ربات قاتل
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ربات قاتل ترسناک است؟ انسان ها به طور طبیعی از ناشناخته ها می ترسند.

و ربات‌ها دقیقاً این حس را به ما ارائه می‌دهند:

چیزی غیرانسانی، انجام وظایفی که معمولاً از طریق نیروی انسانی تکمیل می‌شوند، یا ماشین‌های نسبتاً ساده‌تر، ساخته‌شده توسط ما.

اما نمی توان انکار کرد که ربات ها به زودی به یک ویژگی فراگیر از زندگی روزمره در افقی بزرگتر تبدیل خواهند شد. به همین دلیل است که وقتی Boston Dynamics تبلیغ تجاری Super Bowl را با ساموئل آدامز – برند نوشیدنی که مترادف با بوستون شده است – انجام داد – شرکت پیشرفته باتیک تصمیم گرفت مجموعه ربات‌های خود را با شخصیت پردازی زیاد نمایش دهد.

boston dynamics killer robot resize md - آیا بوستون داینامیکس می تواند افکار عمومی را از
یک مدل کامپیوتری از یک ربات قاتل علمی تخیلی (سمت چپ) و ربات Boston Dynamics در حال رقص (راست).

 

در پاسخ به نگرانی‌های عمومی و منطقی در مورد تهدید بالقوه «ربات‌ قاتل»، Boston Dynamics نسخه نرم تر از خلاقیت‌های خود را به دنیا نشان داد: ربات‌هایی که می‌دانند چگونه مهمانی برگزار کنند!

با این حال، رباتی که می تواند برای مهمانی برنامه ریزی شود، احتمالاً رباتی است که می تواند آسیب زنی های زیادی نیز انجام دهد. این سوال مطرح می شود: آیا Boston Dynamics می تواند شهرت “ربات های قاتل” خود را متزلزل کند؟

آگهی بازرگانی Super Bowl با Spot ربات سگی که نوشیدنی را به اشتراک می‌گذارد و حتی آروغ می زند (البته خارج از صفحه نمایش) آغاز شد.

کشفی غیر منتظره توسط کاوشگر استقامت بر روی مریخ + مستند 2 ساعته کاوشگر استقامت و ویدئوی رسمی ناسا با زیرنویس فارسی
> > >

یک ربات به نام “استریت” یک جعبه نوشیندی را در یک خنک کننده ریخت، در حالی که ربات دوپا (انسان نما) “اطلس” برای یک جلسه رقص به اسپات پیوست. در چارچوب یک مهمانی، این مطمئناً دوست داشتنی به نظر می رسد. شاید برای تقویت درونیات شخصیت ربات، سگ ربات Spot حتی به یک مرد م توصیه‌های مربوط را داد و وقتی از Spot پرسید که آیا باید به او پیامک بدهد، پنجه‌اش به نشانه “نه” تکان داد.

در این آگهی تبلیغاتی، ربات های Boston Dynamics به عنوان یک نیروی امنیتی به تصویر کشیده شدند که می خواهید با آن مهمانی برگزار کنید. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی آنها به مهمانی نروند؟

boston dynamics spot beer resize md - آیا بوستون داینامیکس می تواند افکار عمومی را از

در سال 2017، تصاویری از ربات هندل بوستون داینامیکس، یک ربات دو پا روی چرخ منتشر شد. بنیانگذار مارک رایبرت در سال 2017 گفت:

“اکنون همه فکر می کنند ما فقط ربات های پادار را می سازیم، بنابراین هیچ کس این را ندیده است.” اما این یک آزمایش در ترکیب چرخ ها با پاها با یک سیستم بسیار پویا است که همیشه در درون خود تعادل دارد و دانش زیادی در مورد چگونگی پرتاب وزن خود دارد که از آن برای کمک به تثبیت خود استفاده می کند.”

رایبرت افزود که این سیستم پویا و چرخدار بسیار کارآمدتر از مدل دوپا است. او گفت:

«می‌تواند بار سنگینی را روی یک ردپای کوچک حمل کند، و این تمرینی است برای اینکه ببینیم آیا می‌توانیم کاری مانند انسان نما را انجام دهیم که درجات آزادی [کم‌تری] دارد اما در نهایت می‌تواند ارزان‌تر باشد و همچنان قابلیت قابل توجهی دارد».

رایبرت افزود:

ما این را Handle می نامیم زیرا قرار است در نهایت اجسام را کنترل کند. و تیم Boston Dynamics در اجرای برنامه‌های پیچیده برای مهمانی صحنه‌ای، تمرین زیادی برای تحقق این امر داشت.

از طریق این ویدئو نشان داده شده است که اتفاق نظر در مورد چگونگی دوست داشتنی‌تر کردن ربات‌ها این است که به آنها شخصیتی مانند یک برادر فرت بدهیم. برای برخی، این احتمالاً برای کنار گذاشتن شک و تردید در مورد ایمنی نهایی ربات‌های قدرتمندی که دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی‌شده را با شمایل یک فشرده‌کننده زباله انجام می‌دهند، کافی است.

نقد و بررسی گوشی Samsung Galaxy S22 Ultra + ویدئو
> > >

اما همه می‌دانند که ما ربات‌ها را به خاطر کمبود دوستان در مهمانی ها نمی‌سازیم. در ویدئوی تبلیغاتی، مقامات Boston Dynamics می گویند Spot “برای محیط های صنعتی طراحی شده است”، اما قبلاً شاهد استفاده نیروهای پلیس از ربات بودیم. بیشتر از یکبار.

طبق این ویدئو، Stretch برای جابجایی جعبه ها در انبارها طراحی شده است. اما هنگامی که در کارخانه های سراسر کشور مستقر شود، بسیاری از افراد ممکن است شغل خود را از دست بدهند. اما، از سوی دیگر، اگر یک فاجعه طبیعی سقف را خراب کند – مانند زمانی که یک کارخانه آمازون در طی یک گردباد سقوط کرد و 45 کارمند را در داخل آن گرفتار کرد – می‌تواند شرکت‌های بزرگ را از مسئولیت نجات دهد.

ارتباط “ربات قاتل” Boston Dynamics ممکن است اجتناب ناپذیر باشد

Boston Dynamics گفت اطلس، پلت فرم تحقیق و توسعه “انسان نما”، برای “کاوش و تحقیق در هنر” استفاده می شود، که می تواند هر چیزی را معنی کند. یک ربات پیچیده می‌تواند ترافیک را هدایت کند، نوشیدنی سرو کند و حتی ممکن است یک فرد غیر هوشیار را از انجام کاری که معیشت کسی را تهدید می‌کند باز دارد.

سپس، اگر ربات اطلس بتواند برقصد، ممکن است مشتش را با سرعت ماشینی که در بزرگراهی با سرعت در حال حرکت است، پرتاب کند.

تا زمانی که هوش مصنوعی باعث ایجاد آگاهی مصنوعی واقعی نشود، ربات ها مانند هر ابزار دیگری باقی خواهند ماند. این بدان معناست که مسئله آرام کردن نگرانی‌ها در مورد “ربات‌های قاتل” کمتر با دادن شخصیت یک برادر فرت به آن‌ها و بیشتر در اعتماد به کسانی که آنها را کنترل می‌کنند نهفته است. این در مورد برنامه نویسی، برنامه نویسان و آنچه به آنها گفته می شود برنامه نویسی کنند، می شود.

ربات آشپز که طعم غذا را می چشد
> > >

همه می‌دانند که مهمانی‌ها سرگرم‌کننده هستند، اما همچنین در جایی هستند که شخصیت انسان دو بعدی‌تر است. احتمالاً، انسان ها همچنان موجوداتی پیچیده، آگاه و دارای رویا، جاه طلبی و وجدان خواهند بود. فیلیپ کی. دیک، نویسنده علمی تخیلی، یک بار پرسید آیا اندرویدی ها رویای گوسفند برقی را می بینند؟ در کتابی که بعداً به بلید رانر اقتباس شد. و برای نماینده بوستون داینامیک، پاسخ دیک هنوز بجا به نظر می رسد:

هر چه ربات ها بیشتر به ما شباهت پیدا کنند، این احتمال بیشتر می شود که ما را دوست نداشته باشند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *