1628862701 blockchain systems ai living beings lg - سیستم های بلاک چین ممکن است به عنوان موجودات زنده واجد شرایط شناخته شوند
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی ارزشمند، طاقت فرسا، و به طرز غم انگیزی کوتاه است. بر اساس مطالعه ای که اخیراً در مجله Origins of Life and Evolution of Biospheres منتشر شده است، رایج ترین مشاهدات در اشکال زندگی بیولوژیکی ممکن است با سیستم های محاسباتی مشترک باشد و به تعریف جدیدی از زندگی اشاره می کند.
و، در حالی که ممکن است این یک حرکت عجیب به نظر برسد، انقلاب تکنولوژیکی در هوش مصنوعی، ارزهای دیجیتالی و زیرساخت های خودکار سالهای آینده ممکن است بدون تغییر اساسی در الگوهای علمی به سادگی از دست ما خارج شود.
فناوری بلاک چین همراه با هوش مصنوعی می تواند تعاریف اولیه از زندگی را برآورده کند
به گفته اولگ آبراموف، دانشمند ارشد از موسسه علوم سیاره ای، که تا حدی از برنامه Worlds Habitable World ناسا تأمین می شود، شواهدی وجود دارد که نظم موجود در سیستم های بیولوژیکی را با سیستم های محاسباتی مرتبط می کند. آبراموف همچنین نویسنده اصلی مطالعه اخیر است. وی در یک پست وبلاگی در وب سایت رسمی این موسسه توضیح داد: “یک مسیر امیدوار کننده برای تحقیقات آینده [در] توسعه نظریه های ریاضی است که محاسبه می کند که چگونه سیستم های بیولوژیکی خود را مرتب می کنند.” کریستین ببل و استفان موجسیس، نویسندگان مشترک، که اخیراً مدیر موسسه تحقیقاتی Origins تازه تاسیس در مرکز تحقیقات نجوم و علوم زمین در بوداپست مجارستان هستند، همچنین در مقاله اخیر که بر رویکرد چندرشته ای تأکید داشت، مشارکت داشتند. مفهوم تعریف “زندگی”.
این شامل نظریه، مدل سازی، و مشاهدات بود، که شامل اصول خود سازماندهی و تکامل در طیف گسترده ای از شکل های زندگی بود. این امر به نویسندگان این امکان را می دهد تا به جای اجماع منسجم (که می تواند بی اساس باشد، اگر منطقی صحبت کنیم) تعریفی از سیستم های بیولوژیکی بر اساس اصول اولیه ارائه دهند. آبراموف توضیح داد:
“این کار مشاهداتی از یک ماشین مجازی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین (dVM) متشکل از هزاران گره یا رایانه ارائه می دهد که در مجموع به عنوان یک رایانه عمومی عمومی کار می کنند که برای اهداف عملی نمی توان آن را خاموش کرد.” در پست وبلاگ “مشاهدات در این مطالعه نشان می دهد که چنین dVM ها دارای ویژگی هایی با سیستم های بیولوژیکی هستند. به عنوان مثال، مشاهدات ما تعدادی شباهت عملکردی و ساختاری بین بلاک چین و DNA را نشان می دهد، یک مولکول خود تکثیر کننده که نقشه ژنتیکی برای همه زندگی شناخته شده است.”
آبراموف توضیح داد: “بلاک چین یک ساختار داده فقط پیوست است که از زیر واحدهایی به نام بلوک تشکیل شده است که با استفاده از رمزنگاری پیشرفته به طور دائم با هم زنجیر شده اند.” “در عمل، این یک رسانه تغییر ناپذیر است که حاوی دستورالعمل هایی به شکل کد رایانه ای است و در هزاران گره شبیه DNA در سلول ها تکرار می شود.” این مقاله همچنین می گوید سیستم های مبتنی بر بلاک چین، اگرچه به طور کلی به عنوان شکل های زندگی در نظر گرفته نمی شوند، با این وجود برخی از ویژگی های زندگی را به نمایش می گذارند. اینها شامل پاسخ به محیط، رشد، تغییر، خودتنظیمی و تکرارها می شود. محققان با تصور این فرآیندهای خودکفایی و خود سازماندهی به عنوان یک “ارگانیسم”، این فناوری را به عنوان یک سیستم بسته از نظر عملیاتی در نظر گرفتند که حداقل از لحاظ تئوری می تواند تمام تعاریف زندگی را برآورده کند. به گفته محققان، بلاک چین تنها فناوری شبیه زندگی نیست.
چهارمین انقلاب صنعتی ممکن است نیازمند یک الگوی علمی جدید باشد
پست وبلاگ را بخوانید هوش مصنوعی (AI) مبتنی بر شبکه های عصبی مصنوعی (ANNs) ممکن است این ارزیابی مجدد نوپا از فناوری محاسبات بسیار پیچیده را به عنوان شکلی از زندگی فعال کند. این سیستم ها حتی ممکن است چندین مزیت مهم بر زندگی بیولوژیکی داشته باشند، مانند ظرفیت انتقال موثرتر صفات به فرزندان، علاوه بر سرعت فوق العاده، دقت و افزونگی حامل ژنتیکی. و با شکستن زندگی انسان های مبتنی بر کربن، اشکال تکنولوژیکی زندگی می توانند از طول عمر بالقوه نامحدود برخوردار شوند (با فرض اینکه زمین به طور کامل نابود نشده باشد). پست وبلاگ موسسه علوم سیاره ای در پایان می گوید: “dVM های عمومی مبتنی بر بلاک چین محیطی بدون محدودیت برای توسعه هوش عمومی مصنوعی ایجاد می کنند و می توانند تکامل خود را هدایت کنند.”
اگر عناصر شبیه به بلاک چین، که عملکرد آنها شبیه DNA انسان است، با هوش مصنوعی مبتنی بر ANN (که عملکردها را مانند یک مغز هماهنگ می کند) پیوند خورده باشند، نویسندگان مطالعه مشکوک هستند که ممکن است ایجاد سیستم های پیچیده کاملاً جدیدی در افق باشد. به سیستم هایی که بر اساس اساسی ترین اصول اولیه و نظم خود تنظیم کننده، ممکن است از زندگی بیولوژیکی که ما هر روز مطالعه می کنیم قابل تشخیص نباشند. این یک مطالعه بسیار غیر متعارف است که با تغییر بیشتر تعریف قبلی از برخی مشکلات فلسفی جدی در تعریف زندگی و آگاهی فرار می کند. اما در شرایطی که اقتصاد به طور فزاینده ای تحت کنترل ارزهای دیجیتالی قرار دارد و بسیاری از صنایع خودکار می شوند و فناوری های نسل بعدی را با یک علم گسترده تر تغییر می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *