• 25 فروردین 1403
1623252341 xl 2021 computer worker 1 - خطای نرم افزاری Fastly باعث خاموشی محتوای جهانی سایت ها شد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

خطای پیکربندی در سیستم های یک ارائه دهنده تحویل محتوا، وب سایت ها و برنامه های متعددی را در سراسر جهان از دسترس خارج کرد.

ارائه دهنده خدمات شبکه تحویل محتوا Fastly، که از برندهایی مانند CNN ، The Guardian ، نیویورک تایمز ، Hulu ، Reddit ، HBO Max و Spotify پشتیبانی می کند ، در حدود ساعت 5:49 بامداد به وقت شرقی در ایالات متحده قطع برق را تجربه کرد و در ساعت 6:39 شروع به بهبودی کرد.

به گفته رادیو عمومی ملی، بازدید کنندگان در حین قطعی پیغام “دامنه ناشناخته: cnn.com” را دریافت می کردند. در وب سایت نیویورک تایمز و دولت انگلستان، اعلان “خطا 503 سرویس غیرقابل دسترس” همراه با خط “سرور حافظه پنهان ورنیش” ظاهر شد. Varnish فناوری است که توسط Fastly استفاده می شود.

هنگامی که TechNewsWorld در مورد قطع ارتباط با آنها تماس گرفت، سخنگوی Fastly پاسخ داد: “اکنون همه گره های حافظه پنهان سریع در سراسر شبکه جهانی ما بازیابی شده اند. ما یک پیکربندی سرویس را شناسایی کردیم که باعث ایجاد اختلال در نقاط حضور ما در سطح جهان شد و این پیکربندی را غیرفعال کرد.”

شبکه های تحویل محتوا
Fastly همان چیزی است که به عنوان شبکه تحویل محتوا شناخته می شود. CDN بیش از 20 سال وجود داشته است، اگرچه در طول این مدت تکامل و گسترش یافته است.

داگ مادوری، مدیر تجزیه و تحلیل اینترنت در کنتیک، یک شرکت مانیتورینگ شبکه در سانفرانسیسکو ، اظهار داشت: “بیشتر محتوای موجود در اینترنت که کاربران با آن ارتباط برقرار می کنند توسط شبکه های تحویل محتوا به آنها ارائه می شود.”

وی به TechNewsWorld گفت: “در صنعت ادغام شدیدی صورت گرفته است؛ بنابراین در صورت بروز خسارت، می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.”

نحوه اتصال و راه اندازی CDN کلودفلر برای سایت های وردپرسی
> > >

اندی شامپاین، معاون ارشد رئیس دفتر CTO در Akamai، یک ارائه دهنده توزیع محتوا و امنیت ابری در کمبریج، توضیح داد که پمپاژ محتوا از یک مکان به طور فیزیکی برای ارائه دهندگان محتوا کارساز نیست.

وی به TechNewsWorld گفت: “شما نمی توانید مکانی به اندازه کافی بزرگ، به اندازه کافی متصل و به اندازه کافی نزدیک به همه بسازید.” “به همین دلیل حدود 300000 سرور در سراسر جهان برای توزیع محتوا داریم.”

وی ادامه داد: “کسی که امروز یک برند بزرگ است و حتی برندهای کوچکتر نیز از شبکه های تحویل محتوا برای توزیع محتوای خود استفاده می کنند.”

وی گفت: “یكی از چالش های اینترنت این است كه مقیاس آن می تواند توجه شما را جلب كند.” “به طور ناگهانی ممکن است چیزی به شدت محبوب شود. افراد ممکن است ناگهان بخواهند آن را دانلود کنند، به آن گوش دهند، بازی کنند، تماشا کنند، یا بخرند. در اینجا CDN ها واقعاً می توانند کمک کنند. آنها می توانند بلافاصله مقیاس بندی کنند.”

کاهش تأخیر
جاناتان تانر ، یک محقق ارشد امنیت در Barracuda Networks، یک ارائه دهنده راه حل های امنیتی و ذخیره سازی مستقر در Campbell کالیفرنیا، توضیح داد که شبکه های تحویل محتوا به طور معمول محتوای بارگیری شده مکرر، مانند تصاویر برای وب سایت های دیگر یا حتی کل وب سایت ها را به صورت توزیع شده میزبانی می کنند.

وی به TechNewsWorld گفت: “اساساً، آنها در چندین مرکز داده در سراسر جهان میزبان همان محتوا خواهند بود و وقتی کاربر به وب سایتی می رود که محتوای آن را از CDN بارگیری می کند، آنها این محتوا را از نزدیکترین مرکز داده به آن کاربر بارگیری می کنند.” .

“این امر با عدم بارگیری پرونده های بزرگتر از سرورهای مشتری CDN، پهنای باند را از مشتری او می گیرد و همچنین با ارائه محتوا از مکانی که از نظر جغرافیایی به آن کاربر نزدیک تر است، تأخیر کمتری را برای کاربران ایجاد می کند.”

نحوه اتصال و راه اندازی CDN کلودفلر برای سایت های وردپرسی
> > >

وی افزود: “مشتری CDN می تواند نسخه های کل سایت خود را در مراکز داده متعدد میزبانی کند تا همان اثر را بدست آورد” اما این امر مستلزم پرداخت هزینه اضافی بیش از استخدام شرکتی مانند Fastly است که این کار را در مقیاس گسترده انجام می دهد.

عمق فاجعه
اگرچه جزئیات مربوط به پیکربندی سرویس که باعث خاموشی در Fastly شده است هنوز به اطلاع عموم نرسیده است ، CDN ها می توانند قطعات متحرک زیادی داشته باشند و سیستم ها به طور مداوم در حال به روز رسانی هستند.

مادوری توضیح داد: “یک ارائه دهنده معمولاً به روزرسانی ها را به صورت مرحله ای آزمایش می کند تا مطمئن شود که بروزرسانی مشکلی ایجاد نمی کند.” “بعضی اوقات، به خاطر مصلحت، آنها تغییراتی را در تست ها انجام می دهند که از همان آزمایش دقیق عبور نمی کنند.”

پیکربندی نامناسب می تواند باعث خراب شدن کامل نرم افزار شود، یا ممکن است منابع لازم برای عملکرد صحیح نرم افزار را مسدود کند – که یکی از آنها باعث قطع شدن دستگاه می شود.

وی گفت: “با توجه به ماهیت نحوه کار CDN ها، کد و محتوای یکسانی در مراکز داده مختلف در سراسر جهان میزبانی می شود.” “بنابراین ، اگر یک پیکربندی نامناسب از بین برود، احتمالاً در همه مراکز داده توزیع می شود و باعث قطع شدن می شود.”

وی توضیح داد که CDN ها می توانند نسبت به سیستم های دیگر مقاومت بیشتری داشته باشند زیرا اگر یک مرکز داده خراب شود، کاربران برای محتوا به نزدیکترین مرکز داده بعدی هدایت می شوند.

نحوه اتصال و راه اندازی CDN کلودفلر برای سایت های وردپرسی
> > >

وی افزود: “با این وجود، بدون شک مشكلی در نرم افزار اصلی در تمام مراكز داده باعث از بین رفتن كل سرویس خواهد شد.”

به آرامی ارتقا دهید
اگر بتوان چیزی از قطعی های ناگهانی یاد گرفت، مطمئناً چگونگی بازی شبکه های توزیع شده در اینترنت بسیار مهم است و اطمینان از عملکرد صحیح نرم افزار در سیستم های توزیع شده.

تانر گفت: “همچنین امیدوارم نکته مهمی در مورد چگونگی مدیریت بهتر به روزرسانی ها در آینده نشان داده شود.” “این بدان معنا نیست که همه مراکز داده را یک باره هدف قرار ندهیم بلکه نرم افزار را به آرامی راه اندازی کنیم و بررسی کنیم که قبل از اعمال یک تغییر عمده، درست کار کرده است.”

وی خاطرنشان کرد: “برای CDN ها یا سایر معماری های توزیع شده، اطمینان از اینکه به روزرسانی نرم افزار و پیکربندی ها به صورت مرحله ای انجام می شود و نه همه مراکز داده به طور همزمان، مطمئناً به جلوگیری از این نوع خاموشی ها در آینده کمک می کند.”

وی افزود: “برای کسانی که از CDN استفاده می کنند، داشتن یک برنامه عملی در صورت بروز چنین قطعی نیز برای کاهش زمان خرابی مفید خواهد بود.”

Fastly در تجربه قطع شدن ناگهانی، اولین نیست. در اکتبر 2019، یک حمله سایبری به سرویس های وب آمازون باعث شد مشتریان بیش از 10 ساعت بدون دسترسی به اطلاعات مهم قرار داشته باشند. در همین حال، سال گذشته مشتریان IBM Cloud در ماه ژوئن دچار اختلال در خدمات شدند، مشتریان از Cloudflare شکایت داشتند که در ماه ژوئیه برای دسترسی به وب سایت ها و خدمات خود مشکل داشتند و یکی دیگر از مشکلات در AWS برای مشتریان خود در سواحل شرقی ایالات متحده ایجاد شده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *