• 3 اردیبهشت 1403
Elon musk TruthGPT
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به نظر میرسد ایلان ماسک قصد دارد تا مسیر خود را در دنیای هوش مصنوعی پیش بگیرد. یک هوش مصنوعی که پایان بشریت را رقم نخواهد زد. طی مصاحبه ای در شبکه ای فاکس نیوز توسط تاکر کارلسون، ماسک اعلام کرد که قصد ساخت چیزی به نام TruthGPT دارد که بدون شک کنایه ای به هوش مصنوعی ChatGPT است.

این اولین باری نیست که ایلان ماسک نام چنین هوش مصنوعی را به زبان آورده است. در ماه فوریه سال جاری ایلان در مباحث مربوط به ChatGPT اعلام کرد: ما نیاز به TruthGPT داریم.

در طی مصاحبه با فاکس نیوز نیز این میلیاردر مشهور سرخوردگی خود را نسبت به موج جدید هوش مصنوعی های جدید ابزار کرد. او نگران است که هوش مصنوعی های حال حاضر در مسیر آموزش ها خود باقی نمی مانند و اعلام کرد که TruthGPT از این موضوع مستثنا خواهد بود.

هوش مصنوعی در پی حقایق خلقت

Truth GPT 1024x646 - ایلان ماسک: هوش مصنوعی TruthGPT برای درک دنیا تلاش خواهد کرد

ایلان ماسک در ادامه مصاحبه گفت: اتفاقی که در حال رخ دادن است، این است که به هوش مصنوعی ها یاد می دهند که دروغ بگوید، و این خوب نیست. TruthGPT یک هوش مصنوعی در پی واقعیت های مطلق خواهد بود که بتواند طبیعت دنیا را درک کند. ماسک ساخت TruthGPT را برابر مسیری امن در توسعه هوش مصنوعی خواند.

لازم به ذکر است که مدیرعامل توییتر به همراه برخی محققان و بزرگان صنعت، اقدام به امضای نامه سرگشاده ای کرده است که خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی های پیشرفته مدت شش ماه است. هدف این تقاضا کنترل ریسک های امنیتی در زمینه توسعه سریع هوش مصنوعی است. 

دیدگاه های هشداردهنده ایلان ماسک در تمامی مراحل این مصاحبه کاملا واضح بود. در بخشی از این مصاحبه او مدعی شد که هوش مصنوعی پتانسیل تخریب تمدنی دارد. یعنی این امکان وجود دارد که تمدن یک کشور یا کل انسانیت را به خطر بیندازد. اما او اطمینان دارد که مسیر مورد نظر او برای TruthGPT از این موضوع مستثنا است.

در توصیف اهداف توسعه TruthGPT، ماسک گفت: هوش مصنوعی که به درک دنیا اهمیت بدهد، بعید است که به انسان ها صدمه بزند، چرا که ما بخش بسیار جذابی از این دنیا هستیم. متاسفانه ماسک درمورد قابلیت های این هوش مصنوعی و تاریخ عرضه آن صحبتی نکرده است. 

 X.AI Corp رقیب OpenAI

image of hand holding an ai face looking at the words chatgpt openai - ایلان ماسک: هوش مصنوعی TruthGPT برای درک دنیا تلاش خواهد کرد

به نظر میرسد که فونداسیون این پروژه پایه گذاری شده است. مدتی قبل اعلام شد که ایلان ماسک یک کمپانی هوش مصنوعی به نام X.AI Corp تاسیس کرده است. این کمپانی به صورت تهاجمی در حال استخدام متخصصان هوش مصنوعی است تا رقیبی برای OpenAI باشد.

ایلان ماسک با OpenAI در گذشته ارتباطاتی داشته است. او یکی از اولین پشتیبانان مالی آزمایشگاه غیر انتفاعی هوش مصنوعی در OpenAI بود و زمانی در تلاش برای خرید کمپانی بود. در عوض مایکروسافت میلیاردها دلار برای این کمپانی خرج کرده است. حال تکنولوژی های هوش مصنوعی OpenAI به صورت تجاری در دسترس هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *