1614158561 firefox logo banner 2020 optimized - فایرفاکس
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کوکی ها با اینکه بسیار مفید هستند و قابلیت های خوبی برای کاربر دارند ولی به همان اندازه میتوانند امنیت اشخاص را به خطر بیاندازند و مورد سوء استفاده قرار بگیرند.

این اواخر آمار سوء استفاده از قابلیت های کوکی ها رو به افزایش است، به همین دلیل بسیاری از طراحان مرورگر ها به مقابله با این نوع اقدام ها دست به کار شده اند. هر تیمی روش مخصوص خود را اتخاذ کرده است و در این میان اقدام موزیلا بیشتر از بقیه به چشم می آید. این قابلیت که محافظت کامل کوکی ها نام گذاری شده با نسخه 86 این مرورگر در دسترس خواهد بود.

هدف اصلی کوکی ها به یاد داشتن آخرین جلسه کاربر (Session) در وبسایت برای بهبود تجربه کاربر است، ولی به مرور زمان این قابلیت مورد سوء استفاده قرار گرفته است. این عمل که به آن ردیابی کوکی ها گفته می شود و به اشخاص این امکان را میدهد که کوکی ارسال شده به مرورگر کاربران را دریابی کنند، حتی پس از اینکه کاربر از وبسایت فرستنده کوکی خارج شود. این کار معمولا برای ارسال تبلیغات انجام می شود. شاید شما هم با این نوع پیغام های تبلیغاتی که هفته ها بعد بر روی گوشی یا کامپیوتر شما ارسال می شود روبرو شده باشید. برخی از مرورگر ها مثل گوگل سعی در کاهش و کنترل این نوع ردیابی دارند، ولی موزیلا در این بین پا را فراتر گذاشته و به جنگ تمام عیار با این نوع سوء استفاده رفته است.

ماه گذشته موزیلا با عرضه نسخه 85 فایرفاکس به مشکل ابرکوکی ها که کاربر را به هر وبسایتی ردیابی میکردند خاتمه داد، و برای نسخه 86 این مرورگر، این تیم قابلیتی با نام محافظت کامل کوکی ها را اضافه کرده است. به تعریف تیم فایرفاکس به زبان ساده، این قابلیت به کوکی های هر وبسایت محفظه منحصر به فرد خود را به صورت جداگانه می دهد. در گذشته کوکی های تمامی وبسایت ها در یک محفظه به صورت یکجا قرار میگرفتند و هرکسی میتوانست به این محفظه دسترسی پیدا کند، به همین دلیل است که برخی وقت ها مشاهده کردن یک سری صفحات در یک وبسایت، صفحات مشابه را در بخش های تبلیغاتی وبسایت های دیگر به کاربران نمایش میدهد. این قابلیت باید میزان سوء استفاده از کوکی ها را تا حد چشم گیری کاهش دهد و اجازه ردیابی کاربر از طریق کوکی در وبسایت های دیگر را ندهد.
بازیابی رمز عبور اینستاگرام
> > >
1614158502 panels 4 1280x720 1 - فایرفاکس
درکنار این فایرفاکس 86 قابلیت تصویر در تصویر نسخه های قبلی را گسترش خواهد داد. حال کاربران قادر خواهند بود چندین ویدئو و فایل مولتی مدیا از وبسایت های مختلف را به صورت همزمان پخش کنند. این قابلیت که چندین تصویر در تصویر نام دارد، ممکن برای برخی بی استفاده بوده و برای برخی دیگر قابلیت جذابی باشد و این بستگی به نیاز های شخصی کاربر دارد.

محافظت کامل کوکی ها در نسخه 86 فایرفاکس که در حال عرضه شدن است، پیاده سازی شده است و فقط بر روی مرورگر های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. این قابلیت که جزو برنامه ی افزایش محافظت در مقابل ردیابی فایر فاکس است، به صورت خودکار فعال می شود. موزیلا هنوز اطلاعیه ای در مورد اثرات منفی که این قابلیت ممکن است به همراه داشته باشد ارسال نکرده است. متاسفانه برخی وبسایت ها ممکن است نیاز به ردیابی کوکی ها برای ادمه فعالیت های اصلی سایت داشته باشند و این مسئله برایشان مشکل ساز خواهد بود. از طرفی خبری از عرضه این قابلیت برای مرورگر های گوشی های همراه و بتلت ها در دسترس نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *