1616427177 space junk g 1280x720 1 - کمپانی Astroscale در پی پاکسازی جو زمین
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

زباله های فضایی در خارج زمین روز به روز مشکل سازتر می شوند. هرچه تعداد ماهواره های ارسال شده بیشتر می شود این مشکل نیز برزگتر می شود و احتمال برخورد ماهواره ها نیز افزایش می یابد.

در حال حاضر تکنولوژی مناسبی برای پاکسازی مدار زمین وجود ندارد، اما کمپانی ها و تیم های متعددی به دنبال کشف راهی برای انجام این کار هستند. در بین آن ها کمپانی Astroscale اولین قدم را برداشته است. این کمپانی با طراحی ماهواره ای نبستا کوچک قصد اجرای این ماموریت را دارد. این ماهواره صبح روز گذشته از ایستگاه Baikonur Cosmodrome در قزاقستان با کمک موشک کپسول Soyuz 2 به فضا پرتاب شد. این کپسول در کل 175 کیلوگرم وزن دارد و ماهواره 17 کیلوگرمی آن پس از ورود به مدار از بدنه موشک جدا شد.

طی ماه های آینده این ماهواره با ردیابی یکی از ماهواره های از پیش تعیین شده ماموریت خود را آغاز میکند. هدف این ماهواره هل دادن دیگر ماهواره های از کار افتاده و از رده خارج شده به سمت جو زمین است، که پس از ورود به جو بر اساس اسطحکاک خواهند سوخت. مشکلی که وجود دارد این است که Astroscale برای انجام این ماموریت نیاز به متصل شدن به دیگر ماهواره ها و فضاپیما ها دارد. ماهواره ای که برای این ماموریت مورد هدف قرار گرفته دارای صفحه های مغناطیسی خاصی برای اتصال هستند و Astroscale از طریق این صفحه ها به ماهواره متصل خواهد شد.  بر اساس تخمین ها این ماموریت تا پایان ماه اکتبر امسال به طول می انجامد.

تیم Astroscale امیدوار است که در آینده تمامی ماهواره ها و فضاپیما ها از این صفحه های مغناطیسی استفاده کنند، تا این سری ماموریت ها رونق پیدا کرده و پاکسازی این زباله های فضایی سهولت پیدا کند. همانطور که مشخص است این تکنولوژی فقط در آینده قابل استفاده است و راه حلی برای تمام زباله های فضایی مدار زمین که همین امروز در مدار معلق هستند، ارائه نمی دهد. با توجه به ماموریت اسپیس اکس برای فرستادن 4000 ماهواره جدید به مدار زمین، نیاز مبرم تکنولوژی پاکسازی جو خارجی، روز به روز بیشتر احساس می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *