• 31 اردیبهشت 1403
1623166950 co2 - گازهای گلخانه ای CO2 در جو زمین باز هم رکورد زدند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حتی یک بیماری همه گیر جهانی مانند COVID-19 هم نمی تواند غلظت دی اکسید کربن را از افزایش افسار گسیخته بازدارد. در ماه مه 2021، ماهی که دانشمندان غلظت CO2 را اندازه گیری و نسبت به سال قبل مقایسه می کنند، امسال مقدار غلظت CO2 دوباره به سطح تاریخی رسید.
طبق گفته سازمان ملی اقیانوسی و جو (NOAA)، دی اکسید کربن به وجود آمده از گرمایش سیاره زمین در ماه مه به طور متوسط 419 واحد در میلیون است. این انباشت CO2 قابل مقایسه با مقدار آن در کمی بیش از 4 میلیون سال پیش است، زمانی که میانگین دمای کره زمین حدود 7 درجه فارنهایت گرمتر و سطح دریا 78 فوت بالاتر از امروز بود.
دانشمندان هشدار می دهند، بدون اقدام جدی تر جهانی، سطح CO2 روند رو به بالا را ادامه خواهد داد – که این امر جهان را به افزایش بیشتر دمای نامناسب و وقوع سیل در سواحل نزدیک می کند.
رالف کیلینگ، زمین شناس شیمی اسکریپس، در بیانیه NOAA گفت: “دکمه کنترل نهایی CO2 در جو، جلوگیری از انتشار سوخت های فسیلی است.” “ما در نهایت به کاهش هایی بسیار بزرگتر و پایدارتر از تعطیلات مربوط به COVID در سال 2020 نیاز داریم.”
1623166903 2021 06 08 20 08 12 co2 levels are at an all time high again min - گازهای گلخانه ای CO2 در جو زمین باز هم رکورد زدند
آلودگی CO2 در سال 2020 حدود 6 درصد کاهش یافت زیرا مردم در خانه ماندند و مشاغل در اوایل بیماری همه گیر متوقف شدند. اما در پایان سال گذشته، آلودگی دوباره در حال بازگشت بود. میزان انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف انرژی در دسامبر سال 2020 کمی بیشتر از یک سال قبل بود.
سال 2020 زمانیست که پنج سال از تصویب توافقنامه تاریخی آب و هوا در پاریس می گذرد. در طول یک سال گذشته، دولت ها با فشار روبرو شده اند تا تعهدات خود را در مورد کاهش گازهای گلخانه ای رعایت کنند. بزرگترین آلاینده CO2 فعلی جهان، چین، اعلام کرد که انتشار بیشتر گازهای گلخانه ای بیش از میزان جذب یا جبران آن تا سال 2060 را متوقف خواهد کرد. رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن قصد دارد تا سال 2050 به این هدف برسد. اما تاکنون آرزوهای آنها هنوز جاه طلبانه هستند و توسط کارخانجات و… پشتیبانی نشده است. اقدامات کافی برای کاهش چشمگیر غلظت CO2 در جو زمین صورت نگرفته است.
بر اساس NOAA، اثر همه گیری هیچ تأثیر قابل ملاحظه ای بر سابقه تاریخی CO2 نداشت. در اواخر دهه 1950، چارلز دیوید کیلینگ، (پدر رالف کلینگ) اولین دانشمندی بود که دریافت که سطح CO2 هر ساله با وجود نوسانات طبیعی فصلی در حال بالا رفتن است. میزان سولفید و جریان CO2 بر اساس زمانی است که گیاهان در نیمکره شمالی در سبزترین حالت قرار دارند، وقتی بیشترین مقدار دی اکسید کربن را پایین می آورند و هنگامی که برگ های خود را می ریزند، CO2 آزاد می کنند. محققان سطح CO2 را در ماه مه بررسی می کنند زیرا در آن زمان است که سطح CO2 در بالاترین حد در طول سال است.
از سال 1958 هر ساله، Keelings و سایر محققان غلظت CO2 بیشتری را نسبت به سال قبل ثبت کرده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *