• 3 اردیبهشت 1403
ساخت حافظه ذخیره سازی ابری شخصی ساده تر از آن است که فکر می کنید
زمان مطالعه: 4 دقیقه

فضای ذخیره سازی ابری مدرن سازی است که مصرف کنندگان امروزی  به آن نیاز دارند. از آنجایی که تصاویر، موسیقی و داده‌های کلی بیشتر بر فضای ذخیره‌سازی دیجیتال زندگی ما تسلط دارند، تماشاگران، تماس‌گیرندگان و شنوندگان با عجله زیادی به سمت سرویس‌های استریم، گزینه‌های ذخیره‌سازی داده و بسیاری دیگر از فناوری‌های انقلابی ساخته شده بر روی سرورهای ابری روی می‌آورند.

به طور دقیق، ذخیره سازی ابری صرفاً  استفاده از راه دور از داده ها، به جای تکیه بر امکانات ذخیره سازی فیزیکی در دستگاه های دستی یا دسکتاپ شما  است. با یک سرور ابری، می‌توانید ویدیو، فایل‌های متنی، موسیقی، بازی‌ها و موارد دیگر را بدون نیاز به ذخیره فایل‌ها مستقیماً در دستگاه خود از طریق تلفن، رایانه یا تلویزیون خود فراخوانی کنید، سیستمی که اغلب با محدودیت‌های ذخیره‌سازی داده خود کار می‌کند.

به طور کلی، فضای ذخیره سازی ابری به نوعی سروری نیاز دارد که به عنوان هارد درایو اصلی و مکان شبکه ای برای ذخیره و بازیابی اطلاعات در صورت نیاز به استفاده عمل می کند.

در حالی که این امکان وجود دارد تا کامپیوتر هیولایی برای خود بسازید و آن را برای دسترسی شخصی متداوم به شبکه خانگی متصل کنید، جایگزین‌های ساده‌ای وجود دارد که نیازی به این همه تلاش و هزینه ندارد.

یکی از راه های ساده بدون دردسر و کم هزینه استفاده از راه حل های ابری تجاری همانند شرکت هاسترنت است که راه اندازی این سرویس ها را برای شما سهولت می بخشد، اما اگر علاقه به استفاده از این خدمات ندارید و یا نمیخواهید هیچ گونه هزینه ای برای راه اندازی فضای ذخیره سازی ابری خود کنید، نکاتی وجود دارد که میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

دستیابی استارلینک به نقطه عطفی بزرگ
> > >

 

راه حل های محدود تر برای استفاده های خانگی و شخصی

maxresdefault 1 1 - ساخت حافظه ذخیره سازی ابری شخصی ساده تر از آن است که فکر می کنید

سادگی اغلب مهمترین جنبه یک سیستم دسترسی به فایل برای کاربر معمولی است. خوشبختانه، ایجاد زیرساخت اشتراک ابری شخصی را می توان با کمک خدمات رایگان نیز انجام داد که انتقال داده و اطلاعات را آسان می کند.

به طور مثال پلتفرم های همگام سازی یا Syncing خاصی مانند Resilio Sync یا Syncthing  و یا سرویس های مشابه داخلی نیز وجود دارند که یک اتصال مخصوص انتقال فایل بین دستگاه های معرفی شده توسط شما را ارائه می دهند. با یک سرویس همگام سازی ، نیازی به ساخت سرور ذخیره سازی فایل در خانه نخواهید داشت.

مهمتر از آن، لازم نیست برای دسترسی به منابع مهم، این سرور  را به صورت شبانه روزی در حالت اجرا رها کنید، چرا که یک سرویس آنلاین برپایه سرور نیاز دارد که به صورت 24 ساعته 7 روز هفته روشن باشد تا میزان سطح دسترسی بالایی به شما ارائه دهد.

سرویس‌های همگام‌سازی، نیاز به یک سرور مرکزی را با تصور اینکه هر یک از دستگاه‌های متصل به آن به عنوان یک گره‌ در یک شبکه بزرگ‌تر هستند، از بین می برد.

اگر این توصیف برایتان وضوح ندارد بگذارید بیشتر توضیح دهیم. تصور کنید شما به یک تبلت با عمر باتری بالا دسترسی دارید و تعداد فایل صوتی، تصویری و اسناد بر روی آن وجود دارد. در عین حال شما یک گوشی هوشمند دارید که از آن برای گرفتن عکس های متعدد استفاده می کنید، و همچنین بر روی کامپیوتر شخصی شما تعدادی زیادی موسیقی وجود دارد. حال شما میخواهید که تمامی این داده ها را یا بخشی از آن ها را در هر سه دستگاه خود داشته باشید. یا فقط در گوشی خود که بیشتر از آن استفاده می کنید. اما متاسفانه گوشی شما فضای حافظه کافی ندارد. سیستم همگام سازی به شما این امکان رامی دهد که بدون نیاز به ذخیره سازی داده های کامپیوتر و تبلت خود بر روی گوشی به آن ها دسترسی داشته باشید.

نگاه فنی: تفاوت VPN و پراکسی در چیست؟
> > >

البته در نظر داشته باشید دسترسی به داده های روی تبلت شما راحت تر خواهد بود چرا که این دستگاه ها عموما به طور دائم روشن هستند، و در صورت استفاده از سیستم همگام سازی به روش گره ای که در آن سرور های تجاری نقشی ندارند، زمانی که کامپیوتر خانه شما خاموش باشد نمیتوانید به محتوای آن دسترسی داشته باشید یا به عبارتی آپتایم آن پایین است. ولی این امکان وجود دارد که از آن به عنوان یک سرور خانگی استفاده کنید.

 

راه حال های بزرگتر برای استفاده های تجاری و نیمه تجاری

network attached storage nas featured - ساخت حافظه ذخیره سازی ابری شخصی ساده تر از آن است که فکر می کنید

اگر راه حل استفاده از سرویس های همگام سازی رایگان و یا حق اشتراکی پاسخ گوی نیازتان نیست، راه حلی وجود دارد که عموما پرهزینه تر است و بیشتر جنبه تجاری و یا نیمه تجاری دارد تا استفاده های خانگی، اما استفاده آن در خانه کاملا ممکن است.

این روش که با نام حافظه ذخیره‌سازی متصل به شبکه (Network Attached Storage) یا به طور مخفف NAS، مشکل اشتراک‌گذاری فایل را به روشی دائمی‌تر برطرف می‌کند. راه اندازی  NAS به شما این امکان را می دهد که به جای یافتن راه حل برای رفع مشکل آپتایم سرویس های همگام سازی یا نیاز های شارژ باتری در دستگاه های تلفن همراه مختلف، سیستم ذخیره سازی خود را مستقیماً در کنار اتصال اینترنت بی سیم خود نصب کنید و دسترسی دائمی به فایل های ذخیره شده از راه دور داشته باشید.

مطالعات نشان داده که کسب‌وکارهای متوسط ​​و کوچک معمولاً به دلیل عدم آمادگی در مدیریت داده‌ها با چالش روبرو هستند، اما این مشکل فراتر از دنیای تجارت است و مصرف‌کنندگان را از هر طیفی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

روش اشتراک گذاری اینترنت گوشی با استفاده از هات اسپات اندروید
> > >

امروزه با توجه به فناوری که در گوشی‌ها گنجانده شده است، مصرف‌کننده‌های معمولی به دوربینی قدرتمند دسترسی دارند و اغلب از آن با حداکثر پتانسیل  استفاده می‌کنند. به گزارش وبسایت Phototutorial ، هر فرد به طور متوسط ​​2100 عکس در تلفن هوشمند خود ذخیره می کند که در بسیاری از موارد مانعی بر سر راه ظرفیت ذخیره سازی محدود  این دستگاه ها است.

خوشبختانه راه‌اندازی دستگاه NAS آسان است و می‌تواند هم به‌عنوان یک سیستم پشتیبان مستقیم برای عکس‌های جدید، موسیقی دانلود شده و موارد دیگر، و هم به‌عنوان یک مخزن ذخیره‌سازی اولیه که برای فراخوانی و جستجوی فایل‌های مورد نیاز استفاده شود.

NAS درواقع همانند یک کامپیوتر کوچک است که شما از آن برای ذخیره و دسترسی داده ها در کنار دیگر دستگاه های خود استفاده می کنید. و همانطور که میتوانید حدس بزنید، نیاز به خرید سخت افزار دارد. برای راه اندازی آن نیاز به یک پردازنده نستبا قوی، یک سیستم عامل مخصوص همانند FreeNAS  یا Open Media Vault، و میزان زیادی حافظه ذخیره سازی فیزیکی همانند HDD یا SSD نیاز دارید. ساخت چنین سیستمی هم میتواند به صورت دستی انجام شود، و هم سیستم های NAS از پیش ساخته شده ای نیز وجود دارد که میتوانید به صورت یک جا تهیه کنید.

LuhRWt30TUrYl1Rlo21CWmeVgdv8T67sxVnLnejr - ساخت حافظه ذخیره سازی ابری شخصی ساده تر از آن است که فکر می کنید

در نهایت همانطور که گفته شد، میتوانید با مراجعه به سرویس های ابری همانند شرکت هاسترنت، خود را از دردسر های راه اندازی چنین سیستم ها و سرویس هایی خلاص کنید. شاید در نگاه اول راه اندازی یک سیستم NAS که به صورت فیزیکی در دفتر و محل زندگی شما وجود دارد از نظر امنیت اطلاعات بهتر باشد، اما امروزه اقدامات امنیتی متعددی در شرکت های ارائه خدمات ابری  ارائه می شود که به شما اطمینان بدهد که داده های شما در مکانی امن ذخیره شده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *