• 31 اردیبهشت 1403
اولین تصویر رنگی منتشر شده از تلسکوپ فضایی جیمز وب
زمان مطالعه: 3 دقیقه

با انتشار اولین تصویر علمی که با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، روز مورد انتظار فرا رسید.

به گزارش ناسا، این تصویر عمیق ترین و واضح ترین تصویری است که تا به حال از جهان دور با مادون قرمز گرفته شده است و کهکشان های درخشان خوشه کهکشانی SMACS 0723 را نشان می دهد.

برای دیدن مکان این عکس در فضا و درک ابعاد و فاصله واقعی آن به این صفحه مراجعه کنید. 

خوشه کهکشانی گروه عظیمی از صدها یا هزاران کهکشان هستند و این خوشه در قسمت نسبتاً کم نور آسمان مشاهده شده است. خوشبختانه این تصویر به دلیل حساسیت بالای ابزار تلسکوپ وب که قادر به دریافت نور بسیار ضعیفی است که توسط این اجسام بسیار دور منتشر می شود، روشن و پر به نظر می رسد.

ovzdj9w6m0b91 scaled - اولین تصویر رنگی منتشر شده از تلسکوپ فضایی جیمز وباین تصویر ناحیه کوچکی از آسمان را پوشش می‌دهد، که درست به اندازه‌ ی یک دانه شن در دست شخصی که بر روی زمین ایستاده است و آن را رو به آسمان گرفته پوشش می دهد. اما غنا و عمقی را نشان می‌دهد که حتی در تاریکی ظاهری فضا وجود دارد.

این تصویر همچنین اثری به نام عدسی گرانشی (gravitational lensing) را نشان می‌دهد که در آن گرانش خوشه کهکشانی باعث می‌شود نوری که از پشت آن می‌آید خم شود و به محققان این امکان را می‌دهد که کهکشان‌های دورتر را که در غیر این صورت نامرئی هستند، ببینند.

این تصویر که به عنوان “اولین میدان عمیق وب” یا Webb's First Deep Field شناخته می شود، نیم نگاهی از توانایی این تلسکوپ جدید ارائه می دهد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در یک نشست خبری گفت: “این پنجره جدیدی به تاریخ جهان ماست. و امروز می‌خواهیم اولین نوری را که از آن پنجره می‌تابد، ببینیم. این برای من حیرت‌انگیز است”

ناسا در حال طراحی یک هلی کوپتر بزرگتر برای مأموریت های آینده مریخ
> > >

داستان تلسکوپ فضایی جیمز وب تا به امروز

how much did the webb cost 1650577161 - اولین تصویر رنگی منتشر شده از تلسکوپ فضایی جیمز وب

تلسکوپ فضایی جیمز وب که در دسامبر 2021 با مشارکت ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا پرتاب شد، کیهان را با مادون قرمز از مدارش به دور خورشید رصد می کند.

همانطور که تلسکوپ در فضا حرکت می کرد، مجبور شد سخت افزار خود را که تا شده بود تا داخل وسیله پرتابش قرار بگیرد، باز کند. آینه تقریباً 6.5 متری آن که از 18 بخش شش ضلعی تشکیل شده است، باید با تنظیم هر بخش با دقت نانومتری، به طور دقیق تراز می شد.

سپس، با تنظیم آینه ها، هر یک از چهار ابزار وب باید تا دمای کار خود خنک می شد و سپس باید کالیبره و آزمایش می شد. از 11 ژوئیه 2022، تلسکوپ به طور کامل برای عملیات علمی آماده است.

خبر عالی برای دانشمندان این است که عملکرد وب به همان اندازه که انتظار می رفت خوب یا حتی بهتر است، با اینکه تلسکوپ در ماه ژوئن توسط یک میکروشهاب سنگ خسارت کوچکی دید.

جان ماتر، دانشمند وب، در بیانیه ای ایمیلی گفت:

دانشمندان از اینکه وب زنده است و به همان اندازه که ما امیدوار بودیم، بسیار فراتر از هابل، و از همه خطرات جان سالم به در برده و چشم طلایی ما در آسمان است، هیجان زده هستند.

پس از انفجار بزرگ (Big bang) چه اتفاقی افتاد؟ چگونه جهان در حال انبساط سرد شد و سیاهچاله ها و کهکشان ها و ستاره ها و سیارات و مردم را ساخت؟ ستاره شناسان همه چیز را دو بار می بینند: اول با تصاویر و سپس با تخیل و محاسبه. اما چیزی در آن بیرون (در فضا) وجود دارد که ما هرگز تصورش را نکرده‌ایم، و وقتی آن را پیدا کنیم، مانند شما شگفت‌زده خواهیم شد.

تصاویر بیشتر از جیمز وب فردا 12 جولای منتشر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *