• 23 خرداد 1403
1625756883 magneto rotational hypernova 2 1280x720 1 - ستاره شناسان نوع جدیدی از انفجار ستاره را کشف کردند که هیپرنوا مغناطیسی-چرخشی نام دارد
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک تیم بین المللی از ستاره شناسان اولین شواهد از نابودی یک ستاره فروریخته و به سرعت در حال چرخش را در پدیده ای کشف کرده اند که آنها آن را هیپرنوا مغناطیسی-چرخشی می نامند. این نوع جدیدی از انفجار است که قبلاً ناشناخته بود و گفته می شود که تنها حدود یک میلیارد سال پس از انفجار بزرگ رخ داده است. محققان بر این باورند که نوع جدید انفجار محتمل ترین توضیح در مورد وجود مقادیر غیرمعمول زیاد برخی از عناصر کشف شده در یک ستاره بسیار کهن و بدوی دیگر در کهکشان راه شیری است.

این ستاره با نام SMSS J200322.54-114203.3 شناخته می شود و شامل عناصر بیشتری مانند روی، اورانیوم، یوروپیوم و به طور بالقوه طلا و سایر ستارگان هم سن است. محققان می گویند که ادغام ستاره نوترونی، که منبع قابل قبول مواد مورد نیاز برای جعل این نوع فلزات است، برای توضیح وجود این عناصر کافی نیست. ستاره شناسان محاسبه کردند که فقط سقوط شدید یک ستاره، که با چرخش سریع و وجود یک میدان مغناطیسی قوی تقویت می شود، می تواند نوترون های اضافی مورد نیاز را حساب کند.

دکتر سایمون مورفی گفت:

اثر انگشت شیمیایی یک ستاره می تواند دانشمندان را درباره سن و محیط تولد آن چیزهای زیادی بگوید. او می گوید کمبود عناصر سنگین در جو ستاره به ما می گوید که ستاره بسیار قدیمی است، اما در عناصر سنگین مانند روی، اورانیوم و یوروپیوم به طرز عجیبی وجود دارد.

مورفی می گوید اثرانگشت نشانه این است که این ستاره از گاز غنی شده در اثر انفجار یک ستاره بسیار عظیم، بسیار مغناطیسی و چرخش سریع ایجاد شده است.

ستاره شناسان یک سیاهچاله بزرگ در حال حرکت را کشف کردند
> > >

مورفی معتقد است که انفجار نیرومندتر از ابرنواختر بوده است. وی خاطرنشان کرد که این اولین باری است که ستاره شناسان اثر انگشت شیمیایی انفجار هایپرنوا را مشاهده می کنند. او امیدوار است که این کشف کار جدیدی را برای درک این نوع انفجار قدرتمند انجام دهد.

نسبت ستاره مورد نظر نسبت آهن به هیدروژن حدود 3000 برابر کمتر از خورشید است که بسیار نادر است. ستاره شناسان آن را ستاره ای فوق العاده فقیر از فلز می نامند. در حالی که فلز کمتر از حد انتظار است، حاوی مقدار بسیار بیشتری از عناصر سنگین تر از حد انتظار است که باعث نادرتر شدن آن می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *