1623249302 2021 06 09 19 02 28 biden revokes trump bans on tiktok and wechat min - بایدن ممنوعیت های ترامپ در مورد TikTok و WeChat را لغو می کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جو بایدن روز چهارشنبه دستور اجرایی مبنی بر لغو ممنوعیت های دوران ترامپ در مورد TikTok و WeChat را امضا کرد. به جای دستور ترامپ، بایدن وزیر تجارت را به تحقیق در مورد برنامه های مرتبط با دشمنان خارجی هدایت می کند که ممکن است خطری برای حریم خصوصی داده های آمریکا یا امنیت ملی باشد.

این دستور به جای مجموعه ای از دستورات اجرایی سال گذشته توسط ترامپ وضع شده است که موجب مسدود شدن برنامه هایی مانند TikTok ، WeChat و Alipay از فروشگاه های اپلیکیشن آمریکایی شده و اقدامات بیشتری برای جلوگیری از فعالیت آنها در ایالات متحده انجام شده است. شدیدترین تأثیرات این دستورات با چالش های مداوم دادگاه جلوگیری شد، اما دستور روز چهارشنبه به طور کامل دستورات را لغو می کند. در عوض، دستور بایدن چارچوبی جدید برای تعیین خطرات امنیت ملی معاملات شامل برنامه هایی که به دولتها یا نظامیان دشمنان خارجی مانند چین متصل هستند یا داده های حساس از مصرف کنندگان آمریکایی را جمع آوری می کند، ایجاد می کند.

روز چهارشنبه یک مقام ارشد دولت گفت: “دولت متعهد به ارتقا promoting اینترنت باز، قابل همکاری، قابل اعتماد و ایمن و حمایت از حقوق بشر بصورت آنلاین و آفلاین و حمایت از اقتصاد دیجیتال جهانی پر جنب و جوش است.”

این مقام مسئول ادامه داد: “چالشی که ما با این EO برطرف کرده ایم این است که برخی از کشورها، از جمله چین، این تعهدات یا ارزش ها را ندارند و در عوض در تلاشند تا از فناوری های دیجیتال و داده های آمریکایی استفاده کنند به گونه ای که خطرات غیر قابل قبول امنیت ملی را نشان دهند” .

دستور روز چهارشنبه از وزارت بازرگانی و سایر آژانس های فدرال خواسته است تا با همکاری یکدیگر در تهیه توصیه هایی برای محافظت در برابر جمع آوری، فروش و انتقال داده های حساس مصرف کننده های ایالات متحده به دشمنان خارجی اقدام کنند. انتظار می رود وزارت بازرگانی برای رفع این نگرانی ها در مورد اقدامات اجرایی یا قانونگذاری آینده توصیه هایی ارائه دهد.

هنوز ، این دستور به اقدامات یا تحقیقات انجام شده توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده یا CFIUS نمی پردازد. تحت دولت ترامپ، CFIUS چندین مهلت برای برنامه هایی مانند TikTok تعیین کرد تا خود را از مالک چینی خود ByteDance واگذار کند. برای مدت چند ماه، اوراکل قرار بود TikTok را خریداری کند تا جلوی تحریم دولت سابق را بگیرد، اگرچه این معامله هرگز به نتیجه نرسید.

روز چهارشنبه یک مقام ارشد دولت گفت: “اقدامات CFIUS همچنان تحت بحث و گفتگوی فعال دولت ایالات متحده است.”

دستور چهارشنبه تازه ترین اقدام دولت بایدن برای رفع چالش های مطرح شده توسط چین است. هفته گذشته، بایدن دستور جداگانه ای را برای گسترش ممنوعیت سرمایه گذاری آمریکا در دوره های ترامپ در شرکت های چینی با ارتباط ادعایی با ارتش چین امضا کرد. در این دستورالعمل 59 شرکت ممنوع از سرمایه گذاری ذکر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *