تصویر کاوشگر استقامت گرفته شده توسط هلیکوپتر نبوغ

طی سه پرواز اول هلیکوپتر نبوغ بر روی مریخ، کاوشگر استقامت نقش دوربین ناظر را بر روی این هلیکوپتر داشت. اما طی آخرین پرواز نبوغ، این نقش این دو با یکدیگر جابه جا شد و هلیکوپتر نبوغ عکسی تاریخی از کاوشگر استقامت گرفت.

همانطور که ممکن است اطلاع داشته باشید، هلیکوپتر نبوغ عملیات علمی را در برنامه خود ندارد و وظیفه اش فقط اثبات توان پرواز ماشین های دست ساز انسان در داخل جو یک سیاره دیگر است. این هلیکوپتر دارای یک دوربین رنگی با ابعاد تصویر 4208 در 3120 است که در زیر بدنه هلیکوپتر با زاویه 22 درجه تعبیه شده است. این دوربین طی مانور پرواز سوم خود توانست عکسی تاریخی از کاوشگر استقامت ثبت کند.
تصویر کاوشگر استقامت گرفته شده توسط هلیکوپتر نبوغ
در این تصویر که روز 25 آوریل گرفته شده است، میتوان کاوشگر را در قسمت بالایی و سمت چپ مشاهده کرد. به گفته ناسا هلیکوپتر نبوغ در زمان گرفتن اتن تصویر در فاصله 4.8 متری از زمین قرار داشته است. کاوشگر استقامت نیز در این عکس حدود 85 متر با هلیکوپتر فاصله دارد. این فاصله به دلایل امنیتی و برای محافظت از هر دو ماشین ایجاد شده است. با اینکه هلیکوپتر نبوغ وزن زیادی ندارد و این وزن نیز با توجه به میزان جاذبه مریخ از زمین نیز کمتر است، اما با این حال انقدری وزن دارد که اگر در حین پرواز مشکلی برای هلیکوپتر پیش بیاید و سقوط کند، برخورد آن با کاوشگر استقامت میتواند خسارت جبران ناپذیری به جای بگذارد.
تصویر کاوشگر استقامت گرفته شده توسط هلیکوپتر نبوغ
در عین حال این فاصله نمیتواند خیلی زیاد باشد زیرا کاوشکر استقامت نقش لینک یا رابط را برای هلیکوپتر نبوغ به اتاق کنترل ناسا ایفا می کند. این دو از طریق اتصال Zigbee به یکدیگر متصل هستند که معمولا در سیستم های هوشمند خانگی و دستگاه های IoT روی زمین استفاده می شود. این ارتباط به قدرت ارتباط broadband نیست و در بهترین حالت به 250 کیلوبیت در ثانیه میرسد و تا 1 کیلومتر برد دارد.

گزارش کامل کنفرانس EA Play Live 2021 + ویدئوی کامل مراسم
بیشتر

همانطور گه گفته شد هدف این هلیکوپتر آزمایش پرواز یک هلیکوپتر در یک سیاره دیگر است و موفقیت آن میتواند به این معنی باشد که در آینده کاوش بر روی سیاره های دیگر به وسیله هلیکوپترها و بهپاد ها صورت بگیرد و انسان به کاوش در مکان هایی بپردازد که کاوشگر های زمینی امکان دسترسی به آن را ندارند. این درحالی است که ناسا برنامه هایی برای استفاده از ربات های سگ مانند بر روی مریخ دارد تا بتواند غار ها و صخره های پرچالش مریخ را جستجو کند.

خسرو اقدمی

خسرو اقدمی

دبیر تکنولوژی و بازی های رایانه ای

→ خواندن مطلب قبلی

شیائومی در حال کار بر روی تلفن های هوشمند با سنسور دوربین 200 مگاپیکسل

خواندن مطلب بعدی ←

گوشی ZTE Blade 11 Prime، اقتصادی و منحصر به فرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *