• 25 فروردین 1403
موشک فرود بر ماه آرتمیس یک به سکوی پرتاب منتقل شد
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

ساعت 12 شب روز 6 ژوئن (ساعاتی پیش) تکنسین های مرکز فضایی کندی در فلوریدا ، موشک فرود بر ماه آرتمیس 1 را از ساختمان اسمبل وسایل نقلیه این مرکز به حرکت در آوردند. انتقال آرتمیس 1 از مسیر 4 مایلی به سکوی پرتاب 39B حدود 13 ساعت به طول انجامید. این رخداد به صورت زنده در شبکه یوتیوب ناسا پخش شد.

به گزارش Space.com این عملیات در جهت جلوگیری از قرار گرفتن موشک در معرض آب و هوای گرم و مرطوب فلورید طی ساعات نیمه شب انجام شد.

پس از انتقال موشک آرتمیس 1 به سکوی 39B ناسا اقدام به راه اندازی مجدد آزمایشی به نام “Wet Dress Rehearsal” در تاریخ 19 ژوئن خواهد پرداخت، که این آزمایش پروسه شمارش معکوس موشک را در حین پرتاب شبیه سازی خواهد کرد و آرتمیس 1 برای پرتاب طی سال جاری آماده خواهد شد.

در روز 14 آوریل سال جاری، ناسا برای اولین بار اقدام به اجرای این آزمایشات کرد، اما این اقدام پس از کشف نشت گاز هیدروژن در برج پرتاب متحرک SLS، توسط یکی از تکنسین ها متوقف شد. و ناسا ناچار شد تا  موشک را به ساختمان اسمبل وسایل نقلیه بازگرداند، تا مشکلات نمایان شده طی این آزمایش را برطرف کند.

در صورتیکه مشکلات بیشتری پیش نیاید، سوخت گیری آرتمیس 1 روز 19 ژوئن آغاز شده و طی 48 ساعت پایان خواهد یافت.و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آرتمیس 1 روز 26 جولای آماده پرتاب خواهد شد. آرتمیس 1 فقط یکی از پرتاب هایی است ناسا تا پایان سال 2022 برای آن برنامه ریزی کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *