1619358061 steroid earth 1280x720 1 - چین در راه ساخت سیستم دفاعی برای محافظت زمین از شهاب سنگ ها
زمان مطالعه: 2 دقیقه

این اواخر چین در مبحث ماموریت های فضایی بسیار فعال بوده است. مدتی قبل شنیدیم که چین قصد همکاری با روسیه برای پرتاب ایستگاه فضایی به جو زمین را دارد، و در عین حال قصد ساخت پایگاه ماه (lunar base) را نیز دارد. حال خبر رسیده که چین در صدد است تا یک سیستم دفاعی برای زمین در مقابل شهاب سنگ ها تدارک ببیند.

احتمال برخورد شهاب سنگ های بزرگ و کوچک به زمین همیشه وجود دارد، حتی اگر این احتمالات بسیار پایین باشد، با در نظر گرفتن سایز برخی از این سنگ های فضایی و خسارتی که حتی شهاب سنگ های کوچکتر ممکن است به همراه داشته باشند، ساخت سیستم یک سیستم دفاعی برای حفاظت زمین از این شهاب سنگ ها ایده ای دور از ذهن نیست. حال چین اعلام کرده که در حال مذاگره برای تدارک همچین سیستم دفاعی است.

به گزارش مجله تکنولوژی هاسترتک، در حال حاضر چین برنامه دارد که یک برنامه فضایی کامل را تدارک ببیند و در طول سال هزاران فضاپیما، هزاران تن محموله و چندین سرنشین را تا سال 2045 به فضا ارسال کند. چین همچنین برناهه دارد تا کاوشگر هایی را شهاب سنگ های نزدیگ زمین بفرستد تا از این سنگ ها نمونه برداری کنند و همچنین قصد ارسال فضاپیماهایی را به مدار برخی از این شهاب ها و اختر ها دارد. البته باید در نظر داشت که تمام این برنامه ها مدت زیادی به طول خواهد آنجامید، به گزارش سازمان های خبری چین پیاده سازی این برنامه ها حداقل یک دهه به طول می انجامد. جالب است بدانید در حال حاضر آمریکا حق مشارکت با چین در برنامه های فضایی را ندارد، پس هر برنامه ای توسط چین با همکاری روسیه و یا هر کشور دیگر به اجرا درآید بدون حضور ناسا صورت خواهد گرفت.

رصد بزرگترین شهاب سنگ شناخته شده توسط هابل
> > >

محققان از این موضوع اطمینان دارند که برخورد شهاب سنگ ها به زمین در گذشته باعث ایجاد رویدادهای انقراض وسیع شده است. مثل شهاب سنگی که منجر به مرگ دایناسور ها شده و باعث شد که پستانداران زمین را به سلطه خود در آورند،.چین مسلما تنها کشوری نیست که نگران  امنیت انسان ها در مقابل شهاب سنگ های نزدیک به زمین است زیرا ناسا و دیگر آزانس های فضایی نیز نگرانی خود را در این باره ابراز کرده اند و به دنبال راهکاری هایی برای آن بوده اند.

چین در مورد این سیستم دفاعی جزییاتی را منتشر نکرده است و مشخص نیست که آیا چین در مورد پلتفرمی صحبت میکند که از فضای خارج جو از زمین محافظت خواهد کرد و یا این سیستم امنیتی از روی زمین به اجرا در خواهد آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *