چطور ستاره ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟
> > >

ناسا دریافته است که حتی قوی ترین شراره های خورشیدی ثبت شده برای ما در اینجا روی زمین نسبتاً غیرقابل توجه بوده اند. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها قادر به ایجاد اختلال نیستند. به دلیل مقدار نیروی الکترومغناطیسی که رویدادی مانند شراره‌ ی خورشیدی به زمین پرتاب می کنند، می تواند تأثیراتی بر فناوری مورد استفاده ما داشته باشند.

solar flare - طوفان های خورشیدی چگونه زمین را تحت تاثیر قرار می دهند

 

شراره های خورشیدی می توانند باعث ایجاد جریان های الکتریکی در سطح زمین شوند که منجر به قطع شبکه های برق و همچنین خوردگی خطوط لوله نفت و گاز شود. همچنین منجر به تغییراتی در یونوسفر ( ionosphere)، یکی از لایه‌های جو زمین می‌شوند که می‌تواند در ارتباطات رادیویی و همچنین فناوری GPS و اتصالات اینترنتی اختلال ایجاد کند. همه اینها به طور بالقوه می تواند منجر به موقعیت های خطرناک شود.

برخی مطالعات همچنین نشان داده که فعالیت خورشیدی می تواند بر سلامت قلب و عروق انسان تأثیر بگذارد. در مطالعه 263 شهر ایالات متحده، محققان ارتباطی بین اختلالات ژئومغناطیسی مرتبط با فعالیت خورشید و افزایش بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از حمله قلبی پیدا کردند.

محققان حدس می زنند که این افزایش می تواند به دلیل تأثیراتی باشد که این اختلالات بر روی سیستم عصبی خودمختار انسان داشته است. خوشبختانه، دانشمندان فعالیت خورشید را به دقت زیر نظر دارند تا پیش‌بینی کنند که آیا ممکن است اتفاق فاجعه‌باری رخ دهد یا خیر. در حال حاضر احتمال این رخداد برای ما کم است، اما غیر ممکن نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *