cancer 1440x720 - اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان رحم در زنان را تقریبا دو برابر می کند
زمان مطالعه: 4 دقیقه

Uterine Endometrial Cancer Therapy Concept 777x699 1 - اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان رحم در زنان را تقریبا دو برابر می کند

بر اساس تحقیقات جدید، داشتن اضافه وزن برای مدت طولانی عملاً خطر ابتلا به سرطان آندومتر، شکل رایج سرطان رحم را در زنان دو برابر می کند.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط تحقیقات سرطان انگلستان که امروز (19 آوریل 2022) در مجله BMC Medicine منتشر شد، اضافه وزن مادام‌العمر تقریباً خطر ابتلا به سرطان رحم را دو برابر می‌کند.[2]

مطالعه تحقیقاتی دانشگاه بریستول یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می دهد به ازای هر 5 واحد BMI اضافی، خطر ابتلا به سرطان آندومتر (شکل رایج سرطان رحم) در زنان تقریبا دو برابر می شود (افزایش 88٪).

حدود 120000 زن از استرالیا، بلژیک، آلمان، لهستان، سوئد، بریتانیا و ایالات متحده با استفاده از نمونه های ژنتیکی مورد مطالعه قرار گرفتند که حدود 13000 نفر از آنها به سرطان رحم مبتلا بودند. این تحقیقات آماری بین‌المللی جامع یکی از اولین تحقیقات از نوع خود است که به تأثیر BMI بالاتر در طول زندگی بر خطر سرطان آندومتر می‌پردازد.

محققان به بررسی نشانگرهای 14 ویژگی پرداختند که می تواند چاقی و سرطان رحم را مرتبط کند. آنها دو هورمون – انسولین ناشتا و تستوسترون – را کشف کردند که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. دانشمندان در آینده با تعیین دقیق چگونگی افزایش خطر ابتلا به سرطان، از جمله از طریق هورمون‌ها، می‌توانند از داروهایی برای کاهش یا افزایش سطح این هورمون‌ها در افرادی که از قبل در معرض خطر سرطان هستند، استفاده کنند. به عنوان مثال، داروهایی مانند متفورمین که در درمان دیابت استفاده می‌شوند می‌توانند سطح هورمون‌ها را کاهش دهند و تحقیقات نشان می‌دهد که این دارو بر خطر سرطان نیز تأثیر می‌گذارد، اگرچه مطالعات بیشتر در حال انجام است.

سرطان رحم یکی از انواع سرطان است که بیشترین ارتباط را با چاقی دارد. این سرطان شایع ترین سرطان زنان در کشورهای پردرآمد است و چهارمین سرطان شایع زنان در بریتانیا است – از هر 36 زن 1 نفر در طول زندگی خود بخ این بیماری می شود. و از علل سرطان رحم در بریتانیا، تخمین زده می شود که حدود یک سوم ناشی از اضافه وزن و چاقی است.

پیشرفت در درمان نوآورانه ای که سلول های سرطانی را "فریب می دهد" و از بین می برد
> > >

اضافه وزن یا چاقی دومین عامل قابل پیشگیری سرطان در بریتانیا است. تخمین زده می شود که بیش از یک مورد از هر 20 مورد سرطان در بریتانیا ناشی از اضافه وزن است.

اما هیزلوود، نویسنده اصلی مقاله، گفت:

 

این مطالعه اولین گام جالبی است برای اینکه چگونه می توان از تجزیه و تحلیل ژنتیکی برای کشف اینکه چاقی دقیقاً چگونه باعث سرطان می شود و برای مقابله با آن چه کاری انجام داد، استفاده کرد. ارتباط بین چاقی و سرطان رحم به خوبی شناخته شده است، اما این یکی از بزرگترین مطالعاتی است که دقیقاً دلیل این موضوع را در سطح مولکولی بررسی کرده است. ما مشتاقانه منتظر تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از این اطلاعات برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان در افرادی هستیم که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند.

دکتر جولی شارپ، رئیس اطلاعات بهداشتی در تحقیقات سرطان انگلستان، گفت:

تحقیقات سرطان بریتانیا سال هاست که در کشف ارتباط بین چاقی و سرطان پیشرو بوده است. مطالعاتی مانند این این واقعیت را تقویت می کند که اضافه وزن یا چاقی دومین عامل بزرگ سرطان در بریتانیا است و می تواند به ما کمک کند تا علت آن را مشخص کنیم. این نقش اساسی در کشف چگونگی پیشگیری و درمان سرطان در آینده خواهد داشت.

تحقیقات بیشتری برای بررسی دقیق درمان ها و داروها برای مدیریت خطر سرطان در میان افرادی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند مورد نیاز است. ما قبلاً می دانیم که اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به 13 نوع مختلف سرطان را افزایش می دهد. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، حفظ وزن سالم با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و فعال ماندن مهم است.

10 تا 20 درصد خطر مرگ کمتر با 30 تا 60 دقیقه فعالیت ورزشی تقویت عضلات در هفته
> > >

 

داستان خانم کات

هنگامی که کات برای اولین بار در سال 2013 خونریزی را تجربه کرد، آن را به دوران یائسگی رساند. علیرغم اصرارهای دخترش برای معاینه، او به انجام شغلی که دوست داشت ادامه داد. اما درست قبل از کریسمس در سال 2013، او خونریزی شدیدی داشت که او را بر آن داشت تا با دکتر قرار ملاقات بگذارد.

در ژانویه 2014، کات به پزشک عمومی خود رفت و به بیمارستان رویال بولتون ارجاع داده شد و در آنجا بیوپسی شد. و سرطان رحم تشخیص داده شد.

کات گفت:

وقتی کلمه سرطان را می شنوید، ذهن شما طوغیان می کند و من فکر می کردم: “آیا زنده می مانم تا شاهد بزرگ شدن نوه هایم باشم؟”. من احساس بیماری می کردم زیرا نمی دانستم چه اتفاقی دارد می افتد. انگار در خواب بودم. وقتی فهمیدم ناراحت شدم و در حالی که شوهرم دستم را گرفته بود گریه کردم.

خوشبختانه، سرطان کات در اولین مرحله ممکن تشخیص داده شد، به این معنی که او می‌توانست تحت عمل جراحی نجات‌بخشی قرار گیرد که تخمدان‌ها و دهانه رحم او را برداشت. این عمل تمام سرطان را از بین برد، به این معنی که او نیازی به رادیوتراپی یا شیمی درمانی نداشت و او اکنون عاری از سرطان است.

اما سفر او به همین جا ختم نشد.

کات گفت: پس از پایان درمان، می خواستم تغییراتی ایجاد کنم.

ما نمی دانیم چه چیزی باعث سرطان من شده است، اما باید اعتراف کنم که چند پوند اضافه وزن داشتم. بنابراین اکنون ورزش می کنم و بهتر می خورم تا سالم تر باشم. همچنین می‌خواستم الگوی خانواده‌ام باشم.

کات هر ساله در مسابقه CRUK's Race For Life شرکت می کند و هم پول و هم آگاهی در مورد سرطان را جمع آوری می کند.

کات گفت:

در یادداشت های دخترم نوشته شده بود: «دویدن درمانی برای مادرمان که سرطان رحم را شکست داد!»

این نگران‌کننده است که می‌بینیم نرخ سرطان رحم در حال افزایش است، و اگرچه وزن تنها عامل خطر نیست، من می‌خواهم زنان دیگر را تشویق کنم که سالم زندگی کنند تا زنان کمتری از آنچه من تجربه کرده‌ام بگذرند.

هوش مصنوعی و خدمات درمانی: آینده ای روشن برای بیماران و پزشکان
> > >

“امیدوارم داستان من به دیگران کمک کند تا در زندگی خود تغییر ایجاد کنند.”

 

یادداشت ها و مراجع

این مقاله به سرطان آندومتر مربوط می شود. سرطان آندومتر شایع ترین نوع سرطان رحم است و به طور مستقیم پوشش داخلی رحم – آندومتر را تحت تاثیر قرار می دهد. از هر 36 زن متولد شده پس از سال 1960 در انگلستان، 1 نفر در طول زندگی خود مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شود. این مقاله نمونه‌های DNA را برای شناسایی نشانگرهای DNA مورد بررسی قرار داد، که می‌توانند به عنوان شاخص برای BMI و سطح هورمون زنان عمل کنند. با استفاده از این ها، محققان سپس نشانگرهای DNA هورمون ها، به ویژه تستوسترون و انسولین ناشتا را پیدا کردند که با خطر سرطان رحم مرتبط است. این رویکرد ژنتیکی به محققان این امکان را می‌دهد تا اثرات صفات مولکولی را در یک دوره زمانی طولانی بررسی کنند.
“شناسایی واسطه های مولکولی رابطه بین شاخص توده بدن و خطر سرطان آندومتر: تجزیه و تحلیل تصادفی مندلی” توسط اما هیزلوود، النور ساندرسون، ونسا ی. تان، کاترین اس. روث، تیموتی ام. فرایلینگ، نیکی دیمو، مارک جی. گانتر ، لور دوسوس، کلر نیوتن، نیل رایان، دیمیتری جی. پورناراس، تریسی آ. اومارا، جورج دیوی اسمیت، ریچارد ام. مارتین و جیمز یارمولینسکی، 19 آوریل 2022، BMC Medicine.
DOI: 10.1186/s12916-022-02322-3

“کسری از سرطان قابل انتساب به عوامل خطر قابل اصلاح در انگلستان، ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی، و بریتانیا در سال 2015” توسط کاترینا اف. براون، هریت رامگی، کیسی دانلوپ، مارگارت رایان، فرانسیس کوارتلی، آلیسون کاکس، اندرو دیس ، لوسی الیس بروکس، آنا گاوین، لوک هانسوم، دایفد هاوز، نیک اورمیستون اسمیت، جان شلتون، سر وایت و دی مکس پارکین، 23 مارس 2018، مجله سرطان بریتانیا.
DOI: 10.1038/s41416-018-0029-6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *