• 31 اردیبهشت 1403
1627217951 ancient rome roads gettyimages 122210617 - محققان اثار سازه های رم باستان را در کف مرداب ونیز کشف کردند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از جالب ترین موضوعات در تاریخ، کشف بقایای گذشته های دور در زیر مناطق پوشیده شده از آب در دنیای امروز است. به تازگی محققان اثر چنین بقایایی را از یک جاده ساخته شده توسط رمی ها (Roman) در کف مردابی در شهر ونیز کشف کرده اند. مدارک حاکی از این است که چند صد سال پیش از پیدایش ونیز در قرن پنجم، این منطقه حاوی ساکنین زیادی بوده است.

در زمان امپراطوری رم، مرداب های ونیز از طریق خشکی قابل دسترسی بوده اند. در گذشته اشیای باستانی زیادی در این مناطق یافت شده است، اما سطح تصرف این مناطق توسط انسان ها در زمان رمی ها همیشه درهاله ای از ابهام بوده است. محققان طی پروژه ای با استفاده از ردیابی آوایی (sonar) موفق به کشف 12 سازه باستانی در بخش شمال شرقی این مرداب شدند که حدود 1140 متر طول دارد. این سازه ها در منطقه ای از مرداب به نام کانال Treporti کشف شده است و به گفته محققین این سازه ها 2.7 متر ارتفاع و 52.7 متر طول داشته اند.

1627217935 ancient roman road 1280x720 1 - محققان اثار سازه های رم باستان را در کف مرداب ونیز کشف کردند
نقشه برداری های گذشته از این کانال منجر به کشف سنگ هایی شده است که رمی ها در گذشته در ساخت جاده های خود از آن استفاده می کردند، پس احتمال میرود که سازه های کشف شده جدید در کنار این جاده ها ساخته شده باشند. محققان همچنین موفق به کشف 4 سازه دیگر در این کانال شده اند که حدود 4 متر ارتفاع و 138 متر طول داشته است. کشفیات مشابه گذشته در این اندازه ها نشان می دهد که احتمالا این سازی هامتعلق به یک بندرگاه باشد. مدل های زمین شناسی بیان می کند که احتمالا این جاده بر روی یک لبه شنی که کمی بالاتر از سطح آب بوده ساخته شده باشد که به مرور زمان توسط مرداب عرق شده است.
شرکت Corsair از ماژول های رم DDR5 سری Dominator Platinum با سرعت 6400 مگاهرتز پرده برداری کرد
> > >

محققان بر این باورند که سازه های کشف شده اثبات میکند که کانال Treporti در زمان رمی ها محل سکونت بسیاری بوده و جاده کشف شده، بخشی از شبکه وسیعی از جاده ها در منطقه Veneto ایتالیا بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *